1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’de önseçim olmazsa, olmaz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de önseçim olmazsa, olmaz

A+A-
Ülkemiz ve geleceği açısından çok önemli, kesinlikle çok gergin geçecek çok büyük bir genel seçime doğru gidiyoruz. Şimdilik bütün göstergeler, iktidar partisinin 2002’den buyana 4 ncü büyük zaferine yakın olduğunu gösteriyor. Ama önümüzde 6 aya yakın bir süre var ve hiç kuşkusuz köprülerin altından çok sular geçecek. 
Genel seçimlerde önemli olan, parti liderinin, partilerin genel merkezleri tarafından üretilecek politikaların ülkede estireceği rüzgardır. Ama yerelde belirlenecek aday sıralaması, bu aday sıralaması yapılırken partilerin içinde ortaya çıkabilecek dalgalanlanmar da seçim sonuçları üzerinde önemli etkiler yaratacaktır. Bu nedenle, siyasi partiler özellikle Kocaeli gibi önemli ve kritik illerde aday listelerini belirlerken çok dikkatli, çok adil olmak, partiye oy kaybı getirmeden, en fazla oyun alınmasını sağlayacak bir listeyi seçmenin önüne koymak gibi bir sorumluluğa sahiptir. 
İlimizde ve Türkiye genelinde iktidar partisi böyle bir sorumluluk hissetmiyor. Ya da başka bir deyişle,  AKP “Ben aday listemi Ankara’da çeşitli kriterleri dikkate alarak yaparım. Benim seçmenim benim listeme saygı gösterir” diye düşünüyor. Önümüzde son olarak 30 Mart yerel seçimlerindeki örnek var. AKP, belediye başkanlığı konumunda bulunan 6 partilisinin üzerini çizdi. Herhangi bir gerekçe de göstermedi. Şahsen ben, parti içinde büyük bir isyan hareketi bekliyordum. Hiçbir şey olmadı. 
……..
Seçimler yaklaşırken, birileri balon uçuruyorlar. Halen 11 olan milletvekili sayımızın 12’ye yükseleceğini söyleyenler var. İllerin milletvekili sayıları, yeni yılın ilk ayı içinde yeniden hesaplanarak açılacak. Benim bildiğim kadarıyla, Kocaeli nüfusu en hızlı artan illerden biri olmasına rağmen,  2015 seçimleri için ilimizin milletvekili sayısının artma ihtimali yok. Yine 11 milletvekili seçeceğiz. 
İlimizde CHP’den, yine çok fazla milletvekili aday adayı çıkacak. Bu rakamın 40 ila 100 arasında olacağı tahmin ediliyor. Çok öncelerden beri milletvekilliği adaylığı için hazırlananlar var. 
Tabii, herkesin afaki tahmin ve söylemlerde bulunma hakkı ve özgürlüğü vardır. Ama önümüzdeki seçimlerde de CHP’de aday listesinin ilk 3 sırasında yer alacak isimlerin milletvekili seçilme şansı hayli yüksek olacak, 4 ncü sırada kalan çok umutlu olacak, 5 ve 6 ncı sıralarda kalanlar seçim yaklaştıkça milletvekili seçilmiş gibi havalara girecek, çok para harcamak zorunda kalacak ve seçim gecesi, sonuçlara bakıp, erkenden evine gidip, büyük hayal kırıklığı ile baş başa kalacaktır. 
CHP’de aday listesini parti genel merkezi hazırlarsa,  yapılan liste ve sıralama ne kadar adil, ne kadar kent gerçeklerine ve aday adayları arasındaki liyakata uygun olursa olsun, partide, örgütlerde çok büyük kırılmalar kaçınılmazdır. Bu açıdan, CHP ile AKP tabanları arasında çok büyük farklılık vardır. 
Eline yüzüne bulaştırmış olsa da, 30 Mart yerel seçimleri öncesi CHP’nin ilimizde yaptığı ön seçimler önemliydi. Bunlar, hakim denetiminde resmi ön seçim değildi. Bu nedenle haksızlıklar, karışıklıklar ortaya çıktı. 
Önümüzdeki seçimler için, hakim gözetiminde resmi ön seçimle aday listelerinin belirlenmesi konusunda CHP’nin yerel örgütlerinde ve en azından görünüşe göre potansiyel aday adayları arasında hiçbir görüş ayrılığı bulunmuyor.
CHP’nin ilimizdeki en öne çıkan aday adayları olarak gözüken Prof.Dr.Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan, ısrarla ve samimiyetle “Hakim denetiminde resmi ön seçim” diyorlar. Üstelik, bu iki isim,  adayların merkez yoklaması ile belirlenmesi halinde zirveye yerleşme konusunda en avantajlı isimlerdir. 
Tanıdığım, konuştuğum diğer potansiyel aday adaylarının da talebi aynı. Kim ne derse desin, ne kadar parti adına yanlış olursa olsun, hala bu kentte CHP’nin en önemli kanaat önderleri ve parti üyeleri üzerinde en fazla etki sahibi isimleri Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya da “Resmi ön seçim” diyorlar. 
Yani, CHP’nin haziran seçimleri için yerelde ön seçim konusunda bir sıkıntısı yok. Parti “Kocaeli’de adaylarımı ön seçimle belirleyeceğim” kararı alırsa, kimse aykırı ses çıkartamaz. 
Ancak CHP Genel Merkezinde, özellikle aday belirleme konusunda son sözü söyleyecek olan MYK’da ve Parti Meclisi’nde bulunan mevcut milletvekillerinin neredeyse hiç biri, örgüt kültüründen gelmiyor. Bu nedenle, CHP Genel Merkez yönetiminde, “Adayları merkezden belirleyelim” görüşü ağırlık kazanıyor ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu da bu konuda baskı altında bulunuyor. 
……..
Şimdi,  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu açısından tam anlamıyla bir liderlik sınavı söz konusudur.  Elbette parti genel merkezinin, mutlaka milletvekili seçilmesini istediği kimi isimler için kontenjan sıraları ayrılabilir. Ama bu kontenjanlar da çok milletvekili çıkartan İstanbul, Ankara, İzmir gibi listelerinde bulunmalıdır. 
Kılıçdaroğlu, masaya yumruğunu vurmalı, Kocaeli’de ve bütün illerde partisinin resmi, hakim denetiminde ön seçim yapması yönünde kararı almalıdır. Aday sıralamasında en doğru kararı, parti üyeleri verecektir. İlimizde de büyük sürprizler, sıralamada beklenmedik oluşumlar ortaya çıkabilir. Varsın olsun. Ön seçim bittiğinde kimsenin söyleyecek sözü kalmaz. CHP, hem Türkiye’ye demokrasi dersi verir, hem ön seçimlerle belirlenmiş milletvekili listeleri ile, seçimlerde alabileceği en iyi sonucu alabilir. CHP’nin önünde başka seçenek yok. Ön seçim, olmazsa, olmazdır.

Bu yazı toplam 365 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum