1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’DE DEĞİŞİM DÖNEMLERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’DE DEĞİŞİM DÖNEMLERİ

A+A-
CHP ‘de yüzde kırk iki oy oranına ulaşmayı sağlayan en önemli halkla bütünleşme girişimi rahmetle andığımız, Bülent Ecevit’ in liderliği döneminde karşılık bulmuştur. 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde, devletin merkezde olduğu sistemle ilişkilerini sonlandıramamasına rağmen  CHP siyaseti, iktidara hazır olmak, alternatifliği sağlamaya çalışmak anlayışı ile sürdürülmeye çalışılıyordu. Bu dönemde, CHP genel sekreterliği, partinin işleyişinin ve siyaset üretmesinin sorumluluğu ile  yapıldığı için Ecevit, örgütle, seçmenle, halkla alternatifliği sağlayacak çalışmalarını kabul edilebilirliğe taşıyarak liderliğe yükseldi. Ecevit’ in liderlik hamlesini, 12. Mart. 1971 darbesine karşı çıkarak, “ darbe halka karşı yapılmıştır “, değerlendirmesiyle farklılaştırıp, halkla bütünleşmeye somut bir adımla başlaması belirleyicidir. Ecevit döneminin, evrensel sosyal demokrat partiye dönüşümü sağlayamaması, kendiliğinden işleyen demokratik kurumsallığa kavuşamaması temel eksikliğidir.

SODEP, SHP  DÖNEMLERİ
12. Eylül sonrası CHP siyasi geleneğine sahip çıkarak oluşturulmaya çalışılan, SODEP, SHP deneylerinde de, iktidara hazır olmak, alternatifliği sağlamak anlayışı gözetiliyordu. CHP’ nin yeniden siyasi hayata döndüğü 1992 yılına kadar sürdü. 1980  Sonrasında sürdürülmek zorunda kalınan bu siyasi çalışmaların en belirgin özelliği, Kürt sorununun çözümünde insiyatif alıp, sorunun çözümüne yoğunlaşılmasını sağlamasıdır. Kapsamlı  Kürt raporu açıklayarak, sorunun temsilcilerinin mecliste yer almasını, sorunun çözülmesine katılmalarını sağlayarak önemli sorumluluk örneği sergilemişlerdir.  Beklenilen başarıya ulaşamama nedenleri, kendiliğinden işleyen demokratik kural ve kurumlarla sürdürülen evrensel sosyal demokrat yapılanmaya kavuşamamalarıdır. 

CHP’DE YAPISAL DÖNÜŞÜMÜN  ENGELLENDİĞİ DÖNEM
CHP ‘ 1999’ da, seçim barajının altında kaldı ve genel başkan, Sn. Deniz Baykal istifa etti. CHP’nin siyasi kaosa sürüklendiği bu dönemde, Sn. Altan Öymen ve Tarhan Erdem öncülüğünde oluşturulan merkez yönetimce ilk defa, halkla, sivil toplumla, üyelerle, değerlendirmeler, tartışmalar yapılarak, raporlar üretilerek, yeniden yapılanmayı sağlanacak çalışmalar yapıldı. Üye Kayıt  Yenileme Sistemi, uygulanmaya başlandı. Halkla birlikte Çözüm çalışmalarıyla, bütün sorunlar, çözüm önerileri belirlenip, sorunlar ve çözümler bazında çalışmak ve alternatiflik  görünürlüğe taşındı. Demokratik Tüzük değişikliği, Program değişikliği çalışmalarıyla evrensel, demokratik kural ve kurumlarla sürdürülebilecek siyasi yapılanma sistemi ortaya çıkarıldı. Çalışmaların kurultaylarla karara bağlanıp yapısal dönüşümün tamamlanacağı dönemde, istifa eden eski genel başkan olağanüstü kurultayla  partiyi yeniden ele geçirdi. Yapısal dönüşüm çalışmalarını, demokratikleşme mekanizmalarını, alternatifliğe yönelik bütün üretimleri yok sayarak , statükocu, ben merkezli, muhalefete mahkum anlayışı sergilemeye başladı.   

YENİDEN DEMOKRATİKLEŞME GİRİŞİMLERİ  DÖNEMİ
Devletin merkezde olduğu sistem döneminin alışkanlıklarının aşılamadığı, ben merkezli siyasi anlayışın sürdürülemez olduğu dönemde, CHP genel başkanı talihsiz bir suçlamaya uğradı ve yeniden istifa etti,  Boşalan genel başkanlığı üstlenmek durumunda kalan, Sn. Kemal Kılıçdaroğlu, halkla bütünleşme, demokratikleşme arayışlarına yöneldi. Kılıçdaroğlu’ nun, kadınlara ve gençlere uygulamaya çalıştığı pozifif ayrımcılık kotaları, adayların üyelerle seçilmesi, yönetimlerin çarşaf liste esasına göre bireysel yeterlilik ve başarılara göre belirlenmesi vb. yaklaşımları, önemli olmakla birlikte yapısal dönüşümün, yukarıdan aşağıya bazı hamlelerle yapılmaya çalışıldığı, “ iyi niyetli girişimler” düzeyini aşamadı.  CHP’ nin sorunları yapısal ve yönetimsel temele dayanmaktadır. Bütün sorunlarla aşağıdan yukarıya, halkla, üyelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla yüzleşmeler ve değerlendirmeler yapılmadan, evrensel demokrasinin kural ve kurumları kapsamında, kendiliğenden işleyen demokratik işleyişe kavuşulmadan, alternatif olunamayacağı, iktidara gelinemeyeceği  gerçeklik durumundadır. CHP Kurultayının bu gerçeklikleri kavrayan ve aşma kararlılığını gösterebilen duyarlılıkla geçmesi halkın ortak beklentisidir. 
Bu yazı toplam 721 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.