1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’de istifa
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de istifa

A+A-
CHP’den ulusalcı eğilimiyle tanınan bir milletvekili, yürütülen politikaları yeterli bulmayarak istifa etti. Bir başka milletvekili de istifalar sürecek baskısı oluşturmaya çalıştığı için ihraç istemiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edildi. İki milletvekili de devlet merkezli anlayışın yansıması olarak, seküler, seçkinci endişelerle partiye eklemlenmişlerdi. Yürüttükleri politikaların halkta karşılığının olmadığı, CHP bünyesinde de aşıldığı için sahip oldukları konumu koruyamama içgüdüsüyle hareket ettikleri izlenimi uyandırmaktadırlar. Partiye dışarıdan eklemlenen, demokratikleşme, evrenselleşme, halkta karşılığı olan politikalar üretme ve  yeniden yapılanma mücadelelerinde yer alamayanların benzer davranışları sürdürecekleri tahmin edilmektedir. CHP üst yönetimi, alternatifliğe, iktidar hedefine yoğunlaşmayı sağlayacak yeniden yapılanma kararlılığını gösterememesinin yarattığı sorunlarla karşı karşıyadır.  Devlet merkezli politikaların, karşıtlık üzerinden sürdürülmesinde ısrar eden bu kesimin etkisi çok azaldığı, geleceği temsil edemeyeceği, alternatif olamayacağı bilinmektedir. Bu kesimin kendi konumunu korumak adına her fırsatta partiyi olağanüstü kurultaylara sürüklediği, değişimi, yeniden yapılanmayı engellediği de bilinen gerçekliktir. 
Alternatif olmak, iktidar hedefine yoğunlaşmak için ana muhalefet partisinin kendi içerisindeki engelleri aşması zorunluluk durumuna gelmiştir. Bütün parti üyelerinin ve seçmenlerin bildiği gerçekliği yokmuş gibi sürdürmenin yetmediği defalarca görülmüştür. Partinin yeniden yapılanmasını, demokratikleşmesini, alternatifliğe yoğunlaşmasını engelleyen unsurlarla yüzleşememek, siyasi riskleri alamamak kararsızlığı olarak algılanmaktadır. Parti politikalarının değişmesini, alternatifliğe yönelmesini engelleyen anlayışlarla yüzleşme yaklaşımı onları küçümsemek, dışlamak olarak değerlendirilmemelidir. Demokratik yöntemlerle, şeffaf ve etik değerlerle yürütülecek yüzleşme, yeniden yapılanmayı, alternatifliği, parti dinamizmini sağlayacaktır. Parti içi dengeleri korumak adına, yeniden yapılanmayı, iktidar hedefine yoğunlaşmayı engelleyen çelişkileri gizlemeye çalışmanın hiç kimseye yararı olmamıştır.
CHP üst yönetiminin sergilediği görünüm, partinin iktidar hedefi yönünde yeterince insiyatif kullanamadığını, risk alamadığını yansıtmaktadır. Başlamakta olan seçim sürecinde,seçilecek yerlerden aday olma zorlamalarının tekrarlanacağı, üye iradesine başvurmanın göreceli kalacağı algısı güçlenmektedir. CHP hangi hazırlıkları yaparsa yapsın, hangi söylemleri geliştirirse geliştirsin, iç sorunlarını siyasi işleyişini, alternatifliği yönetebilecek kararlılıkla aşarak yeniden yapılandıramadığı sürece beklenilen başarıya ulaşmakta zorlanacaktır.
Bu yazı toplam 609 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.