1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'liler meclisi terk etti
CHP'liler meclisi terk etti

CHP'liler meclisi terk etti

Büyükşehir Meclisi’nde faaliyet raporu görüşüldüğü sırada İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'In konuşmasına tepki gösteren CHP'liler meclisi terk etti.

A+A-
Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinin nisan ayı toplantısı yapıldı. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu yönetimindeki toplantı aslında çok sakin başladı. Hatta, CHP’li üyelerin Değirmendere Vapur iskelesine konulan baz istasyonu ile ilgili eleştirileri üzerine Başkan Karaosmanoğlu’nun CHP’lilere, “Muhalefet işte böyle yapılır. Bizim göremediğimizi görmüşsünüz” demesi, mecliste çok olumlu hava yarattı. Ancak toplantının sonlarında CHP’li üyeler ile  İzmit belediye Başkanı Doğan arasında büyük bir gerginlik yaşandı.  CHP’li üyeler  toplantı salonunu terk ettiler. 
BÖLÜCÜLER HALKIN KAFASINI KARIŞTIRDI 
Büyükşehir Meclisi toplantısında Dilovası’nda yapılması gündemde olan çöp fabrikası ile ilgili tartışmalar yaşandı.  CHP’lilerin bu tesisle ilgili eleştirilerine yanıt veren Başkan Karaosmanoğlu şunları söyledi: “Bu tür tesisler Avrupa’da şehirlerin göbeğinde kuruluyor.  Biz yer bulamıyoruz. Orman’dan yer istedik.  Kötü niyetli insanlar. bölücüler vatandaşın kafasını karıştırıyorlar. Biz siyasetten vazgeçtik.  Muhalefete malzeme vermeyeceğiz.  Burada katı atık bertaraf tesisi yapacağız.  Evsel atıklar bertaraf edilecek.  Çevre konusunda Türkiye’nin en hassas, en başarılı belediyesiyiz.  Atık suların yüzde 98’ini arıtıyoruz.  Marjinal bölücü örgüt mensupları bölgede beni yuhaladı. Kuracağımız tesisin çevreye zararı olmayacak. Üstelik aciliyeti var.”  CHP’li Hüseyin Yılmaz, Dilovası’nda yapılmak istenen tesis hakkında kendilerine de, vatandaşa da aydınlatıcı bilgi verilmediğini söyledi. MHP’li üye Vahit Eryılmaz da vatandaşın bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. 
FAALİYET RAPORUNA ELEŞTRİLER
Meclis’te Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 raporu görüşülürken, yasa gereği Başkan Karaosmanoğlu,  oturumun yönetimini Başkan Vekili Nevzat Doğan’a devretti.  Faaliyet raporu hakkında söz allan CHP’li Hüseyin Yılmaz şöyle konuştu: “Hep geçmiş CHP yönetimlerini suçluyorsunuz. Susuzluk yaşamadıysak, Yuvacık barajı sayesindedir.  Günaha giriyorsunuz.  Yatırım harcamalarının toplam harcamalar içindeki payı yüzde 30’dur. Ulaşımda gerçekleşme oranı yüzde 40, yanılma oranı yüzde 60 olmuştur. Biz bu kentin önceliklerini ortaya koyuyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin notu çok kötüdür.  Kentimizin en önemli sorunlarının başında ulaşım geliyor.11 yıldır sorunu çözemediniz, daha da içinden çıkılmaz hale getirdiniz. Sizden küçük şehirlerin havaalanları çalışıyor.  Burada aç-kapa yapılıyor. “
Yılmaz,  tramvay projesi ile ilgili ortaya koydukları önergelerin göz ardı edildiğini,  belirtti şöyle devam etti: “Ulaşımdan sonra şehrin en önemli ikinci sorunu çevre sorunlarıdır. Bu kentte ölümlerin dörtte biri kanserden oluyor. Bu şehrin ekolojik dengesini bozuyorsunuz. Buz bu faaliyet raporuna olumlu oy vermeyeceğiz.”  Büyükşehir Meclisi’nin MHP’li üyesi  Vahit Eryılmaz da raporu eleştirdi,  Büyükşehir Belediyesinin ilçeler arasında ayrımcılık yaptığını, Başiskele ilçesine  çok hizmet görürürken, Körfez ilçeyi ihmal ettiğini söyledi. 
Toplantıda  muhalefetin eleştirileri üzerine rapor hakkında söz alan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker  Karaosmanoğlmu’nun çevreye çok duyarlı olduğunu anlattı,  “Gebze’de 1200 yeni park yaptıysak, Karaosmanoğlu’na borçluyuz” dedi. Köşker, hizmetlerin yeterli ve başarılı olduğunu da söyledi. 
CHP’li  Engin Taşdemir de söz aldı; Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs hizmetlerini hep aynı firmadan doğrudan temin yoluyla aldığını belertti,  “Belediye avukatlarına  Mezarlıklar Müdürlüğü’nden maaş ödeniyor.  Tanıtım giderlerinde lüzumsuz harcamalar yapılıyor” dedi. 
Meclis’te söz alan  AKP’li Ufuk Ekinci, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail yıldırım,  Başiskele Belediye Başkanı  Hüseyin Ayaz. Büyükşehir’in çalışmalarını övdüler. 

DOĞAN SÖZÜ UZATTI CHP TERKETTİ 

Toplantıyı yöneten İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan  Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını uzun uzun anlatınca, CHP Grup Sözcüsü Hüseyin Yılmaz  “çok uzattınız” diye Doğan’ı uyardı.  Doğan, CHP’li üyelerin sözlerini hiç kesmediğini, fazla fazla süre verdiğini söyledi,  kendisinin de konuşma hakkı bulunduğunu belirtti.  Bunun üzerine CHP’li üyeler ile Nevzat Doğan arasında tartışma büyüdü.  Karşılıklı hakaretler  ortalığa döküldü, CHP’li üyeler salonu terk ettiler.  Oturumu yöneten Nevzat Doğan ile, CHP’liler arasındaki büyüyen tartışması, salonda bulunan İbrahim Karaosmanoğlu’nun hiç karışmladan izlediği görüldü. 
toplantı sonrası Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak şunları söyledi:
“-Muhalefet üyelerine 20 dakikadan fazla süre verildi.  CHP’liler  toplantıyı terk ederek  halka karşı haksızlık yaptılar. Özür dilemelerini bekliyoruz. Meclisi yöneten Başkanın sınırsız konuşma hakkı vardır” dedi. 
Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılı faaliyet raporu, AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum