1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'liler 23 Nisan'ı kutladı
CHP'liler 23 Nisan'ı kutladı

CHP'liler 23 Nisan'ı kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Örgütü Anıtpark’ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında program düzenleyerek Atatürk Anıtına çelenk bıraktı.

A+A-
Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu sözleri dile getirdi :

“Bu bayram dünya barışını dünya çocuklarının bayramıdır. Bu bayram barışın geleceğine ve geleceğin barışına yapılan bir yolculuktur. Bu bayram Anadolu’nun çocuklarının, özellikle de yoksul çocuklarının, öksüz ve yetimlerinin hayata tutunmaları için yakılan bir umudun ışığının adıdır. Bu bayram,özbeöz milletin bayramıdır.Ulusumuzun emperyalizme meydan okuyarak, küllerinden yeniden dirilip ulusal egemenliğimizi taçlandırdığı 23 Nisan, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk illetinin geleceği olan sevgili çocuklarımıza armağan ettiği en mutlu günümüzdür. Dün olduğu gibi bugünde vatanımız üzerinde iç ve dış odakların sinsi emelleri doğrultusunda yapılan saldırılar ve Cumhuriyetimizi sığlaştırma gayretleri devam etmektedir. Tüm bunlara karşı ihtiyacımız olan yegane güç, büyük Atatürk’ün bize bıraktığı ilkeleri,devrimleri ve düşünce sistemidir.Mustafa Kemal,24 Nisan 1920’de Meclis’te kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.O konuşmada kullandığı bir cümle,23 Nisan’da kurulan yüce Meclis’in asli görevinin ne olduğunu bizlere hatırlatır.  Mustafa Kemal’in, Meclis’te yoğunlaşan milli iradenin,doğrudan doğruya vatanın mukadderatına el koymuş olduğunu kabul etmek,temel ilkedir, dikkatinizi çekerim, TBMM’nin omuzlarında taşımaktan kaçınmadığı ağır yük,kutsal sorumluluk işte bu cümlede yatıyor;vatanın mukadderatına el koymak. 


Bu Meclis, Kendi Varoluşunu Millete Ve Hukuka Borçludur
Yeryüzündeki millet meclisleri arasında,milletin kaderine en küçük ayrıntısına kadar,bu kadar hakimiyetle,el koymuş başka bir meclis yoktur. Çünkü bu meclisin kullandığı yetki,yazılı hükümlerle sınırlı olmayan bir ruhtan,istiklal ateşinden doğuyordu.Meclis,bu ruhla tüm siyasi kurumlara hükmetmiş,var olan sistemi baştan sona değiştirmiş,her alanda çalışarak ve fedakarlıktan kaçınmayarak tam anlamıyla başarılı olmuş bir kurumdur. Çünkü o kurumun ruhu Kuva-i Milliye’ydi.Herkes şunu çok iyi bilsin ki TBMM’nin 23 Nisan 1920’de kendisine görev olarak tayin ettiği vatanın mukadderatına el koymak misyonu, 23 Nisan 2015 tarihinde de hala yüce Meclis’in omuzlarında bütün ağırlığıyla durmaktadır. Var olma,yok olma mücadelesini,bağımsızlıkla taçlandırmış bu yüce Meclisimizin kişilik ve kimlik sahibi bir Meclis olduğunu unutmamaları gerekiyor.Meclis,gazi bir meclistir. Çünkü Kurtuluş Savaşıverdi. Meclis,kurucu meclistir. Çünkü,Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurdu. Bu Meclis özgürlükçüdür,milliyetçidir.Hiç şüphesiz bu Meclis devrimci bir Meclis’tir.Bu Meclis’in şanı büyüktür,şerefi büyüktür,elbette unvanları çoktur.Fakat öyle bir kavram var ki TBMM’nin diğer bütün niteliklerini kendi kuruluş kimyasında var olan o özelliğine borçluyuz;olmazsa olmaz o kavramın adı hukuktur. Bu Meclis,kendi varoluşunu millete ve hukuka borçludur. Bu bağlamda,daha kurtuluşun başlarında,kurulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa Hukuk Cemiyetlerini çok iyi bilmek ve anlamak zorundayız.Yüce Meclisimizin kendi hukukunu çiğnetmeye hakkı yoktur. Kendi sorumluluğunu devretmeye hakkı yoktur. Kendi hukuk sınırınız aşmaya, kendini tartışmaya hakkı yoktur. Çünkü gasp edilen hak, çiğnenen hukuk,milletin hakkı ve hukukudur.Herkesi bir kez daha elini vicdanına koyarak, gözünün önüne o kurucu meclisin asil kahramanlarını getirerek bir kez daha düşünmeye davet ediyorum. Milletvekili seçilmiş olmalarına rağmen yıllarca hapis yatan vekillerin olduğu bir meclisin itibarı doğal olarak kaybolmaz mı? Bu vekillerimizin hapiste geçirdikleri kaç 23 Nisan oldu. Nihayet sonunda hukuk dışı hapis yatan bu Milletvekilleri Parlamento’ya döndüler. Bütçe denetim yetkisi filen elinden alınmış bir Meclis’in saygınlığı zedelenmez mi? Ortada olağanüstü bir durum yokken, Kanun Hükmünde Kararnamelerle fiilen yetkisi alınmış bir meclisin, milletin kolektif vicdanına tercüman olması mümkün olabilir mi? 23 Nisan 1920’de TBMM üyelerinin kendi kişiliklerine yabancılaşmaya hakkı yoktur. 23 Nisan 1920’de TBMM en geniş meşruiyeti hukukun içinde kalarak sağladı. "
96. Yaşını Yaşanacak Güzel Bir Türkiye’de Kutlayacağız
Başkan İşeri, "23 Nisan 2015’te ağırlaşan sorunlarımla baş etmenin temel yolu hukukun içinde kalarak sorunları çözmektir. İşte onun içindir ki, 23 Nisan 1920, hem zihinlerde, hem dillerde hem de yüreklerdedir. Silmeye kimsenin ne gücü ne de cesareti yeter, tıpkı Türkiye Cumhuriyeti, tıpkı T.C. gibi.” 95 yaşını kutladığımız, Kurtuluş Savaşımıza rehberlik eden TBMM, ne yazık ki iktidarın arka bahçesi haline getirilmiş bulunuyor. İlk Başkanı Gazi Mustafa Kemal olan TBMM ne yazık ki 95. Yaşında milli irade hırsızlığı ile çoğunluğa ulaşmış bir parti ve hükümet tarafından parmak çoğunluğu ile yönetiliyor. Ne yazık ki, tarihi kökleri çok eskilere uzanan parlamenter sistem bu iktidar tarafından ayak bağı olarak gösteriliyor. Ayrıca, ‘Çocuklara kıymayın efendiler’ diye timsah gözyaşı dökenlerin iktidarında, bazı çocuklar açlıktan ölüyor, bazıları yatağa aç giriyor ve nice çocuklar da hayatlarını kaybetmiş bulunuyor. Biz tüm bu gerçekler ve olumsuzlular karşısında bile Meclisimize de, Cumhuriyete de, demokrasiye de, kardeşliğe de hep saygı duyduk, umudumuzu hiç kaybetmedik. Biliyor ve inanıyoruz ki, “Milli Egemenlik ile çocuk bayramının 96. Yaşının yaşanacak güzel bir Türkiye’de kutlayacağız. Bu duygularla, Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramının 95. Yaşını kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere TBMM’nin açılışından bugüne kadar siyaseti zenginleşmeye değil, halka hizmet aracı olarak gören tüm siyaset erbabına saygılarımızı sunarken, Bütün dünya bilmelidir ki, Türk Milleti, Cumhuriyetimizin Laik, Demokratik, Çağdaş, Sosyal bir Hukuk Devleti niteliğini muhafaza ederek, egemenliğini sonsuza dek koruyacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta sevgili çocuklarımızı olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutlar, saygılar sunarım” diyerek açıklamasını bitirdi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.