1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP'de Kocaeli girişimi
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'de Kocaeli girişimi

A+A-

Ana muhalefet partisi Kocaeli yerelinde önemli bir girişimde bulundu. Kocaeli’ de CHP siyasetini temsil eden en seçkin, en bilinenlerle yerel yönetim seçimlerinde başarılı olabilmeyi değerlendirdi. Başlangıç olarak çok önemli olan girişimin daha kapsamlı, daha işlevsel hale gelebilmesi için eski ve yeni kurultay delegelerinin, Büyükşehir belediye meclisi üyelerinin, il yönetimlerinin katılmaları da sağlanarak etkinliği artırılabilmelidir. Ayrıca il bazında yapılan girişimin iz düşümünün, bütün ilçelerde yapılması CHP’nin Kocaeli’ deki siyasetine önemli dinamizm katacaktır.

 

CHP KADROLARININ KOCAELİ’DEKİ ÖZGÜNLÜĞÜ

Siyasetin genel geçerli en temel kriteri, ülkenin, demokratikleşmesine, özgürleşmesine, gelişimine yaptığı katkı oranında başarılı olabilmesidir. Bu gerçekliği en yoğun hisseden ve yansıtan illerin başlarında Kocaeli gelmektedir. Türkiye’nin önünde dinamikleri sahip olan Kocaeli’nin sürekli göç alması, Türkiye ortalamasını yansıtmasını sağlamaktadır. Coğrafi konumu nedeniyle hızla sanayileşip, değişen, gelişen Kocaeli’nin yerel yönetiminde CHP’nin özgün yeri bulunmaktadır. Kocaeli’nin sahil kasabası standartlarından şehirli yaşam tarzına ulaşması, Leyla Atakan/Erol Köse dönemi belediyeciliğiyle başarılmıştır. Bu dönem CHP’nin demokratik dönüştürücü siyaseti temsil ettiği, halkın desteğinin % 42 ye ulaştığı dönemdir. Nüfusun hızla artmasıyla, kentli yaşam standartlarının sürdüremez hale geldiği dönemde Kocaeli’nin Büyük Şehir açılımları Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya dönemi belediyeciliğiyle sağlanmıştır. Bu dönem 1989 yerel yönetim seçimlerinde 12 Eylül sonrası siyasetleri içerisinde, demokratik dönüştürücü siyaset potansiyeli en yüksek olan CHP’nin birinci parti olduğu dönemdir. CHP’nin bu dönemde demokratik dönüştürücü siyaset işlevini yerine getirememesine rağmen Kocaeli’ deki yerel kadroları üç dönem iktidarda kalarak önemli açılımları başarmışlardır.

 

İKTİDAR PARTİSİNİN KOCAELİ YEREL YÖNETİMLERİNDEKİ KONUMU

sisteminin post modern darbeyle etkinliğini sağlamaya çalışması, sürdürülemez hale geldiğinin göstergesiydi. İktidar partisi oluşumu, bu gerçeklik üzerine, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması yaklaşımıyla kurulmuştu. Dünya ve Türkiye’nin demokratik dinamiklerinin desteği sağlanmak için ekonomik/demokratik sürdürülebilirliğin gözetilmesi temel alınmıştı. İktidar partisi koalisyonunun oluşturan birliktelik bu temel gerçeklik yönünde değiştiğini açıklayarak oluşturulabilmişti. Türkiye ortalamasının dinamik duyarlılığını yansıtan Kocaeli’ de iktidar partisine verilen destek ortalamanın da üzerinde oldu. sistemini etkisizleştirip çözebilme kararlılığı, ekonomik/demokratik sürdürülebilirlik gözetilerek başarılmaya çalışılıyordu. Vesayet sistemiyle mücadelede, eksikler, yanlışlar yapılmış olmasına rağmen, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın önceliklerinin gözetilmesi desteğin sürmesini sağladı. Vesayet sisteminin yerine inşa edilmesi gereken Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanmasında demokratik dönüştürücü kurumsallığın merkeze alınamaması belirsizliğin, gerginliğin, kamplaşmanın oluşmasına neden oldu. Vesayet sistemini aşabilen iktidar partisinin, başarısını sağlayan siyasetini merkeze alması, demokratik kurumsallığa taşıyamaması yeni iktidar ihtiyacını oluşturdu. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek en kapsamlı, en eşitlikçi, en demokratik, en çoğulcu Demokratik Hukuk Devletini sahiplenebilecek siyasi yaklaşım sergilenemediği için iktidar partisi yerel ve genel iktidarını baskın olarak sürdürebilmektedir.

 

TÜRKİYE GERÇEKLİĞİNİN İÇSELLEŞTİRİLMESİ VE ALTERNATİFLİK

Türkiye siyasetindeki başarı da bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi yaşanan gerçekliğin içselleştirilip alternatif sağlanabilmesine bağlıdır. İhtiyaç duyulan ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin başarılabileceği halka hissettirilebilmelidir. Siyasi çalışmalarını, temsili, yönetimini, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamayan siyasetin Türkiye’nin gerçekliğiyle örtüşmesi, oluşan iktidar ihtiyacını karşılaması mümkün değildir. Türkiye ortalamasının en dinamik duyarlılığını yansıtan Kocaeli’ de yerel alternatiflik sağlanması demokratik kurumsal sürdürülebilirlik kararlılığının kabul edilebilirliğe taşınmasıyla başarılabilecektir. Kocaeli yerel yönetimlerindeki başarı ve değişim bunun en açık kanıtıdır.

 

EN UYGUN YEREL ADAYIN BELİRLENMESİ İNSİYATİFİ

CHP’de İl bazında yapılan girişim en uygun yerel yönetim adaylarının ortaya çıkarılabilmesi içindir. Her seçim döneminde yeniden oluşturulan, bir birleriyle yarışan kadrolar son dönemlerde beklenilen başarıya ulaşamamaktadır. En tanınmış, en fazla kabul gören yerel liderle, en kolay kazanıma ulaşmak anlayışını CHP İzmit merkez ilçe adaylığında denedi ve başarı sağlayamadı. Kocaeli özelinde açıkça yaşanan, eski siyasi alışkanlıkların yetmezliği, demokratik kurumsal dönüşümle, alternatifliğe ve iktidar hedefine özgülenen siyasi çalışmalarla karşılanabilecektir. Kocaeli yerel kadrolarının başlattığı girişim her ne kadar en uygun yerel adayın belirlenmesi arayışı kapsamında yapılsa bile, en uygun adaylarla dahi yeterince başarılı olmama halinin değerlendirilmesini ortaya çıkarabileceği için demokratik dönüştürücü siyasetin temsil edilmesi yaklaşımının oluşmasına katkı yapacaktır.

Bu yazı toplam 1553 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.