1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP'den buruk yorumlar: Keşke...
CHP'den buruk yorumlar: Keşke...

CHP'den buruk yorumlar: Keşke...

CHP’nin Türkiye ve Kocaeli genelinde elde ettiği sonuçlar; partilileri mutlu etmedi. CHP’liler, beklenen hedefin uzağında kalırken, partililerin büyük bölümü AKP’nin iktidarı kaybetmesiyle teselli buldu. CHP’nin parti yöneticileri ile milletvekili seçilme

A+A-
ALTUNYUVA: “HEDEFİMİZE ULAŞAMADIK”
Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından değerlendirme yapan CHP İl Başkanı Cihat Altunvuya, Türkiye’nin AKTP iktidarına son verdiğini hatırlattı.
Altunyuva, “Artık 13 yıllık AKP’nin iktidarı sona ermiştir. Cumhurbaşkanı büyük bir hezimete uğramıştır. Çünkü makamını ve gücünü kullanarak tüm kampanya boyunca AKP lehine propaganda yapmış, tarafsızlığını yitirmiş ve kendini oylatmıştır. Böylece yüzde 51.7 ile seçildiği oylamadan bu yana yüzde 41’lere düşmüş ve konumunu tartışılır hale getirmiştir. Bu seçimle birlikte başkanlık tartışmaları da sona ermiştir. Bu sonuçlar yeni dönemin bir koalisyon dönemi olacağının göstergesidir.” dedi.
Kocaeli’de alınan en önemli sonucun AKP’nin ilk kez güç kaybedip gerilemesi olduğunu ifade eden Altunyuva, şunları söyledi:
“-Biz CHP olarak konumumuzu koruduk. Ancak hedefimize ulaşamadık. Milletvekili sayımızı arttıracağımıza inanıyorduk. Yaptığımız çalışmalarla, programlarımızla ve seçim bildirgemizle de bunu hak ediyorduk. Ancak halkımız bu kadarına takdir buyurdu. Elbette biz de bu kararlarına saygı duyuyoruz”

“BARAJ AKP’YE DE ZARAR VERDİ”

CHP’den HDP’ye oy kaydığı konusunda açıklama yapan Altunyuva, “Geçmişte CHP’ye oy veren bazı seçmenler bir başka partinin barajı aşması konusunda yardım severliğini gösterdi” dedi. Yüzde 10 barajının anti demokratik olduğunu ve kaldırılması gerektiğini dile getiren Altunyuva, “AKP iktidara geldiği ilk seçimlerde yüzde 36 oyla parlamentonun yüzde 66’sını kazanmıştı. Oysa şuan yüzde 41 oy almasına rağmen tek başına iktidar olamıyor. Bu baraj sistemi AKP’ye de zarar vermiştir. Yüzde 10 baraj sistemi, milli iradenin parlamentoya sağlıklı bir şekilde yansımasını da engellemektedir” dedi ve barajın kaldırılması gerektiğini vurguladı. Altunyuva, seçim sonuçlarını değerlendirip, kongre tarihlerinin belirlenmesi sonrası yollarına devam edeceklerini vurguladı.

AKAR: “HAYIRLI OLSUN” 

Sonuçların ardından en kısa açıklamayı CHP’nin yeniden milletvekili seçilen ismi Haydar Akar yaptı. Kendi bölgesi olan Kartepe’de de parti adına beklediği oyun altında kalan  Akar, sonuçlar için “Ülkemize ve ilimize hayırlı olsun” dedi. 

HÜRRİYET: “KEŞKE DAHA İYİSİNİ YAPABİLSEYDİK”

CHP’nin birinci sırada milletvekili seçilen ismi Fatma Kaplan Hürriyet, yemin etmesiyle birlikte CHP’nin ilimizden seçilen ilk kadın milletvekili ünvanını da elde edecek
Hürriyet, açıklamasında şunları söyledi:
“- Hayırlı olsun demekten başka söylenecek fazla da bir şey yok aslında. İstediğimiz sonucu alamadık. Bu sonuç AKP’nin kutuplaştırıcı politikalarının bir sonucudur. HDP zaten mecliste temsil ediliyordu, artık parti olarak da yer alacaklar.”
CHP’den HDP’ye giden oyları da değerlendiren Hürriyet, “Barajı aşsın algısıyla CHP seçmeni oy vermiştir. Ama HDP’nin adayı olan Av.Ali Haydar Konca sevdiğim bir meslektaşımdır. Onunla birlikte mecliste görev yapacak olmaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.
Bu seçimde en sevindirici olayın AKP’nin tek başına iktidar olamaması olduğunu söyleyen Hürriyet, “Biz CHP olarak keşke daha iyisini yapabilseydik. Ama olmadı. Örgütümle bir değerlendirme yaptıktan sonra daha ayrıntılı bir açıklama yapacağım” şeklinde konuştu.
TARHAN: “KARMAŞIK DUYGULAR İÇİNDEYİM” 
CHP’den 3. Sıradan milletvekili seçilen Tahsin Tarhan, bu kadar emeğin karşılığının bu olmaması gerektiğini savundu.
Şuan karmaşık duygular içinde olduğunu söyleyen Tarhan, “Beklentimizin altında oy aldık. İstediğimiz başarıyı elde edemedik. Bu yüzden üzgünüm ama AKP’nin tek başına iktidarda olamayacağına seviniyorum” diye konuştu. Devletin tüm imkanlarını kullanan ve Cumhurbaşkanının meydanlara çıkıp desteklediği bir hükümetle yarıştıklarını söyleyen Tarhan, “Buna rağmen halk 13 yıllık AKP iktidarını düşürdü. Ayrıca HDP’nin barajı geçmesi propagandası çok iyi yapıldı. CHP’den HDP’ye oyların kaydığı da bir gerçek. Ancak bu saatten sonra hayırlı olsun demekten başka bir şey gelmiyor “ ifadelerini kullandı.

DUMLU: “SİYASETİ NOKTALADIM” 

CHP’nin 4 ncü sırasında yer alan, seçilemeyen isimlerden Turan Dumlu, açıklamasına ‘Kısmet değilmiş’ diye başladı. Dumlu, “Siyaseti artık noktaladım. Bundan sonra CHP’nin sade bir üyesi olacağım. Adaylıkla hiçbir ilgim olmayacak. Zaten son kez adaydım. Kazanmış olsam da bir dönem milletvekilliği yapacaktım. Erken seçim olsa ve Kılıçdaroğlu, beni 1'inci sıraya yazsa bile hayır. Her şey zamanında güzel. En artık tamam diyorum” dedi.
Seçim süreci boyunca örgütlerin bazı yerlerde zayıf ve kopuk olduğunu, koordinasyon merkezinin başarılı çalışmadığını dile getiren Dumlu, “Son günlerde şansımı yüzde 50 olarak görüyordum. Yüzde 51 bile diyemiyordum. Gölcük’te de istediğim oyu alamadım. Daha fazla oy bekliyordum. Gölcük sahip çıksa kazanabilirdim ama yeteri kadar sahip çıkmadılar” şeklinde görüş belirtti.
KAPLAN: “BEKLEDİĞİMİZ OYU ALAMADIK”
CHP milletvekilliği sona eren, Kocaeli eski milletvekili sıfeatını alan Mehmet Hilal Kaplan, “Benim Kocaeli için tahminim AKP 5, CHP 3, MHP 2 ve HDP 1 şeklindeydi” dedi. Türkiye genelinde de iktidar partisinin oy kaybedeceğinin belli olduğunu ifade eden Kaplan, “AKP Kocaeli’de Türkiye’nin üzerinde oy aldığı bir bölge. Kısaca Kocaeli onları kurtardı. Kocaeli den parlamentoya 4 partinin milletvekili göndermesi renklilik ve temsiliyet açısından daha doğru bir karardır “ diye konuştu. CHP olarak bekledikleri oyu alamadıklarını dile getiren Kaplan, “CHP’den HDP’ye kaçış olduğu net bir şekilde görülüyor. Neticede kaybettik. Sonuçların hayırlı olmasını diliyorum. Ancak şu açık ve nettir. Vatandaş bu seçimde diktatör olma hevesine dur dedi” görüşüne yer verdi. Kaplan; bundan sonraki siyasi yaşamı konusunda açıklama yaptı, “Hızla değişen bir süreç var. Önümüzdeki süreç de neyi gösterir bilemem. Siyasette mevki makam peşinde de hiç olmadım. Aileme ve çocuklarıma daha fazla zaman ayıracağım” dedi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum