1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’de samimiyet testi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’de samimiyet testi

A+A-

Geçen hafta pazar günü, 42 Evler’deki Hasan Gemici Spor Salonu’nda AK Parti İzmit adayı Sibel Gönül’ün tanıtım programı vardı. Ben gitmedim. Katılım yüksek, coşku büyükmüş. AK Parti’de kırgın, küskün olması beklenen kim varsa gelmiş Sibel Hanım’a destek vermiş. O toplantıdan sonra “AK Parti’de samimiyet testi” başlıklı bir yazı yazdım.

Cuma akşamı CHP İzmit adayı Fatma Kaplan Hürriyet’i tanıtmak amacıyla, M.Alipaşa Mahallesi’nde Mevlana Kültür Merkezi’nde benzer bir toplantı düzenlendi. Yine davetliydim, katılmadım. Katılan arkadaşlardan bilgi aldım.

AK Parti’nin tanıtımındaki görüntü ve coşkunun bir benzeri yaşanmış. CHP’nin bu tanıtım için seçtiği salon ve bölge de anlamlıydı. Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya dahil, bütün CHP’liler gelmiş. Fatma Hanım’ın yanında görüntü vermişler.

Ancak, AK Parti’de olduğu gibi, CHP’de de samimiyet testine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. CHP bu kentte benim bildiğim sadece bir kez, 1989’da kenetlenmişti. Sefa Sirmen’in adaylığı ön seçimle belirlenmiş, bütün partililer etrafında kenetlenmiş, Sirmen ANAP’ın çok güçlü olduğu dönemde SHP adayı olarak seçim kazanmıştı.

Daha sonraki hiçbir seçimde CHP bu kentte bütünleşemedi. Şimdi kimse bana masal anlatmasın.

2004’de Erenkaya’nın çevresinde kimse birleşmedi. Tam tersine karşı duruş gösterildi. Daha sonra Büyükşehir seçiminde Tahsin Tarhan’ın, 2014’de İzmit’te Sefa Sirmen’in adaylığında da CHP bölük pörçüktü.

Şimdi 31 Mart’ta bahane hazır. Eğer Fatma Hanım kaybederse, CHP’liler “Biz elimizden geleni yaptık. İYİ Parti’nin 30 bin oyu vardı. Hiç biri gelmedi” diyecekler. Oysa cuma gecesi Mevlana Kültür Merkezi’nde Fatma Kaplan Hürriyet’in yanında gülücük dağıtan, el sallayan, tezahürat yapan CHP’lilerin en azından bir kısmı bu tavırlarında samimi değillerdi. Meclis listeleri kesinleşsin, bu samimiyetsizlik ve karşı duruş daha da artacaktır. CHP içinde Fatma Hanım’ın seçilememesi için uğraşanların sayısının az olmadığını biliyorum. Umarım, Fatma Hanım da “İçlerindeki İrlandalıların” farkındadır.

 

Dr.Kaman neden yalnız?

Millet ittifakının Kocaeli Büyükşehir adayı Dr.Serdar Kaman.. Çok iyi niyetli, bu görevi isteyerek üstlenen, heyecanını kaybetmeyen bir insan. Hekim, zarif adam. Çok zor bir hedefe ulaşmak için yola çıkmış. İYİ Parti’nin adayı ama CHP destek için söz vermiş, imza atmış.

Çarşıda insanlarla konuşuyorum; “Hangi adaylar buradan geçti, görüntü nasıldı diyorum. Yorumlar şöyle:

“- Tahir Büyükakın geldi. Çok kendinden emindi. Etkileyiciydi. Sibel Gönül geldi. Kendisini tanımıyor olsak da çevresinde pek çok tanıdık sima vardı. Fatma Kaplan Hürriyet geldi. Çok samimiydi. Çarşının adeta tozunu attı. Dr.Serdar Kaman geldi. Yanında kimseler yoktu. Adam kendini tanıtıp, el sıktı, gitti.”

Serdar Kaman’ı İYİ Parti’de pek çok kişi istemedi. CHP nedense sahiplenmedi. Adam her yere gitmeye, herkese ulaşmaya çalışıyor. Ama bu ekip işi. Yanında kenti tanıyan, siyaseti bilen, insanlar olması lazım. Diğer adayların cep telefonlarını yanındaki yardımcıları açıyor. Temas ettiği kişilerin söylediklerini not alan asistanları var. Serdar Kaman yalnız. En azından insan olarak, aday olma cesaretini göstermiş bir hekim olarak bunu hak etmiyor.

 

Gürültülü temizlik

İzmit tatsız, keyifsiz, neşesiz, renksiz. İzmit mutlu değil. Bir çırpıda pek çok sorunu, eksiği sayabiliriz. Ama buna karşın “İzmit’in temizlik sorunu da var” dersek, haksızlık etmiş oluruz.

Bana göre İzmit’te temizlik ve çöp toplama sorunu yok. Belediye müteahhidi firma, her gün aynı saatlerde, aynı bölgelerde çöpleri topluyor. Gece geç saatlerde caddelerde sokaklarda temizlik yapıyor. Sokak süpürgecileri çok erken saatlerden itibaren ellerinde süpürge-faraş çalışıyorlar.

Temizlik sorunu yok ama “Gürültülü temizlik” sorunu var. Ben de pek çok kez tanık oldum. Pek çok okurumdan da yoğun şikayetler geliyor. Gece çok geç saatlerde, şehir merkezinde bazı bölgelerde çok gürültülü temizlik çalışması yapılıyor. Çöp konteynerleri çok hoyratça alınıyor, kaldırılıyor, kamyona boşaltılıyor. Sonra yere yine hoyratça bırakılıyor. Saat gece 02.00-03.00 insanlar yataklarından fırlıyor, bebekler ağlayarak uyanıyor.

Artık evlerdeki elektrikli süpürgelerin bile en sessizi makbul. Bizim yol süpürme makinalarımız bile gürültülü. Belediye yetkilileri konteynerlerin çabuk eskiyip, kırılmasından şikayetçi. Oysa konteynerler bu hoyrat işlemler nedeniyle yıpranıyor.

İzmit’te gece nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde çöp toplama ve temizlik saatlerini titiz belirlemek lazım. Temizlik işinde çalışan ve gerçekten çok sıkıntılı, çok garip olduğunu bildiğim insanlara gürültüsüz, bağırıp çağırmadan çalışmaları konusunda eğitim verilmeli. Tazyikli su ile yıkama saatleri de yeniden saptanmalı.

“Bunca sorun içinde bu da dert mi?” diyenler olabilir. Ama İzmit çağdaş, güzel, temiz ve gürültüsüz bir şehir olsun istiyorsak, çöpleri toplamak kadar bu işi olabildiğince sessiz yapmak konusunda da titizlik göstermeliyiz.

 

KYÖD Sosyal Tesisi yeniden mükemmel olmuş

Cuma akşamları aile dostları ile dışarıda yemek yemeyi, hem kendimiz için, hem kentin sosyal hayatı açısından adeta bir zorunluluk gibi görüyorum. Uzun süre Balaban Cevizlik Sitesindeki Sosyal Tesise, Dursun Usta’nın mutfağına kendimizi teslim etmiştik. O tesisten Dursun Usta ayrıldı, biz de Balaban defterini kapattık.

İzmit’te yeni mekanlar keşfetmeye çalışıyoruz. Geçen cuma gecesi, KYÖD sosyal tesislerine gidelim dedik. KYÖD’ün mevcut yönetimi tesisi yenilediklerini, çok iyi hizmet verildiğini anlatmıştı. Malum, bu tesis eski yönetimin basiretsizliği yüzünden uzun süre kapalı kamıştı.

Belki kalabalık olur diye rezervasyon da yaptırdım. Efe, Özbay, Çiğit aileleri. 6 kişi gittik. Bütün gece tek masa bizim masa. Salon yenilenmiş, masalar, sandalyeler yenilenmiş. Önünüzde et ve balık yemeklerinden oluşan kalın bir menü. Her zevke, her damak tadına uygun şarap çeşitleri. Doğrusu tenhalığı görünce yemek kalitesinden korktum. Ama masaya gelen mezeler de, ana yemekler de mükemmeldi. Salonun köşesindeki şık bar da gün boyu hizmet veriyor.

Sadece KYÖD üyelerinin değil, ailece sakin, güzel ve lezzetli yemek yemek isteyen bütün İzmitlilere KYÖD Sosyal Tesislerini tavsiye ederim. Fiyatlar da piyasaya göre normal. Bu tesisi yaşatmamız lazım. Baharda ve yaz aylarında da o muhteşem terasta birbirimize “Şerefe” diyebilmemiz lazım.

 

DUVAR YAZISI

Bu kentte kentsel dönüşüm

başlatmak için, bir binanın

çökmesini, ya da yeni bir

deprem olmasını beklemeyelim.

Bu yazı toplam 2158 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum