1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’de neler olabilir?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de neler olabilir?

A+A-
7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak Genel Seçimlerin havası giderek daha fazla hissediliyor. Ortalıkta pek çok aday adayı dolaşıyor. 
AKP’de tablo belli.. Çok büyük olasılıkla Mahmut Civelek yeniden İl Başkanı adayı olmayacak, milletvekilliği için şansını deneyecek. Nihat Ergün, Muzaffer Baştopçu, 2015’de AKP’den aday olamayacaklar. Karaosmanoğlu, kesinlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde kalıyor. Ancak, AKP’nin 7 Haziran seçimlerindeki aday listesinin belirlenmesinde en etkili isimlerden birinin Karaosmanoğlu olacağını, hatta bu konuda kafasında bazı fikirlerin oluşmaya başladığını düşünüyorum. 
AKP’de yine istişareler yapılacak, teşkilat yoklamaları yapılıp, sonuçlara gizlenecek.  Listelerin Seçim Kurulları’na verilmesi için sürenin sonu geldiğinde, 11 isim sıralanıp, açıklanacak. Yine çok kişi hayal kırıklığı yaşayacak, çok kişi küsecek. Bu küskünlerin bir kısmı bir şekilde ikna edilip, yumuşatılsa da, bir kısmı partilerine sırtını dönecek. 
AKP’nin şubat ayındaki il kongresinde kimin il başkanı olacağı da önemli. Mahmut Civelek, kendi döneminde çok farklı bir yönetim tarzı izledi. Hiç taviz vermedi. Kendi kişisel siyasi geleceğini de çok fazla önemsemeden, parti menfaatleri için doğru bildiği her şeyi uyguladı. Yeni il başkanı, Civelek kadar otoriter ve kararlı olmayabilir. Üstelik, genel seçim dönemine gelindiğinde, koltuğunda henüz 1-2 aydan beri oturuyor olacak ki, bu da o yeni il başkanı için bir risk oluşturacaktır. 
AKP’de 2015 genel seçimleri öncesinde bazı yeni, önemli, düzgün genç isimlerin ortaya çıkmasını ve 11 kişilik listenin ilk 7 sırasını zorlamasını bekliyorum. 
……..
Tabii CHP’deki durum çok daha önemli. Çünkü, her seçim döneminde CHP’deki adaylık yarışı çok sert geçer. Bu defa da öyle olacak. Hatta belki, bugüne kadarki en sert adaylık yarışını izleyebiliriz CHP içinde. 
CHP’nin ilimizdeki milletvekili aday listesi, kesinlikle ön seçimle belirlenecek. Üstelik partinin yenilenen tüzüğüne göre,  artık “Ön seçim delegesi” ile ön seçim yok. Haziran seçimlerinin listesi, partinin bütün üyelerinin katılacağı, hakim nezaretinde resmi ön seçimle belli olacak. 
CHP üyelerinin önüne öyle sanıyorum ki, 50 civarında aday isminin yazılı olduğu bir oy pusulası gelecek. Her parti üyesi, bu listede en az 6 ismi, en çok 11 ismi işaretleyecek. Seçim, hakim nezaretinde resmi ön seçim olacağından, oyların sayım ve dökümünde partide ağabeydik gubidik işleri çok iyi bilenler devre dışı kalacaklar. 
Bu en az 6, en çok 11 aday adayına oy verme işi, çok teknik bir iştir. Hiç kuşkusuz muhtemelen nisan sonu veya mayıs ayı başlarında yapılacak resmi ön seçimde, güçlü gözüken isimler yine anahtar listeler hazırlayacaktır. Herkesin hedefi, ilk 3 sırada yer almak olacak.  Aday adaylarından bir veya birkaçına çok angaje olan üyeler, oy pusulunda en az ismi-yani 6 kişiyi- işaretlemeye özen gösterecektir. 6’dan az adaya işaret konulan oylar iptal edilecektir.  Aday adaylarına angaje partililer, kendi tuttukları, seçilecek sırada olmasını çok istedikleri aday adayına işaret koyduktan sonra, listeye girme şansını en düşük gördükleri 5 ismi daha işaretleyecekler. 
Sadece CHP üyesi olan, aday adaylarının içinden bazılarına sempati duymakla birlikte, hiç birine göbekten bağlı olmayan gerçek CHP üyeleri ise, en üst sınırdan, yani 11 aday adayına 
-üstelik en çok seçilmesini istedikleri 11 aday adayına- oy verecekler. 
Bu tür seçimden, çok büyük sürprizler çıkabilir. Ben geçmişten bilirim.  Ön seçime girilirken hiç şansı yok gibi gözüken bazı isimler, seçimde güçlü gözüken aday adaylarının taraftarları tarafından bolca işaretlendikleri için, hiç beklemedikleri kadar üst sıralara yerleşebilir. 
………
CHP Genel Merkezinin aday adaylığı ödeneğini kaç para belirleyeceği de önemli. Partide öyle isimler var ki, CHP Genel Merkezi “Aday adaylığı 100 bin TL” dese, hiç düşünmeden ödemeye hazır. Çükü milletvekilliğini çok istiyorlar.  Eğer bu ödenti miktarı 5-10 bin TL aralığında olursa,  50 civarında aday adayı beklenebilir.  Daha düşük seviyede kalır, hele hele “Kadınlardan ücret alınmayacak” gibi bir ayrımcılık yapılırsa, CHP’nin ön seçim oy pusulasında 100 civarında isim de görebilirsiniz. 
………..
CHP’de kimler aday adayı olur, kimler böyle bir ön seçimden çıkar konusuna gelince. Bizzat görüştüğüm için yazıyorum; Sefa Sirmen en azından şimdilik “Kesinlikle düşünmüyorum” diyor.  Ama Sirmen bu; 30 Mart öncesinde de bana defalarca “İzmit için aday olmam” demişti. Sonra Süleyman Şen dilekçesi ile, aday adayı olmuştu. 
Son zamanlarda hiç görüşmedim. Ama belli ki Hikmet Erenkaya kesinlikle aday adayı ve çok istekli. Erenkaya’nın parti üyeleri nezdinde güçlü olduğunu biliyorum. Ama olası ön seçimde, sırf Erenkaya listeye giremesin diye çalışanlar da olacaktır. 
Mevcut üç milletvekili, kesinlikle tekrar aday.  Ben Hurşit Güneş’in önümüzdeki seçimde de ilk 3 sırada yer almasını isterim. Kim ne derse desin, Hurşit Hoca, partisi için de, ülke için de, bu kent içinde önemli ve düzgün bir adamdır. Benim, hak ettiğine inanarak desteklediğim bir başka isim, 30 Mart sürecinde tanıdığım Tahsin Tarhan’dır. Geçen gün konuştuk. Henüz kesin karar vermemiş gözüküyor. Hatta bana, “Yalçın Kuşkan’ın milletvekili olmasını, kendime tercih ederim” dedi. 
Kuşkan’a gelince. Milletvekili adaylığını da, milletvekilliğini de çok hak ettiğine inanıyorum. Milletvekili seçilirse, bu kent siyasi tarihindeki en faydalı, en çalışkan ve düzgün milletvekili olacağından da kuşkum yok.  Ben hayatımda, bu biçimde siyasete gömülmüş olup da, bu kadar kendi siyasi geleceği için hırsı olmayan başka birini görmedim. Kuşkan aday adayı olacaksa, 25 Aralık’a kadar İl Başkanlığından istifa edecek. Şimdiden CHP’de Kuşkan’ın istifasının ardından CHP İl Başkanlığına hazırlananlar var. Bir de milletvekili aday adayı olmak için hazır bekleyen pek çok işe yaramaz, son kullanma tarihi dolmuş isim olduğunu biliyorum. 
Kuşkan’a geçen gün açık açık sordum; “İstifa edecek, aday adayı olacak mısınız?” dedim.  Daha çok zamanı olduğunu söyledi, “Önce aileme danışmalıyım. Sonra, yıllardır birlikte hareket ettiğim, aralarında senin de bulunduğun 8-10 arkadaşımın tek tek görüşünü almalıyım. Bir de ben Genel Başkan’a çok bağlıyım. Kılıçdaroğlu ile görüşeceğim. Aday ol diyebilir. Olma, örgütün başında kal veya tamam yeter artık, sen kenara çekil diyebilir. Genel Başkan’ın kararını tartışmam, uygularım” dedi. 
…….
Adım adım çok büyük, çok önemli seçimlere gidiyoruz. Aday adaylığı sürecinde, özellikle de ön seçim yapılacağı için CHP’den bize çok malzeme çıkacaktır. 
Bu yazı toplam 460 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.