1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’DEN BEKLENİLEN GİRİŞİMLER
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’DEN BEKLENİLEN GİRİŞİMLER

A+A-

Referandumun üzerinden bir aydan fazla  zaman geçti. Toplumun ikiye ayrılmışlık halinin, daha iyiye, çatışmasızlığa, demokratikliğe, çoğulculuğa, eşitliğe, evrenselliğe taşınması ihtiyacı var. Referanduma yansıyan eğilimler, incelendi, değerlendirildi, tartışıldı, bilinir oldu. Hangi farklılığın, hangi duyarlılığın, hangi sorunların, hangi ihtiyaçların sandığa nasıl yansıdığı ortaya çıktı. Sorunlardan, gerginliklerden, belirsizliklerden bunalan halkın, yeni bir umut, yeni bir hayal, yeni bir başlangıç ihtiyacı ertelenemez boyuta ulaştı. Yoğunlaşan bu ihtiyacı iktidar partisinin nasıl karşılamaya çalışacağı da belirginleşmeye başladı. Bu ihtiyaçların karşılanmasında ana akım siyasi güç durumundaki CHP bilinen oyalanmalarla yetiniyor. Alternatif siyasetin oluşturulması sorumluluğunu taşıyan ana muhalefet partisi, ihtiyaçların karşılanması umudunu besleyecek, yeni bir hayal, yeni bir başlangıç, yeni bir demokrasi mücadelesi hissini yaşatacak hazırlıkları yapamıyor girişimleri başlatamıyor.

ARAYIŞ  TARTIŞMALARI 

Referandum çalışmalarında başarılar sergileyen CHP’ den beklenilen, en kapsamlı, en objektif tartışma ve değerlendirmeleri yaparak,yeni heyecanların, yeni başlangıçların oluşturmasının zeminini yaratmasıdır. Başlayan tartışmalar zenginlik ve dinamizm olarak algılanmalıdır. Tartışmaları,  kabul edilemez, kaos yaratıcı olarak değerlendirmek, sorunlarla, ihtiyaçlarla yüzleşememek görüntüsüne neden olmaktadır.  Kendiliğinden oluşan, dinamik beklentileri ve tartışmaları, kabullenip “ daha iyiye “ taşıma heyecanının oluşturulması yeni bir başlangıç için vazgeçilmezdir. 

ALTERNATİFLİK BASKILARI

Alternatif siyasetin sorumluluğunu taşıyan CHP, oluşan beklentilerin baskısı altındadır. Toplumsal dinamizmin oluşturduğu baskı  parti içindeki, siyasi liderleri, öncüleri, kanaat önderlerini. vb. bütün aktif siyasileri değerlendirmeler yapan, tartışmalara katılan konuma taşımıştır. Bu durum, olumlu, demokratik, dinamizmi yansıtan belirtiler olarak değerlendirilmelidir. Kullanılan dil, zamanı, ortamı, önerileri, kendi konumlarını merkeze almaları vb. yaklaşımlar, yanlış, eksik bulunabilir ancak dinamizmi yansıttıkları, alternatifliği aradıkları, tartışma zenginliği sağladıkları unutulmamalıdır. Ana akım alternatif sorumluluk, her türlü tartışmayı, öneriyi değerlendirebilme, kendisini yeniden üretebilme yeterliliğini gerektirmektedir.

KORUMACI  KAYGILAR 

Siyasi partiler halkın iradesini temsil edip, yapabilirliğe taşımaya çalışırken, demokrasinin, çözüm üreten, çatışmaları önleyen, değişimi, gelişimi sağlayan sistem olduğu gerçeğini temel alırlar. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sağlanacak siyasi sürdürülebilirlik bu nedenle zorunluluktur. Siyasi parti kurumsallığının temsil edilmesi, parti anlayışının, politikalarının görünürlüğe, kabul edilebilirliği ulaştırılması bu gerçekliklerle sağlanabilecektir. Partinin kurumsal işleyişinin yeterliliği ve verimliliği, liderin temsili ve başarısı, politikalarının uygunluğu halk oylamalarındaki sonuçlarla ölçülmektedir. Siyasi partilerdeki  bütün görevler ve sorumluluklar her oylama sonrası, halkın iradesinin yansımasına göre değerlendirilmek zorundadır. Bu gerçekliğin yerine getirilmemesi, parti kurumsallığına, lider ve merkez  pozisyonuna sığınarak,  koruyucu kaygılar sergilemesi, bunları yapanların kendi siyasi geleceklerini korumaya çalıştıklarını hissettirmekten  başka  işe yaramamaktadır. 

ORTAK KABUL EDİLEBİLİRLİKLERİN ÜRETİLMESİ İHTİYACI

Referandum sonuçlarına yansıyan toplumun yaklaşık yarısının eğilimi sadece CHP’ ye inananlardan ibaret değildir. Oluşan toplumsal muhalefeti temsil etmek, yapabilirliğe taşımak, ortak, genel geçerli, evrensel, demokratik kararlılıklarla sağlanabilecektir. Oluşan duyarlılığın, sorunlarıyla, beklentileriyle yüzleşmeden, ortak kabul edilebilirlikler üretmeden, ortak sürdürülebilir gelecek  heyecanı oluşturmadan alternatif sorumluluk yerine getirilemeyecektir.

ORTAK ANAYASA ÖNERİSİ

Referandum sonrasında CHP’nin yaptığı önerilerin en önemlisi ortak anayasayı seslendirmesidir. Darbe anayasalarını aşmayı hedefleyen, pek çok anayasa çalışması yapılmıştır. En son mecliste grubu bulunan partilerin eşit üye katılımları ile yapılan 60 maddeden fazla ortak kuralın üretilebildiği çalışma çok önemlidir. Yapılan çalışmalar, kendi konumunu, siyasi çıkarlarını merkeze almadan, Demokratik Hukuk Devleti’ nin inşasını merkeze alarak sahiplenilmediği için başarıya ulaştırılamamıştır. Demokratik Türkiye’ yi yeterince sahiplenen yaklaşım sergilenebilseydi, değil 60 ortak madde bir maddenin bile öneme uygun girişimler sergilenebilirdi. Ortak genel geçerliliğe ulaştırılmış her madde Türkiye’ deki hayatı daha demokratik hale getireceği gerçeğine göre kararlılık sergilenmelidir. CHP, ortak anayasa yapımı konusunda oluşmuş bütün birikim ve deneyimleri gözeterek, Demokratik Türkiye’ yi sahiplenen yaklaşımlarla, en geniş katılımı, en baskın kabul edebilirliği sağlamaya yoğunlaşır, oluşturulan her ortak maddenin uygulanmasını sağlayacak  kararlılığı sergileyebilirse, ihtiyaçları karşılamaya başlayabilecektir.

Bu yazı toplam 1653 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.