1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP'DE YOĞUNLAŞAN ALTERNATİFLİK BASKISI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'DE YOĞUNLAŞAN ALTERNATİFLİK BASKISI

A+A-

CHP’nin Kocaeli’deki konumunun kabul edilemez düzeyde olması, başarılı ve etkin siyasi kadrolarının hemen her seçimde denenip tüketilmiş olmasıyla ilgilidir. CHP Kocaeli’ de 2009 yerel seçimlerinde alternatif olabilmek için yerel siyasi etkinlerinin tamamına yakını tarafından onaylanan ve desteklenen strateji gerçekleştirdi. Kocaeli’nin en tanınmış, en etkin siyasi liderinin inisiyatif alanını artırmak  için önce İl başkanı olması, yönetimini en etkin kadrolarla oluşturulması sağlandı. Yerel seçimlere, en etkin yerel liderin inisiyatifinde, en kapsamlı çalışmalarla girildi. Önemli oranda oy artışına ulaşılmasına rağmen yeterince başarılı olunamadı. Başarısızlığın tek sebebi yerel siyasi kadroların eksikliği değildi. Asıl önemli sebep, CHP genel merkezinin yürüttüğü politikaların, çalışma anlayışının hayatta karşılığının olmaması, alternatifliğe katkı sağlayamamasıydı. 2014/2015 Seçimleri aynı alışkanlıklarla yönetildiği için bu defa en tanınmış yerel liderin, İzmit Belediye Başkan adayı olarak katılması dahi sonucu değiştirmeye yetmedi. 

AŞILAMAYAN ÇARESİZLİK
Darbelerle oluşturulan, devlet merkezli sistemin şekillendirdiği siyaset yapma alışkanlıklarının yetersiz olduğu bilinmektedir. Devletin mutlak olduğu sistemin yerine inşa edilmesi gereken Demokratik Hukuk Devleti sistemi henüz inşa edilememiştir. Bu geçiş döneminde devletin merkezde olması alışkanlıklarıyla çalışan kurumlar yeni sistem inşa edilemediği için siyasi etkinleri gözeten pozisyondadırlar. İktidar partisi dışındaki siyasi partiler, karşıtlık temelinde sürdürdüğü politikalarıyla, savunma, kendilerini koruma düzeyini aşamamaktadırlar. Türkiye’nin ihtiyaçları, çözülmesi ertelenemez duruma gelen sorunları, Demokratik Hukuk Devleti’nin bir an önce inşası zorunlu hale gelmiş olmasına rağmen, hala eski alışkanlıklarla siyaset yapma yöntemleri aşılamıştır. Türkiye’ de yaşayan insanlar İktidar partisinin, devleti merkeze alan sistemi çözebilen, o sistemin boşlukları, hataları aşılırken, kendi siyasi anlayışı için daha olumlu zemin hazırlamaya çalışan uygulamalara mahkum olmuş durumdadır. İktidar partisinin kazandığı başarılarla, sağladığı avantajlarla görünür yapmaya çalıştığı, gerçekleştirilmesini önerdiği gelecek dışında, farklı bir hayat, bütüncül bir siyasi proje henüz ortada yoktur. Muhalefet partileri, Demokratik Türkiye özgünlüğünde farklı bir gelecek anlayışı ortaya koyup, sorunların çözümüne, ihtiyaçların karşılanmasına buradan bakmayı, mücadele etmeyi, yeni farklı bir gelecek hayali üretebilmeyi başaramamaktadır. Bu pozisyonlarından dolayı da muhalefet partileri, eleştirilerinde, önerilerinde, karşıtlıklarında ne kadar haklı olurlarsa olsunlar, gelecek üretemeyen, gelecek hayali kurduramayan, eskiyi çağrıştıran konumlarıyla, iktidar partisini besleyen, iktidarın öngörülerine mahkumiyeti artıran algıyı güçlendirmektedirler. 7 Haziran seçimlerindeki siyasi yansımanın beş ay sonra, 1. Kasım seçimlerindeki düzeye ulaşması, oluşan, hissedilen, yakın gelecekte aşılması öngörülemeyen bu algı nedeniyledir. 
CHP’NİN KOCAELİ’ DEKİ FARKLILIĞI
Ana muhalefet partisinin Kocaeli’ deki konumunun farklılığı, yerel alternatifliği sürekli gözetebilmesi, CHP’ nin barajın altında kaldığı dönemde ( 1999 )  dahi yerel alternatifliğini koruyarak yerel iktidara gelebilmesiydi. Ana muhalefet anlayışının yerel siyasi alternatifliği sürdüremez olmasının, kendisini yeniden üretememesinin nedeni siyasi koşulların değişmişliğidir. Devletin merkezde olduğu sistemin yaşandığı dönemde, yerel ihtiyaçları, devlet/halk ilişkilerini, siyasi dengeleri gözeterek yerel dinamikleri yapabilir kılan CHP Kocaeli kadroları, değişen hayat şartlarına uygun olarak kendilerini yeniden üretememişlerdir. O dönemde başarılı olmuş, halkın büyük desteğini almış yerel aktörler, içinde bulunduğumuz dönemde defalarca, her sorumlulukta öne çıkarılarak, yaptıklarını tekrarlayarak başarılı olmaya çalışmış olmalarına rağmen başarı kazanamamaları bu nedenlerledir. Değişen Türkiye’nin dinamikleriyle bütünleşmenin, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sini sahiplenmekle başarılacağı, bunun için partinin demokratik dönüşümünün tamamlanılmasına yoğunlaşılmasının zorunluluk olduğu açıktır.
Bu yazı toplam 885 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.