1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'li gençler 1 Mayıs'ı unutmadı
CHP'li gençler 1 Mayıs'ı unutmadı

CHP'li gençler 1 Mayıs'ı unutmadı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Gençlik Kolları STK’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kazım Uzuner 1 Mayıs İşçi Bayramı hakkında basın açıklaması yaparak, "Olumsuz koşullar en çok emekçi kesimi etkiledi." dedi.

A+A-
STK Başkanı Uzuner, yaptığı açıklamada “Bugün, yüce değer olan emeğin, emekçilerin uluslararası birlik ve dayanışma günüdür. Dünyada ve Türkiye’de, emekçilerin hak arama mücadeleleri aralıksız olarak devam etmekte, bu uğurda pek çok bedeller ödenmektedir. Küreselleşme sürecinde teknolojide yaşanan gelişmeler, özellikle iletişim alanındaki atılımlar dünyayı küçülttü, ülkeleri birbirlerine yaklaştırırken yeni sorunların da kaynağı oldu. Bu süreçte, zengin ülkeler ile yoksul ülkeler, her ülkede de gelişmiş bölgeler ile geri kalmış bölgeler arasındaki farklar giderek açıldı. Sosyal kesimler arasındaki gelir farkı; yoksulluk, açlık ve işsizliğin artmasına neden oldu.Küreselleşen dünyada adalet ve eşitlik kavramları erozyona uğrarken, olumsuz koşullar en çok emekçileri olumsuz olarak etkiledi ve etkilemeye devam etmektedir." diye konuştu.
Çalışanlar Haklarını Talep Ediyor
 Uzuner, "Emeğin ve emekçinin demokratik kurallar çerçevesinde ekonomik, sosyal ve kültürel haklarını koruyabilmesinin en önemli güvencesi, örgütlenme, toplu pazarlık, grev ve sendikal haklardır. Emeği yaratan işçi, köylü, emekçi ve çalışan daha kaliteli ve daha çok üretmek için mücadele ediyor. Emekçilerimiz çağdaş ülkelerde olduğu gibi alın terinin karşılığını aldığı, yoksulluğun, yokluğun, işsizliğin ortadan kaldırıldığı, üretilenin hakça paylaşıldığı bir düzen talep ediyor.Emekçilerimiz; taşeronluk sistemini, sendikal hakların kısıtlanmasını, çalışma saatlerinin uzatılmasını, düşük ücretleri ve mezarda emekliliği reddediyor.Çalışanlar hakları olan özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam sürecek bir ücret talep ediyor." ifadlerini kullanarak şunları kaydetti:
"13 yıllık AKP iktidarında gerek çalışma şartları gerekse aldıkları ücretler karşısında işçilerimiz, emekçilerimiz hayal kırıklığına uğramıştır. İşçilerimiz güvencesiz çalışmaya mahkûm edilmekte, işsizlik her geçen gün artmakta, ülkede hukuksuzluk, adaletsizlik yaygınlaşmakta, yargıya olan güven neredeyse tamamen kaybolmaktadır. AKP iktidarı döneminde özgürlük barış ve çevre mücadelesi veren gençler; baskı, zulüm ve şiddet görmeye devam etmektedir. Gezi parkı eylemleri sırasında AKP Hükümetinin uyguladığı şiddet sonucu; Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan demokrasi ve özgürlük uğruna yaşamlarını yitirmişlerdir.Hiç kimsenin şüphesi olmasın; tüm baskı, şiddet, sindirme ve zorlamalara rağmen; emekçilerle, gençlerle, duyarlı tüm vatandaşlarımızla birlikte demokrasi ve özgürlük mücadelemiz geçmişte olduğu gibi bundan sonrada devam edecektir. Özgürlük, barış ve sevginin egemen olduğu bir ülke özlemiyle tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü gönülden kutluyorum.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.