1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’de ilk gün sakin geçti
CHP’de ilk gün sakin geçti

CHP’de ilk gün sakin geçti

CHP’de kongre sürecinde delege seçimleri başladı. Her dönem çift listelerle tartışmaların odağı olan İzmit’e ilk gün 10 mahallede yapılan seçimlerde tek listelerle sandık başına gidildi. Sakın geçen seçimlere katılım da düşük oldu

A+A-

İLK GÜN TEK LİSTE

CHP’de delege seçimleri bugün itibariyle 12 ilçede başladı. Mahalle ve ilçe binalarında yapılan seçimlerde ilk gün sakin geçti. İzmit’e 10 mahallede yapılan seçik tek liste olurken, bu gün de 10 mahallede yapılacak seçimlerde çift listeli seçimlerin olması bekleniyor. Kadıköy Yenidoğan, Gündoğdu, Cedit, Tepeköy, Malta, Ayazma, Yeşilova, Körfez ve Sanayi Mahallelerinde yapılan seçimlerde tek liste üzerinde uzlaşma sağlandığı belirtildi.

 

ERKEN SAATLERDE BAŞLADI

CHP’de başlayan kongre sürecinde ilk olarak yapılacak olan delege seçimleri için çalışmalar tamamlandı ve bugün itibariyle mahallelerde seçim başladı. İzmit’e sabah saat 10.00’de Kadıköy, Yenidoğan ve Gündoğdu Mahallelerinde yapılan seçimlerde tek liste ile sandığa gidildi. Kadıköy’de 11 delege için 257 üye, Kadıköy Mahallesinde 7 delege için 136 üyenin, Gündoğdu’da 4 delege için 103 üye, Yenidoğan’da 6 delege için ise 110 üyenin, Tepeköy Mahallesinde 7 delege için 156 üyenin sandık başına gitme hakkı vardı.

 

KATILIM DÜŞÜK

Gündoğdu’da çay bahçesinde yapılan seçimde 103 üyenin 41’i, Yenidoğan’da 100 üyenin 43’ü, Cedit Mahallesinde ise 136 üyeden 50’si, Tepeköy Mahallesinde 156 üyenin sadece 56’sı sandık başına gelerek oy kullandı. Tüm mahallelerde seçime katılımın az olması dikkat çekti. İzmit’e köylerle birlikte 102 mahallede yapılacak seçimlerde toplam 8 bin 150 üye oy kullanma hakkına sahip. 400 delegenin seçileceği seçimlerde bu üyelerin yarısından azının sandık başına gitmesi bekleniyor.

 

ADAYLAR TURA ÇIKTI

İzmit’e yapılan delege seçimlerinde İlçe Başkanı Hakan Çakar, tüm sandıklara giderek seçimleri yerinde izledi. Tüm sandıklarda delegeleri dinleyen ve seçimin huzur içinde geçmesi için elinden geleni yapan Çakar’ın dışında sandıklarda seçim çalışması yapanlarda oldu. İzmit İlçe Başkan adayı olarak adı geçen Mehmet nazım Gençtürk’te tüm sandıkları gezerek delegelere başarılar diledi.

 

KADIN SAYISI ÇOK AZ

CHP’de delege seçimlerinde cinsiyet kotasına uyulmaması dikkat çekti. Sonuçları açıklanan 7 mahallede seçilen 42 delegeden sadece 6'sı kadın. Kadıköy mahallesinde seçilen 11 delegenin içinde hiç kadın aday olmadı. İlk mahallelerde yapılan seçimler CHP İzmit İlçe delegasyonunda kadın sayısının az olacağını gösteriyor.

 

SEÇİLEN DELEGELER

Cedit Mahallesi: Gökhan Korkmaz, Vedat Özdenizer, Buse Atilla, Ümit Nejat Yenal, Abürrahim Ak, Nurdoğan Aka, Fikri Erkan.

Tepeköy Mahallesi: Sadık Yıldız, Zeliha Özer, Önder Karaman, Ahmet Özcan, Bulut Toksöyle, Erdal Karaman, Bahadır Göreşen.

Kadıköy Mahallesi: İsmail Bilgili, Bülent Sevgi, Sadık Aşkın, Kenan Dülger, Erol Çalım, Yasin Yıldız, Sinan Kulaç, Orçun Çavuş, Semih Şeker, Ayhan Pamuk, Suat Çertel.

Yenidoğan Mahallesi: Hüseyin Okur, Hatice Altıntaş, Duygu Arduç, Naim Tan, Selçuk Kurcan, Nuri Çakmak.

Gündoğdu Mahallesi: Mehmet Baştürk, Nesrin Toker, İskender Akgün, Hakan Oruç.

Ayazma Mahallesi: Yener Erdem, Birgül Gök, Şerif Kılıçkara, Fikri Zanbak, Faruk Köseoğlu, Gültekin Misket

Sanayi Mahallesi: İsmet Şimşek

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.