1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’liler Gebze İlçe Kongresine akın etti
CHP’liler Gebze İlçe Kongresine akın etti

CHP’liler Gebze İlçe Kongresine akın etti

CHP, bugün gerçekleştirilen Gebze ilçe kongresi ile 12 ilçede kongrelerini tamamlayacak. 5 başkan adayının yarıştığı kongre Gebze Osman Hamdi Bey Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Kongreye partililer büyük ilgi gösterdi, katılım yüksek oldu.

A+A-

5 ADAY YARIŞIYOR

CHP, 14 Aralık’ta başlayan ilçe kongresi sürecini, bugün Gebze’de gerçekleştirilen son ilçe kongresi ile tamamlayacak. Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 37’nci olağan kongrede 5 başkan adayı yarışıyor. Kongrede mevcut İlçe Başkanı Musa Yılmaz, geçmiş dönem ilçe başkanı İsmet Kara, eski il yöneticisi Sait Aydın, CHP eski İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan ve Gebze Belediyesi eski Başkanı Sedat Tüze’nin oğlu Serdar Tüze ilçe başkanlığı için yarışıyor.

 

KATILIM YÜKSEKTİ

CHP’nin son ilçe kongresine katılım beklenenin üzerinde gerçekleşti. Kongreye; CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP Milletvekilleri Haydar Akar ve Tahsin Tarhan, eski Kocaeli Milletvekilleri Hikmet Erenkaya, Mehmet Hilal Kaplan ve Hurşit Güneş, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, il yöneticileri, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Burak Uluköylü ve yönetimi, eski il başkanları Cevdet Barış, Ferhan Şensoy, geçen dönem büyükşehir belediye meclis üyesi Fahri Örengül, İzmit ilçe eski başkanı Selman Yıldırım, eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker, Gebze Eski Belediye Başkanı Mehmet Emin Akın, eski Milletvekili adayı Muhip Kanko, 31 Mart seçimlerinde Derince Belediye Başkan adayı Sertif Gökçe, ilçe başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda partili katılım sağladı.

 

dsc_0006.jpg

 

TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ DİVAN BAŞKANI

Kongrenin Divan Başkanlığı oy birliğiyle CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, divan başkan yardımcılığına Çiğdem Canbaz, kâtip üyeliklerini ise Zafer Yılmaz ve Muhammet Demir getirildi. Divanın oluşmasından sonra divan başkanı Candan Yüceer açış konuşması yaptı. Yüceer, “Bugün bu seçimde kazananı ve kaybedeni olmayan bir seçim yapacağız. Kim seçilirse seçilsin hak, hukuk, adalet mücadelesi veren partimiz kazanmış olacak bunu biliyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi diğer partilere benzemez. Günü birlik hesaplarla kurulmuş bir parti değildir. İlkelerin partisi olmuştur. Hamuru Milli Mücadele yoğrulmuştur. Cumhuriyet’in ve Cumhuriyet’in değerlerinin öncüsü olmuştur. Milletin iradesinin simgesi olmuştur” dedi. Konuşmanın ardından seçim yöntemi konusunda önergeler verildi ve oylamaya sunuldu. Oy birliğiyle seçimin blok liste ile yapılması kararı alındı.

 

DELEGE SİSTEMİNİ ELEŞTİRDİ

Kongrede söz alan Gebze eski Belediye Başkanı Mehmet Emin Akın, “Objektif eleştirilerin olduğu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ideolojisine, siyasetine katkı sunacak bir kongre olacağını görmek istiyorum. Böyle olacağına inancım tam. Bugünkü delege sistemimiz, partimizin ilkelerine ve ideolojisine katkı sunan bir sistem değil. Bu sistemin, tamamıyla değişmesinden yanayım. Çünkü iki türlü delege oluşuyor. Birincisi sahipli delege, ikincisi kadrolu delege. Delege arkadaşlarım sakın alınmasınlar ama bugüne kadar olan işler bunlar. Sahipli delege katkı sunamıyor. Bu sistem kaldırılmalı. Üyeler sıfırlanmalı. Üyeler sıfırlandıktan sonra parti eğitmenleri tarafından eğitilmeli. Sertifikasını alan üye partiye kayıt olmalı. Önce yedek üye, daha sonra da asil üye olarak partinin üyesi yapılmalı. Avrupa sosyal demokrat partilerde bu iş böyle yürüyor; başarı da buradan geliyor. Bu sistemin bu şekilde yürümesi lazım. Bu sistemin partimize yarar getireceğini umuyor genel merkez ve yöneticilerimize sunuyorum” dedi.

 

dsc_0013-001.jpg

 

“BİRBİRİMİZİ SEVMİYORUZ”

Özeleştiri yapan Akın sözlerini şöyle sürdürdü, “Siyaset yapma anlayışımızın değişmesini istiyorum. ‘Ben varsam parti var’ anlayışından mutlaka vazgeçmeliyiz diye düşünüyorum. Partimizin aday belirlemede 2 sistemi var; birisi ön seçim, birisi de genel merkez ataması. Ön seçim sistemi demokratik bir sistem. Ben de katılıyorum ama ne yazık ki ön seçim yapılıyor, bitiyor, kaybedenler ekipleriyle beraber ya partiye küsüyorlar, dilim varmıyor ama söylemek zorundayım: başka partilere gidip oy veriyorlar. Merkez atamasında da, o dönem genel merkez öyle uygun görmüştür ama atanamayanlar yine çevresiyle beraber partiye küsüyor; partiyi terk ediyorlar. Eğer demokratik bir usul gördüğümüz ön seçimi savunuyorsak, sonuçlarına katlanmak zorundayız. Önce kendimizin demokrat olması gerekiyor. Bu önerimi de sizlere sunuyorum. Partide en çok konuşan konulardan birisi sevgisizlik. Birbirimizi sevmiyoruz, çok sevmek zorunda değiliz ama birbirimize saygı göstermek zorundayız” ifadesini kullandı.

 

YILDIRIM: “GENEL BAŞKANIMIZLA PAYLAŞTIM”

Akın’ın ardından kürsüye çıkan CHP eski İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, Kocaeli’de partinin sıkıntılarını, çıkmazını ve neden başarılı olamadıklarını geçen hafta içerisinde ziyaret ettiği genel başkana aktardığını söyledi. Yıldırım şunları söyledi, “Gebze, Kocaeli siyasetinin, hem merkez sağ siyasetinin ve merkez sol siyasetinin en önemli merkezlerinden biri. 1994 yılından itibaren yapılan seçimlerde, ne birinci parti olabilmişiz ne de iktidar olabilmişiz. Bırakın birinci parti veya iktidar olmayı, hayal ettirecek sonuçlara bile yaklaşamamışız. Bu konuyu birkaç gün önce genel başkanımızla paylaştığım için sizlerle de paylaşmak istiyorum. Gebze’de 22 sene içerisinde 14’üncü ilçe başkanı seçilecek. Ortalama bir ilçe başkanı 19- 20 ay görev yapmış. Bu kadar istikrarsız bir yapıdan başarı beklemek hayalciliğin ötesinden başka bir şey olamaz. Siyasette, ticarette, hayatın her alanında planlama ve bu planlanan durumlar sayesinde istikrarlı yapı başarıyla sonuçlandırılabilir” dedi.

 

DIŞA DÖNÜK EKSİKLİĞİMİZ VAR

Kongrede konuşan Büyükşehir Belediyesi eski Meclis Üyesi Fahri Örengül, “AK Parti’nin Kocaeli’deki üye sayısı 280 bin, CHP’nin 28 bin. Yaklaşık yüzde 10’a tekabül ediyor. Ama seçimlerde bu oran yarı yarıya. Dışa dönük seçimlerde eksikliklerimiz var. İki önemli hatamız var: örgütsel ve stratejik. Sefa Sirmen milletvekili adayı olmayıp İzmit Büyükşehir adaylığına devam etseydi 2014 yerel seçimleri kuvvetle muhtemel seçimler CHP’de olacaktı” dedi. Büyükşehir Belediyesi’ni de eleştiren Örengül sözlerini şöyle sürdürdü: “Kocaeli’ de UlaşımPark A.Ş. diye bir firma var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 290 milyon lira civarındaki parayı UlaşımPark A.Ş.’ye aktardı, hiçbir şey yapamadık. Kadrolar AK Partili isimler, hiçbir şey yapamıyoruz" dedi.

 

“GEBZE ARKA PLANDA BIRAKILIYOR”

Darıca eski Belediye Başkan Adayı Yakup Törk de kongrede konuştu. Törk şunları söyledi: “Gebze, kendi sorunlarını çözebilecek siyasetçilere sahip. Ben doğma büyüme Gebzeliyim ama hepimiz başka memleketlerden geldik. Biz Gebze’de iktidar olabilmek için önce ilçe başkanımızın vekillerimizle beraber Gebze’nin il olabilmesini söylemesi gerekiyor diyorum. Biz il olmadan ne İzmit’in etkisi altından çıkabiliriz ne de istediğimiz siyaseti özgürce yapabiliriz. Gebze, bölgenin en yoğun nüfusa sahip 12 ilçenin birincisi olması sebebiyle önemli. Önemli ancak siyasette arka planda bırakılır, yeri geldiğinde birkaç noktada bir araya gelinir. Bu sadece CHP’de değil, diğer partilerde de böyle. Biz artık İzmit’le bir kan uyuşmazlığı olduğunu görebiliyoruz. Gebze’yi il yapmadan CHP’nin ne ileri gitmesi, ne de Gebze’nin gelişmesini göremeyeceğiz diye bir korku var içimde” dedi.

 

GÜNEŞ: “CHP BİRİNCİ PARTİ OLUR”

İlçe kongrelerine katılan eski Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Gebze ilçe kongresine de katıldı. Güneş yaptığı konuşmada, “Ben geçtiğimiz hafta Ankara’daydım. Genel başkanımla görüştüm, izlenimleri paylaştım. Gebze’nin de durumundan bahsettim. Gebze’de 5 adaylı kongrenin olması benim kişisel olarak görüşümü söyleyeyim, çok olumlu bir şey. Gebze partimizin güçlü olmadığı ama potansiyelinin güçlü olduğu bir yerdir. Tuzla’da partimizin oy oranı Gebze’den daha yüksek. 2019 seçimlerinin çok önemli bir özelliği var. Büyük bir stratejinin sonucu. 2019 seçimlerinde yaptığımız ittifakın sadece sol kesimlerle yapılmadığını, merkezde, merkez sağda ittifaklarla oluşturduğumu unutmayalım. Genel başkanımız artık daha ılımlı, daha merkezdekilerle ittifak kurulmasını düşünüyor. 2023 seçimlerinde CHP’nin Kocaeli’de birinci parti olabileceğine inanıyorum” dedi.

 

“OLUMSUZ BİR ŞEY ÇIKMAYACAK”

“Büyükşehiri kazanmalıyız” diyen Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kocaeli’den milletvekili oldum, olmayı da arzu ettim. Kocaelili olarak kaldım ve Kocaelililerden de çok mutlu oldum. Benim zor zamanlarımda, partinin yönetimlerine karşı başkaldırdığımda burada sadece Kandıralılar değil, Gebze’den de bana sahip çıkıldı. Doğru bildiğim yolda destek talebi istedim, bana o desteği verdiniz. İnanırsanız kazanırız. 2023 ve 2024’te, olası seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarı sağlayacağını inanıyorum. Genel başkanımız artık Kocaeli’yi, Büyükşehiri almak istiyor. Burada büyükşehri kazanmalıyız. Kocaeli muhafazakârlaştı diye bir inanç var, doğrudur ama yeni stratejimizle başarıyı sağlayabiliriz. Bu kongre, sonuç ne olursa olsun bence olumsuz bir şey çıkmayacak. Kazananın birinci amacı ilçe başkanı olmak olmamalı, partiyi birinci parti yapmak, kucaklayamadığımız yerleri kucaklamak için uğraşmalı” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.