1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’DE YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ HAZIRLIKLARI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’DE YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ HAZIRLIKLARI

A+A-

Toplumda belirli tanınırlığa ulaşmış, kabul görme ihtimali yüksek adaylarla seçim kazanmak girişimleri şimdiye kadar çok fazla denenmiştir. Bu alandaki en yakın ve en önemli örnek Kocaeli ve Ankara deneyleridir. Kocaeli/İzmit ilçe belediye başkanlığı için CHP’ nin en tanınmış, daha önce aynı yerde başarılı olmuş, kabul görmüş yerel lideri denendi. Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için ise CHP siyasetinden gelmeyen, uyarlanmaya çalışılan tanınmış, kabul görebileceği tahmin edilen aday ortaya çıkarıldı. Adayların tanınırlıklarıyla, başarılı referanslarıyla, vizyonlarıyla, kabul edilebilirlikleriyle ilgili sorunlarının olmamasına rağmen başarılı olunamadı.

İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİ

Türkiye’ de yaşanan hayata tutunma mücadelesi veren halkın ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmaya çalışıldığı öncelikli kamusal alan,  yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimlerde, hizmet alan/veren, program ve projeler üretip uygulanabilir kararlar alan, yerel kamusal alanda deneyime ve birikim kazanan kadrolar, merkezi alanı yönetebilecek yeterliliğe ulaşmaktadırlar. Hayata tutunma mücadelesindeki halkın, inancıyla, ibadetiyle, kılık ve kıyafetiyle, gelenek ve göreneğiyle, etnik, kültürel farklılıklarıyla, sorunlarıyla, ihtiyaçlarıyla, beklentileriyle ilgilenilmesi, mücadele verilmesi, sahiplenilmesi, karşılanmaya çalışılması, temsil edilmesi, değişmesine, gelişmesine, özgürleşmesine katkı verilmesi bu alandaki çalışmalarla sağlanabilmektedir. İktidara gelmeyi, güçlenmeyi, yapabilir olmayı sağlayan bu alandaki çalışmalardır. İktidar partisi diğer siyasi parti işleyişleriyle benzerlikler göstermesine, liderin ve merkezin belirleyiciliğiyle yukarıdan aşağıya yönetilmesene rağmen halkın ihtiyaç ve beklentilerinin katlanılamaz olduğu eğilimi temsil ettiği için yerel/merkez birlikteliği kapsayabilmektedir. Yerel yönetim, merkezi yönetim ilişkileri, etkileşimi öncelik haline getirilerek,  kamuoyu araştırmalarıyla, eğilim yoklamalarıyla, istişarelerle, kapalı oylamalarla başarılı şekilde sürdürülmeye çalışılmaktadır. İktidar partisinin yorulan, yıpranan, yetemez hale gelen görünümü, değişen ve gelişen ihtiyaç ve beklentilerin karşılanamamasıyla ilgilidir. İktidar partisi kadroları önemli güce ve birikime ulaşarak orta sınıf açmazlarıyla karşı karşıya kaldılar. Ulaştıkları standardı koruyup ileriye taşımak hedeflerini, kendilerini merkeze alarak gerçekleştirme eğilimlerine sürüklendiler. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanmasına  yetemeyeceklerini kabullenemediler.. Kapsayıcılığın, eşitlikçiliğin, özgürlükçülüğün, çoğulculuğun merkeze alınmasını sağlayacak siyaset ihtiyacı bu nedenlerle oluştu.

CHP KOCAELİ SİYASETİNİN AÇMAZLARI

İktidar partisi ve ana muhalefet partisi siyasetlerinin en özgün, en çarpıcı, en açık görünümlerinin küçük bir bütün olan sanayi kenti Kocaeli’ de yaşanması tesadüf değildir. Hızlı sanayileşme ile ortaya çıkan kentleşme ihtiyacının karşılanmasını, kentli yaşam tarzının sürdürülemez hale gelmesiyle, büyük kent açılımlarına ulaşılmasını sağlayan CHP kadroları yeni alternatiflik ihtiyacına yoğunlaşıp yapabilirliğe taşıyamamaktadır.  İktidar partisi siyasetini doğru okuyup alternatiflik geliştirmek yerine, kendilerini tekrar eden, kişisel kaygılarını merkeze alan çaresizliklere sürüklenmektedirler.

ADAYIN MERKEZE ALINDIĞI SEÇİM ÇALIŞMALARI

Aday olduğu partide ve halkta karşılığı olan, vizyon sahibi adayların ana akım siyasi partilerin adayı olması seçimlerin kazanılabilmesi için önemlidir. Sonuç almaya yönelik olması,  pratik ve kolay uygulanabilirlik sağlaması nedeniyle kabul görmektedir. Bu yöntem demokrasinin çatışmaları önleyen, değişimi, gelişimi, özgürlüğü sağlayan sistem olarak kurumsallaştırıldığı gelişmiş demokratik ülkelerde işlevini yerine getirebilmektedir. Bu ülkelerdeki siyasi çalışmalar, sorunların çözülmesini, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak temsilcilerini üretmek, bunları yetkilendirerek sürdürülebilirliği sağlamak olduğu için uygulanabilmektedir.

CHP’ NİN BELİRLEDİĞİ KRİTERLERİNİN İŞLEVSELLİĞİ 

CHP  İktidar partisinin dışarıda bıraktıklarıyla, vesayet sisteminin dışarıda bıraktıklarının kapsayıcılığına yoğunlaşabilseydi, halkın hayata tutunma mücadelesinin temsilciliğine ulaşıp , değişimi, gelişimi, özgürleşmeyi  sahiplenebilirdi. Sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayacak çalışmalarla,  program ve projelerle, temsilcilerini üretip, yetkilendirebilseydi açıkladığı kriterlere uyulmasını sağlayarak önemli başarılara ulaşabilirdi

ALIŞKANLIKLARIN TEKRARI

CHP nisbi demokratiklikle yetinen, bu anlayışı merkeze alan alışkanlıklarını aşamamaktadır. Alternatifliği, iktidar hedefini merkeze alan çalışmalarla aday üretimlerini sağlayamadığı için seçim kazanacak adaylıklarla yetinmektedir. Adayların karşılığının olması, vizyon sahibi olması vb. aranan nitelikler önemsiz değildir. Yerel iktidar ve merkezi iktidar alternatifliğini sağlamaya, birinin diğerini etkileyip,  beslemesine, yerel seçimlerde, milletvekili seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olmak için yeterli değildir. 

Bu yazı toplam 1348 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.