1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’de neler oluyor?
CHP’de neler oluyor?

CHP’de neler oluyor?

7 Haziran genel seçimlerinde de beklediğini bulamayan, AKP’nin oylarındaki gerileme ile kendisini teselli eden CHP’nin Kocaeli örgütlerinde yaklaşan kongre döneminin kulisleri şimdiden hareketlendi. CHP’de kim nereye hazırlanıyor, kim kiminle ittifak yapı

A+A-

İlimizde CHP için 7 Haziran genel seçimlerinin sonuçları da aslında çok açık bir başarısızlık oldu. 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde ilimizdeki 13 belediyenin hiç birini kazanamayan, hatta hiç birinde AKP’nin adaylarını zorlayamayan CHP’nin 7 Haziran’daki başarısızlığı, aynı seçimlerde AKP oylarındaki gerileme nedeniyle biraz gölgelendi. Ama CHP Kocaeli örgütlerinde kılıçlar çekilmiş durumda. Şimdi yaklaşan kongreler sürecinin hesapları yapılıyor. 

İKTİDAR ORTAĞI OLUNURSA

CHP Kocaeli örgütünün hazırladığı kongreler takvimine göre, 15 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında ilçe kongresi delegelerinin seçimleri yapılacak. CHP’de siyasetle ilgilenen herkes, aslında kongreler sürecinin en önemli olayının mahalle ve köylerdeki delege seçimleri olduğunu çok iyi biliyorlar.  Delege seçimlerinin başlamasına henüz bir ay gibi bir zaman olmasına rağmen, alttan ve içeriden çalışmalar başladı.
Kuşkusuz önümüzdeki günlerde koalisyon hükümetinin şeklinin belirlenmesi, CHP’deki kongre yarışlarına da ayrı bir hava getirecek. Eğer CHP, AKP ile ortaklık kurar da hükümet olursa, bu durumda ilçe ve il başkanlıkları için yarışın daha da çetin hale gelmesi bekleniyor. Bazı partililerin, “Parti koalisyon ortağı olursa” yarışa girmeye hazırlandıkları, CHP’nin muhalefette kalması ya da erken seçimin gözükmesi halinde ise,  örgüt sorumluluğunu gereksiz bulanların bulunduğu biliniyor. 

SİRMEN: TABAN SERBEST KALSIN 

CHP’de il başkanlığı için Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Selman Yıldırım isimleri şimdiden konuşulmaya başlandı. Bu isimlerin hiç biri “İl başkanı adayıyım” demiyor. Hatta bu yönde soruyla karşılaştıklarında inkar da ediyorlar. CHP’de il kongresinden sonra en önemli olay, İzmit ilçe kongresi. Çünkü İzmit İlçe’yi kazanan ekibin, il örgütünü de kazanması çok kuvvetle muhtemel olabiliyor. CHP İzmit ilçe başkanlığı için de Sefa Sözer,  Vedet Özdenizer ve şimdiki Başkan Mehmet Ümit Küçükkaya’nın isimleri öncelikli olarak ortada dolaşıyor. 
CHP ile ilgili her türlü konuda ilimizde ilk akla gelen isim olan Sefa Sirmen’in yaklaşan kongreler sürecinde nasıl bir tavır alacağı kuşkusuz önemli. Sirmen şimdilik bu konudaki soruları yuvarlar cümlelerle geçiştiriyor, renk vermiyor. Sirmen’in kongreler süreci ile ilgili görüşleri şöyle:
“-  Artık partide O’nun bunun adamı dönemi bitmeli. CHP örgütlerinde görev alacak kişiler, CHP’nin adamı olmalı.  Omuz omuza çalışacak, herkesi kucaklayacak isimler ön plana çıkmalıdır. Herkes kendisini sorgulamalı. Ben herhangi bir göreve talip değilim. Ama parti için en faydalı olacak isimlerin yanında tavır almaya hazırım.”

ERENKAYA:”HERKES ÖZELEŞTİRİ YAPSIN”

Yine ilimizde CHP’nin adının geçtiği her olayda mutlaka ismi bulunan kişilerden biri de kuşkusuz Hikmet Erenkaya… Erenkaya’nın bu dönem yine kongreler sürecinde aktif olacağına bütün partililer inanıyor. Erenkaya kendisi mi doğrudan yarışa girer, yoksa başka birini mi destekler, bu ilerleyen süreçte belli olacak. Hikmet Erenkaya’ya da görüşlerini sorduk. Şunları söyledi:
“- Kocaeli her parti için çok önemli bir il. Biz CHP olarak hedeflediğimiz pozisyonda değiliz. Artık partideki herkesin öz eleştiri yapması gerekiyor. “
Erenkaya geride kalan bayram günlerinde parti örgütlerinin bayramlaşma programını hiç beğenmediğini de özellikle vurguladı. Bayramlaşma organizasyonunda çok üzüldüğünü söyleyen Hikmet Erenkaya şöyle devam etti:
“-Bayramlaşmadaki tablo, ne halde olduğumuz göstergesiydi. CHP bini hak etmiyor. Parti tabanının bundan böyle bireysel siyasete izin vermeyeceğini umuyorum. “
Erenkaya 7 Haziran seçimleri öncesinde ilimizde ön seçim yapılmamasının çok ciddi sorun yarattığını da belirtti, “Aday listemiz ön seçimle belirlenseydi, en az 4 milletvekili çıkartırdık” dedi. Erenkaya şöyle devam etti:
“-7 Haziran öncesi ilimizde ön seçimi engelleyenlerin kimler olduğu çok net biliniyor. Onları vicdanları ile baş başa bırakıyorum. Ama kongreler öncesinde bunu yapanların isimlerini de cesaretle ortaya koyacağım” dedi. Hikmet Erenkaya da şimdilik il başkanlığına aday olacağı ya da olmayacağı konusunda açık bir beyanda bulunmuyor.

YILDIRIM: HEDEF 2019 OLMALI

CHP’de son yıllarda adı ön plana çıkan İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, yaklaşan kongreler döneminin de en konuşulan isimleri arasında yer alıyor. Yıldırım da kongreler süreci ve kendisinin durumu hakkında şunları söyledi: “Birlikte siyaset yaptığımız arkadaşlarımız var. Delege seçimleri tamamlandıktan sonra istişareler yapılır. Biz bir kavganın, ayrışmanın tarafı olmayacağız. Herkesi kucaklayacak bir yapının oluşması için çalışacağız. Artık partiyi 2019 yılındaki çok önemli seçimlere taşıyacak bir ekibi oluşturmamız gerekiyor. “ Selman Yıldırım, İl başkanlığı için adının geçtiğini söylediğimizde, “İşlerim şu sıralar çok yoğun. Benim için şimdilik böyle bir adaylık söz konusu değil” dedi.

KÜÇÜKKAYA VE SÖZER DE “BEN ADAYIM” DEMİYOR

İzmit ilçe başkanlığı için, CHP içindeki farklı güç gruplarının adayı olarak gösterilen mevcut ilçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve Sefa Sözer ile de görüştük. Küçükkaya, “Klasik bir ilçe kongresinin adamı olmak istemiyorum.  STK’larla birlikte partide bir ortak akıl oluşturmak gerekiyor. Bunu yapabilirsem, aday olurum. Bu yapıyı oluşturamazsam, sadece ilçe başkanı olmak için aday olmam. Bu onurlu görevi 10 aydır yürütüyorum. Tek başına ilçe başkanının coşkusu yetmiyor. Bu olay bir bütündür. Örgütün tamamının bu coşkuyu yakalaması gerekiyor.” 
İzmit ilçe eski yöneticilerinden Vedat Özdenizer’in adı da ilçe başkan adayı olarak geçiyor. Özdenizer de şunları söyledi:
“-İstediğim konjektür oluşursa,  aday olmayı ciddi biçimde düşünüyorum. Ama onun bunun adayı değil,  CHP’nin adayı olurum. Herkesin güvendiği, inandığı, desteklediği kişi olmak isterim. Bana yönelik bir talep var.  Ancak hemen adayım diye ortaya çıkmak doğru değil. Alt yapının oluşması gerekiyor.” 
İzmit ilçe başkanlığı konusunda ismi en çok dolaşan kişilerden biri olan Sefa Sözer ise, kongreler sürecine yönelik g3örüşlerini şöyle açıkladı:
“-Ben adayım demek yetmiyor. Parti içinde kabul görmek önemli…  2 yılda bir kongrelerin yapılması lazım. Partiler bu süreyi bir yıl uzatabiliyor. CHP’de 20 Haziran’da uzatma süresi de doldu. Bu yıl sonuna kadar kongrelerin yapılması gerekiyor. Aksi halde Yargıtay kapatma davası açabilir.“
Yıllardır CHP için çalıştığını, kanaat önderleri ile birlikte siyaset yaptığını anlatan Sefa Sözer, şöyle devam etti:
“- Bütün arkadaşlarımla görüşüyorum. Hepsinden net görüşler almak isterim. Tek başıma karar veremem.  Adayım dediğim zaman bundan geri dönüş olmaz.“
Evet, CHP’de delege avı başladı. Hem ilçe kongresi delegeleri, hem ön seçim delegeleri seçilecek. 7 Haziran seçimleri öncesinde olmadı belki ama bundan sonraki genel ve yerel seçimlerde ilimizde de ön seçim yapılacağı düşünülürse, CHP’de bu dönem delege olmak son derece önemli. Partide büyük mücadeleler yaşanacağını şimdiden görmek  son derece kolay.
Bu haber toplam 912 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.