1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’li 3 vekil adayı Eczalar Odası'ndan destek istedi
CHP’li 3 vekil adayı Eczalar Odası'ndan destek istedi

CHP’li 3 vekil adayı Eczalar Odası'ndan destek istedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 7 Haziran da gerçekleşecek olan 25. Dönem Milletvekili seçimleri için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

A+A-
CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Kandıra İlçe Başkanı Recep Şenol, 4. sıra Milletvekili adayı Ecz. Turan Dumlu, 7. sıra Milletvekili adayı Dr. Ayhan Mutlu ve 10. sıra Milletvekili adayı Kemal Nişancı, İzmit İlçe Sandık Üst Kurul Başkanı Selim Yıldız, Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta’yı makamında ziyaret etti. CHP’nin 3 vekil adayı Eczacılar Odasından halka seslenerek, “dert sende ise derman bizde hastalık sende ise doktor da bizde sorunların çoksa sorunların çözümü de bizde “ dediler. Ziyarette ilk olarak İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya söz aldı. Küçükkaya, “Eczacıların, akaryakıt istasyonlarının vergi memuru gibi çalıştırılması Türkiye ekonomisi açısından çözülebilir bir durum değildir” dedi. 

HASTA İLE KARŞI KARŞIYA KALIYORUZ

CHP 4. sıra Milletvekili adayı Eczacı Turan Dumlu, “Kocaeli’de AKP’den bir eczacı arkadaşımız ve birde ben adayı. Mecliste ne kadar çok olursak o kadar Eczacıların sorunlarını dile getirebiliriz. Sorunları biliyoruz. 5, 6 milletvekili ile gitmeyi hedefliyoruz. Seçilmeyi umuyorum. Eczacılar çok sıkıntı çekiyor. 2004-2005 yıllarında başlayan ilaçlarda ki fiyat düşüşleri eczacıları zor durumda bıraktı. Devlette sahip çıkmadı. İktidar olduğumuz zaman programımız da emekliden alınan ilaç doktor katkı paylarının hepsi kalkacak. Hastalar ilaçlarını alırken ilaç katkı payları vardır. İlaçlar arasında çok büyük farklar çıkıyor. Hasta ile biz karşı karşıya kalıyoruz. Hastanın muayene parasını devlet bize tahsil ettiriyor. Sıkıntılarımız bu yüzden çok büyük. Karlılıklarımız 3, 5 yıl önce ticari ıskontolarımız vardı. Bunlarda kaldırıldı. Sorunlar çok bunları çok iyi biliyoruz. Bu yüzden bütün meslektaşlarımızdan destek bekliyoruz” dedi. Partinin çok güzel projeleri olduğunu söyleyen Dumlu, “Memurun, emeklinin cebine para girince onlarda bunu kullanacak. Bu eczacıya da yansıyacak. CHP’nin iktidarda olması her kesime yansıyacak” ifadelerini kullandı. 

KOCAELİ’DE MEGA HASTANE YAPILMASI GEREKİYOR 

7. sıra Milletvekili adayı Dr. Ayhan Mutlu, “Kocaeli de şuan benden başka doktor aday yok. AKP iktidarı ilk başta sağlıkta güzel şeyler yapmaya başladılar. Ama sonrası gelmedi. Ön görüleri yoktu. Kocaeli de çok fazla sorun var. Ciddi bir onkoloji hastanesine ihtiyaç var. Türkiye’de ilk defa ben telaffuz ettim. Sadece yoğun bakımlardan oluşan mega hastane yapılması gerekiyor bu bölgeye hitap edecek şekilde. Ama erken tanıya yönelik olmalı. Ayrıca Kocaeli de düşkün hasta bakım evine gerek var. Sağlık konusunda yapacak çok şeyimiz var. Kanserojen madde üreten merkezler var. Bunlar önlenebilecek şeyler. İlla her para kar amaçlı olmak sorunda değil” diye konuştu. 


ECZACIYI DEVLETİN TAHSİLDARI GİBİ KULLANAMAZSINIZ
CHP 10. Sıra Milletvekili adayı Kemal Nişancı, “Ben Gebze’de yaşıyorum, Mühendis ve iş güvenliği danışmanlığı yapıyorum. Eczacıyı devletin tahsildarı gibi kullanamazsınız. Tahsilat işini devlet olarak kendiniz yapacaksınız. İlacını alamayacak kadar kötü durumda insanlar var. Son yıllarda daha çok ortaya çıktı. Bununla ilgili genel merkezin ciddi projeleri var. Bu dönem sizlerde kurumsal olmasa da bireysel anlamda bizleri desteklerseniz bu sorunları çözebileceğimizi düşünüyorum.
İLAÇ ÇOK STRATEJİK BİR ÜRÜNDÜR
Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta , “Söylediklerinizin üstüne söylenecek bir söz yok. Sağlık sistemi ilgili yapılan değişimler başta güzel şeyler olacakmış gibi gözükse de aslında öyle değil. Hizmet üretenlerin taleplerini de dikkate almanız gerekir. Sağlık anlamında yapılan şeylerin bu ayağı eksik kalmıştır. Memnuniyetsizlik artmıştır. Yapılan uygulamanın ciddi eksiği vardır. Sağlıkta değişim sınıfta kalmıştır. Sağlık bilinci sadece insan sağlığı değil, hayvan, çevre sağlığı gibi top yekün bakılmalıdır. Aile hekimliği ile koruyucu sağlık hizmetleri çok daha kötü noktaya gelmiştir. Eczacıların sorunu bölgesel olmaktan ziyade ulusal boyuttadır. Her şey özelleştiği gibi sağlık alanı da ciddi anlamda özelleşmiştir. Kanser ilaçlarının hastanede verilmesi tamamen hastanelere para kazandırmak içindir. Vatandaşın bu konuda başında ne gibi bir bela olduğunu anlaması pek mümkün görünmüyor. Vatandaşın eczanede ödediği paranın büyük kısmı devlete ödenen paradır. Ve çok ciddi bir paradır. Türkiye kendi kendine yetebilen ilaç sanayisi olan Dünya üzerinde sayılı ülkelerden bir tanesi idi. Ama son 10-15 yıl içinde hiç yerli üretici kalmadı desek yeridir. İlaç çok stratejik bir üründür. Umarız ilaç konusunda bir başkasına muhtaç olduğumuz günler olmaz. Tüm siyasi partilerde eczacıların daha fazla yer almasını temenni ediyoruz. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.