1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’de konuşulan son formül: Büyükşehir: Hürriyet; İzmit: Kuşkan
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de konuşulan son formül: Büyükşehir: Hürriyet; İzmit: Kuşkan

A+A-

CHP’nin Kocaeli Büyükşehir adayı kim olacak? CHP’nin İzmit adayı kim olacak? Bugün yarın atamalar yapılacak.

Bu seçim dönemi, ilimizde CHP’nin aday adaylığı açısından çok kısır bir dönem oldu. Büyükşehir ve İzmit adaylığı için topu topu 7-8 kişinin ismi geçiyor.

Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet Büyükşehir adayı mı, yoksa İzmit adayı mı olsun, bu konu tartışılıyor. Hürriyet, iki arada bir derede kalmış, şaşkın. Milletvekili Haydar Akar seçim kazanacak aday bulmaya çalışıyor, ama O’nun da kafası karışık. Partinin örgütleri ha var, ha yok. Sessiz kalıyorlar.

Ama özellikle İzmit’te CHP’nin çok etkili bir kamuoyu var. CHP’nin İzmit’te önemli kanaat önderleri var. Onlar seçim kazanacak formüller üzerinde kafa yoruyorlar.

…………………..

Geçen gün CHP’nin İzmit’teki önemli isimlerinden, eski İl yöneticisi, partinin kanaat önderlerinden ve çok güvendiğim dost Fethi Güven gazeteye geldi. Fethi Güven, benim de aklıma çok yatan, partinin kentteki kamuoyunun dillendirdiği yeni bir formülü ortaya attı:

“-Milletvekili Fatma Hanım aday olacaksa, hedefi küçültemeyiz. Büyükşehir’e aday olmalı. Geçen dönem aynı hatayı Sefa Sirmen yaptı, partinin itibarı sarsıldı. İzmit adayı da Yalçın Kuşkan olmalı.”

Yalçın Kuşkan benim de her an ulaşabildiğim, çok değer verip, çok sevdiğim bir isim. “Yalçın abi kabul etmez” dedim. Fethi Güven aksini savundu:

“-Genel Başkan veya Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Kuşkan’ı arar da, sen bizim İzmit adayımızsın derse, Kuşkan bu sorumluluktan kaçamaz. Adaylığı kabul eder ve kesinlikle İzmit’te seçimi kazanırız.”

………………………….

Fethi Güven, sadece kendi adına konuşmadığını, CHP’nin İzmit’teki bütün kanaat önderlerinin sözcüsü olduğunu belirterek şunları söyledi:

“- CHP’nin İzmit’te İzmit’i çok iyi bilen, İzmit’in ruhunu almış bir aday göstermesi lazım. İzmit’in geçmişini bilen; bu kentin büyüklerini tanıyan, bu kentin her köşesinde izi, anısı olan biri lazım. Fatma Hanım, 10 yıl önce öğrenci olarak bu kente gelmiş. İyi, başarılı bir politikacı. Ama İzmit ruhunu temsil etmiyor. İzmit’i bizim gibi bilemez ve yaşayamaz. Yalçın Kuşkan bambaşka bir adam. İzmit’in, İzmitlinin bütün özel ve güzel özelliklerini kendisinde toplamış bir isim. Yalçın Kuşkan’a sağcısı da, solcusu da, milliyetçisi de, dindarı da oy verir. Çünkü herkes O’nu sever ve güvenir. Fatma Hanım’ın İzmit adaylığını, partinin İzmit’teki dinamikleri kabul etmiyor. O milletvekilimizdir. Hedefi büyük tutmalı. Büyükşehir adaylığı uygundur. Ama İzmit için Yalçın Kuşkan olmalıdır.”

Fethi Güven, Yalçın Kuşkan’ın adaylığının partide herkesi bütünleştireceğini belirterek şöyle devam etti:

“-Yaklaşık 20 yıldır bu kentte CHP’yi kendi tekellerine alan kesim, yerel seçim öncesinde Selman Yıldırım adını ortaya attılar. Ama nedense daha sonra aynı kesim, Selman Yıldırım’ı gözden çıkarttı, İzmit için Fatma Hanım formülünü gündeme getirdi. Partinin içi rahatsız. İzmit’teki CHP’liler Fatma Kaplan Hürriyet’e milletvekili olarak saygı duyuyorlar. Ama Belediye Başkanlığına sıcak bakmıyorlar.”

Fethi Güven ile uzun uzun konuştuk. Çok önemli tespitleri var. İkimiz de Yalçın Kuşkan’ın bu kent için ne kadar özel ve önemli insan olduğunu biliyoruz. 7 yıl il başkanlığı yaptı Kuşkan. Milletvekili adayı gösterilmediği için belki kırıldı, kenara çekildi. Ama Fethi Güven, partinin tepesinden gelecek adaylık çağrısına Kuşkan’ın karşı duramayacağına inanıyor.

Ben de hemen Yalçın Ağabey’i arayıp, bu konudaki fikrini sorabilirdim. Eminim, “Olmaz öyle şey. Sakın yazma “ diyecekti. Bu nedenle aramadım.

CHP eğer Kocaeli’de oyunu arttırmak, İzmit’te seçimi kazanmak istiyorsa, bu formüle mutlaka sıcak bakılmalıdır.

Yalçın Kuşkan’ın belediye başkanı olduğu bir İzmit’i düşlesenize.

Herkese şefkat elini uzatan, belediyenin 5 kuruşuna zarar getirmeyen, çağdaş, aydınlık ve herkesin dost, kardeş olduğu bir İzmit. Kuşkan’ın İzmit’te CHP’nin adayı olması halinde, oyların yüzde 50’sine yakınını alarak seçileceğine eminim.

pelikan-fethi-guven-(1).jpg

FETHİ GÜVEN- CHP’nin İzmit’teki kanaat önderlerinden

yalcin-kuskan-chp-il-baskani-36395999.jpg

YALÇIN KUŞKAN- İzmit adaylığı için en uygun isim

Bizi şişirme Sayın Başkan

Kocaeli Sanayi Odası’nı, bu kentin en önemli, en değerli kurumlarından biri olarak görüyorum. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nu, bu kentteki en önemli, en değerli yöneticilerden biri olarak görüyorum. Keşke 31 Mart seçimlerinde iddialı partilerden birinin Büyükşehir Adayı Ayhan Zeytinoğlu gibi çalışkan, başarılı, çağdaş ve dürüst biri olabilseydi diye düşünüyorum.

Ama benim kentimin sanayi kuruluşları üzerinden şişirilip; takdir edilmesine çok canım sıkılıyor.  Geçen gün, KSO’nun düzenlediği  “Sektörel performans değerlendirme” ödül töreni düzenlendi. Çok önemli ve değerli bir çalışma. Kendi alanlarında başarılı olmuş ilimizdeki sanayi kuruluşlarını teşvik ediyor.

Bu törene, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katılmış. Sayın Başkan törende yaptığı konuşmada, “Kocaeli Türkiye’nin göz bebeği. Diğer 80 ilde sizi övüyorum, bedava reklamınızı yapıyorum” demiş.

Sağolsun Sayın Başkan.. Bizim şehrimize gelen Bakanlar, önemli siyasetçiler falan da hep bu şehri överler. “Siz olmasanız, Türkiye batar” derler. “Türkiye’nin yükünü Kocaeli taşıyor” derler.

Bunlar iltifat değildir. Doğrudur. Sayın Hisarcıklıoğlu’nun da dediği gibi Türkiye Dış Ticaret’inin yüzde 17’si Kocaeli kentinden yapılmaktadır. Kişi başına vergi ödemede, Sanayi malı üretiminde, ülke adına her konuda 81 il içinde Kocaeli birincidir.

İyi de bu şehirde biz nasıl yaşıyoruz? Türkiye için bu kadar önemli bir şehiriz de neden bu kadar çok sorunumuz var. İçinden geçen şehirlerarası karayollarında en çok kırmızı ışıklı kavşak bu şehirde. Türkiye ticaretinin yüzde 17’sinin yapıldığı İzmit Körfezi’ndeki limanların yarattığı TIR trafiği, bu limanlardan kaynaklanan deniz kirliliği hiç görülmeyecek mi?

Türkiye’yi omuzlamış götürüyoruz da, bu şehrin takımı Kocaelispor için açılmış, devam eden kampanyaya, kaç sanayi kuruluşu katılmış, kaç para vermiş.

Başka kentlerin tavukçusu, çorapçısı, peynircisi Süper Lig’de basketbol takımı kurmuş da, bu kentteki hangi sanayi kuruluşu, bu şehre bir basketbol takımı getirmiş?

Hala işsizlik bu kentte yüksek. Bu kadar sanayi kuruluşu var diye, yılda 50 bin insan fazladan bu şehre gelirken, bizim havaalanımızda bir uçak bile olmamasını nasıl izah edeceksiniz?

Bırakın, bizi şişirmeyin. Kocaeli öyle büyük, öyle çok değerli, görkemli bir il falan değildir. Türkiye’nin 81 vilayeti içinde en çok ihmal edilmiş, en fazla kaderiyle baş başa bırakılmış, en çok itilip, kakılmış şehridir. Biz burada zor şartlarda yaşıyoruz Sayın Başkan… Madem bu kent bu ülke için bu denli önemli ve değerli, bunun karşılığını da almasını sağlayın. Biz artık, güzel sözlerle, sırtına “pıt pıt” vurularak avutulan, gazı çıkartılan bebek değiliz.

DUVAR YAZISI

Atatürk, 84 yıl önce kadına

seçme ve seçilme hakkı verdi.

Günümüz siyasetçileri kadınlardan

oy istiyor da aday yapmıyorlar.

Bu yazı toplam 3965 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
11 Yorum