1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’NİN 1989 VE 2019 YEREL SEÇİM BAŞARISININ KOCAELİ ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ İHTİYACI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’NİN 1989 VE 2019 YEREL SEÇİM BAŞARISININ KOCAELİ ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ İHTİYACI

A+A-

1989 Yerel seçimleri, 12 eylülün etkilerinin aşılamadığı dönemde yapılmıştı. CHP İsmiyle siyaset yapılamadığı, darbe düzenlemeleri kapsamında oluşturulan Halkçı Parti ve CHP geleneğini sürdürmeye çalışan Sosyal Demokrat Partinin birleşmesiyle oluşan SHP olarak siyaset yapılabilmekteydi. Liberal ekonomik değişimi gerçekleştirmek için darbe hükümetinde yer alan temsilcinin kurduğu, darbecilerin önleyemediği ANAP oluşumu, o dönemde Türkiye’ nin ihtiyaç duyduğu önemli liberal ekonomik değişikleri yaptı. Ekonomik alanda yapılan değişiklerin, liberal demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması sağlanamadı. ANAP’ın etkisizleşmesi, CHP geleneğini sürdürmeye çalışan SHP’ye ve Adalet Partisi geleneğini sürdürmeye çalışan DYP siyasetlerine yönelimi artırdı.

 

SHP’NİN BİRİNCİ PARTİ HALİNE GELMESİ

Halk, ekonomik alanda yapılan değişikliklerin, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınmasını, CHP siyasi geleneğinden bekliyordu. Çünkü 12 eylül öncesinin demokratik dönüştürücü siyaset ihtiyacı darbeyle engellenen CHP siyaseti tarafından karşılamaya çalışılmıştı. Demokrat Parti geleneğini sürdüren Adalet Partisinin, demokratik dönüştürücü mücadeleyi temsil edemeyecek hale getirilen Demokrat Parti geleneğini, vesayet sisteminin uygun bulduğu koşullarda sürdürmeye çalıştığı belli olmuştu. CHP geleneğini sürdürmeye çalışan SHP, bedel ödediğimiz temel sorunlarda ve yapısal demokratik dönüşümü sağlayacak temel düzenlemeler konusunda çalışmalar yaptığı, mücadele vermeye çalıştığı için demokratik dönüştürücü siyaseti temsil girişimleri, halk tarafından destek gördü ve birinci parti haline geldi.

 

SHP VE KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ

Türkiye dinamizmini öncü nitelikleriyle, küçük bir bütün olarak yansıtan Kocaeli’ de SHP, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil beklentisini sahiplenebilecek durumdaydı. Demokratik dönüştürücü duyarlılığı sahiplenen bütün farklılıkların bileşkesinden oluşan örgüt yönetimleriyle siyaset yapılmaya çalışılmaktaydı. Bu yaklaşımla ortaya çıkarılan yerel yönetim adayları Kocaeli’ de karşılık buldular ve seçimler kazanıldı. Kocaeli’ nin hızla sanayi kenti haline gelmesiyle ortaya çıkan şehirleşme ihtiyacı da daha önceki CHP kadroları tarafından karşılanmıştı. Yetersiz hale gelen katlanılamaz düzeye ulaşan şehir yaşamının yeni açılımlara ulaştırılması beklentisini CHP sahiplenebilmekteydi. Yerel yerleşimlerde sorumluluk alan CHP kadroları, şehir yaşamanın sürdürülebilirliğini sağlayacak bütün riskleri alarak, yeni açılımlar sergileyerek başarılı oldular. Sürdürülebilir şehirleşmeye ulaşılması için yeni açılımlar üreterek başarılı olan anlayış, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadığı için kendi önceliklerini merkeze almaya başladı ve tükendi. İktidar partisi döneminde defalarca denenmesine rağmen yeterli karşılığa ulaşamadı. Demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamayan SHP siyaseti, 12 eylül darbesiyle demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edemeyecek hale getirilen konumunu aşamadı. Büyük kentlerde yerel yönetimlere gelen kadrolar, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayan siyasetle temsil, çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak konumuna ulaşamadıkları için beklentileri karşılayamadılar ve halkın verdiği destek azaldı.

 

1989 – 2019 YEREL SEÇİMLERİNİN KOCAELİ KARŞILAŞTIRMASI

CHP Kocaeli’de, 31 Mart 2019 Yerel seçimlerine genel eğilimine uygun olarak “ halkın kendisi gibi olan “ adaylarıyla katıldı İzmit merkez ilçede başarılı oldu. Çok uygun adaylar bulunmasına, çok fazla çalışılmasına rağmen, Kocaeli dinamizmini sahiplenebilecek, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilecek yeterliliğe ulaşılamadığı için diğer ilçelerde ve Büyük Şehirde başarılı olunamadı. SHP siyasetiyle demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadığı için yetersiz bulunan siyasi konum, Kocaeli özgünlüğü kapsamında sergilenen başarılı örneklerle iki dönem daha sürdürülebilmiş ve kendi önceliklerini merkeze alan eğilime sürüklenmesi önlenememişti. Kocaeli özgünlüğü aşılıp, yeniden üretilemediği için 31 Mart seçimlerinde, sadece İzmit merkez ilçede, belediye meclis üyelerini kapsamayan başarıya ulaşılabildi. Türkiye’ nin önemli büyük kentlerinde sağlanan başarı, demokratik dönüştürücü siyaset temsil edilerek sağlanmadı. İktidar partisi siyasetinin sürdürülemez hale sürüklenmesine yapılan uyarı ihtiyacından kaynaklandı. CHP’nin 1989’da yaşanan sonu aşabilmesi için demokratik dönüştürücü ve inşa edici siyaseti temsil edebilmesine ihtiyaç vardır. İyi niyetli siyasi idari yaklaşımlarla, alternatifliğe ulaşmak çok zordur. Türkiye’nin önünde dinamizme sahip Kocaeli’nin, geçirdiği deneyler, yerel alternatiflik kapsamında değerlendirilebilmelidir.

Bu yazı toplam 960 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.