1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’nin 7 Haziran vaadi; Yaşanabilir bir Kocaeli
CHP’nin 7 Haziran vaadi; Yaşanabilir bir Kocaeli

CHP’nin 7 Haziran vaadi; Yaşanabilir bir Kocaeli

Özgür Kocaeli ekibi, CHP’lilerin daveti üzerine milletvekili adaylarıyla bir araya geldi. KYÖD Sosyal Tesisleri’ndeki toplantıda CHP yönetici ve milletvekili adayları, 7 Haziran beklentilerini, hedeflerini anlattı.

A+A-
CHP’liler gazetemiz editör ve muhabirleri ile bir araya geldi. KYÖD Sosyal Tesislerinde gerçekleşen toplantıya CHP Milletvekili Haydar Akar, CHP İl başkanı Cihat Altunyuva, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, 1. Sıra milletvekili adayı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, 3. Sıra milletvekili adayı Tahsin Tarhan, 4. Sıra Milletvekili Ecz.Turan Dumlu, 5. Sıra Milletvekili adayı Cuma Karavar, İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aliye Hale Meriç, İl Başkan Yardımcıları Kenan Diler ve Kemal Ata Cengiz, editörümüz Metin Karan, haber müdürümüz İlker Akşit ve muhabirimiz Deniz Karamert ile bir araya geldi. 

4 AYAKLI SEÇİM KAMPANYASI YAPIYORUZ 

4 ayaklı bir seçim kampanyası yapıyoruz diyerek konuşmasına başlayan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “Bu seçim kampanyamızın birincisi demokrasidir. İlk seçim bildirgemizde söylemimiz de budur. İnsanın doğasında ki en önemli şey yaşamını sürdürebilecek ekonomik gelir. CHP iktidarında yapacağımız ekonomik atılımdır. Bu geliri sağladıktan sonra ise bu geliri nasıl paylaşacağımız önemlidir. Buda halkça bölüşen Türkiye’dir. Bu vaatleri yerine getirebilmek için de sürdürülebilirlik. Buda Merkez Türkiye projesi ile olacaktır. CHP’nin fotoğrafını size anlatmak istedik” dedi. 

İLİMİZDE EŞİT, ADİL BİR SEÇİM YOK

Seçim maratonunda sizde önemli görev yerine getiriyorsunuz diyerek konuşmasına başlayan CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, “Biz öz eleştiriye açığız. Basının önemli bir kuvvet olduğunu bilenlerdeniz. Bu kentin seçim sürecinde eşit bir yarış yapılmıyor. İktidar partisi tüm kamu olanaklarını lehine kullanıyor. İl ve ilçe seçim kurulu kararları bile uygulanmıyor” dedi. Anayollarda, inşaat halindeki binalarda pankart asılması yasak ama geçen seçimlerde de bunu yaptılar diyen Altunyuva, “İlimizde Eşit, adil bir seçim yok. Cumhurbaşkanı bile AKP Genel Başkanı gibi propaganda yapıyor. Bizzat propagandanın içinde yer alıyor” diye konuştu. 

BU PROJE KOCAELİ’Nİ RAHATLATACAK 

Merkez Türkiye Projesi hakkında açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Merkez Türkiye projesine neden ihtiyaç duyuluyor. 1950 yılından beri Türkiye’den batı illerine göç var. Kocaeli her yıl bir Bayburt kadar büyüyor. 1950 yılından beri Anadolu’ya önem verilmemesi. Ve tarıma önem verilmemesi, iş olanaklarının olmamasıdır” dedi. Dubai Port yasak olmasına rağmen devam ediyor diyen Akar, “Merkez Türkiye Projesi ile hem Karadeniz’i hem de Akdeniz’i kullanacağız. Bu projede 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Burası Dünya’nın 3 yada 4. Büyük lojistik merkezi olacak. Kocaeli’de ki teşvikler birinci derecede olduğu işçin orada kurulacak tamamen teşviğe dayalı olacağı için bir kısım üreticinin oraya kayacağını, yada yeni sanayi merkezlerinin açılmayacağını düşünüyorum. Bu proje Kocaeli’ni rahatlatacak. Yeni fabrika alanları aranmayacak “ diye konuştu. 

TÜRKİYE REKABET EDEBİLECEK BİR ÜLKE OLACAK 

Bir Başbakan’ın görevi istihdamı, üretimi arttırmaktır diyen Akar, “Bu proje ile işsizlik bayağı azalacak. Türkiye’nin rekabet edebilecek bir ülke haline gelmesi için uğraşıyoruz. Ne zaman biz Apple gibi bir ürün ürettiğimizde o zaman Dünya ülkesi haline dönüşeceğiz. Hedefimiz artık montaj sanayi değil üreten bir Türkiye olacak” dedi. Sokak bunu henüz anlamış değil diyen Akar, Bu proje Kocaeli’yi kanserojen oranının yüksek olması ve göç konusunda ilgilendiriyor. Kirli sanayiyi durdurabilirsek yaşanabilir bir Kocaeli yapabiliriz. Eğitim, çevresel eksikliklerimiz giderir, Turizm alt yapısını yaparız” ifadelerini kullandı. İl Başkanı Altunyuva proje için, Bu proje, çevre, eğitim, barış projesidir” dedi. 

HERKESİN OYUNA TALİBİZ 

AKP’nin oylarının Kocaeli’de yüksek olması sorusuna cevap veren CHP’nin 3. Sıra adayı Tahsin Tarhan, “Geçen hafta bir anket çalışması yaptırdım. Açıklamak istemiyorum ama oy oranında azalma var dedi. Seçimlerde en az 5 milletvekili çıkaracaklarını söyleyen CHP’nin 5. Sıra adayı Cuma Karavar, “5’i hiç düşünmüyoruz bile. Biz her kesimin oylarına talibiz. Bizim cemaat ya da bir başka yer ayırmıyoruz. Ayrımcılık yapmıyoruz. Herkesin oyuna talibiz. Gülen, Süleyman, ayırmıyoruz. Projelerimizi beğenen herkesin oyuna talibiz” dedi. 

HAKSIZ ELEŞTİRİLERE UĞRUYORUZ

Gebze bölgesinde fazla bir çalışma yapılmadığı konusunda açıklama yapan Cihat Altunyuva, Gebze bölgesinde aynı tempoyla çalışıyoruz. Örgütlerde bir sıkıntımız yok” dedi. CHP organize olamıyor çalışmıyorlar diye bir söylem var diyen Haydar Akar, “11 arkadaşımızın tümü sahada. Sahada bizden başka milletvekili adayı yok. Bize elini uzatmayan da var. Ama biz herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Alanda, STK’larda, sahadayız. Toplumun tüm dinamikleri ile görüşüyoruz. Haksız eleştirilere uğruyoruz. Sabah başlayıp, gece yarılarına kadar çalışıyoruz” diye konuştu. 

EN ÇOK OY İZMİT VE GÖLCÜK’TE ALINIR 

CHP’nin 5 sıra milletvekili Cuma Karavar Gelin sokakta beraber yürüyelim. Eğer biz halkın oylarına talipsek gelsinler kol kola birlikte gezelim” dedi. CHP’den HDP’ye oy gidip gitmeyeceği konusunda konuşan Karavar, “Kürt kökenliyim. CHP’nin tabanından HDP’ye oy gideceğini düşünmüyorum. İmralı ve hükümet arasındaki barış sürecini geçtiğini, bunun bir aldatmaca olduğunu ve sona gelindiğini kendileri de görüyor. Artık Kürt kökenli vatandaştan AKP’nin oy alma gibi bir şansı yok. Kocaeli bir Türkiye’dir. Kocaeli’de Kürt kökenli aday gösteriyorsa, CHP barış sürecine katkısı budur” dedi. Artık bu seçim sürecinde muhalefet yapmadıklarını söyleyen Cihat Altunyuva, “Biz muhalefet yapmıyoruz. Projelerimizi anlatıyoruz. AKP’nin bu seçim sürecince Anayasa değişikliği haricinde başka bir projesi var mı? Biz artık projeleri anlatıyoruz” dedi. En çok oyu İzmit’te ve Gölcük’te beklediklerini belirtti. Başiskele’de, Kandıra’da, Körfez’de oylarımız yükselecek” diye konuştu. CHP’nin 4. Sıra milletvekili adayı Ecz. Turan Dumlu, “Gölcük’te birinci olacaklarını, Karamürsel’de AKP ile birinciliğin konusu gidip geleceğini belirtti. 

AKP’DE OYLAR SAHİPLERİNE DÖNÜYOR 

Her kesin bildiği gibi listemiz büyük ilgi gördü diyen Haydar Akar, ”İlk defa listemiz tartışılmadı. İlk defa AKP oyunun kuralını koyan parti özelliğinden kayboldu diyen Mehmet Ümit Küçükkaya, “ Ne yaptığını bilmeyen gündemin peşine takılan bir parti oldular” dedi. Altunyuva ise, AKP’den oylar sahibine dönüyor diye konuştu. 

KARARSIZLARIN OYU AKP’YE GİTMEYECEK

Yaptırdığı anket hakkında biraz bilgi veren CHP’nin 3. Sıra adayı Tahsin Tarhan, “Ankette sonuçlardan ziyade nasıl bir çalışma yürütürüz, hangi partiden ne kadar oy kayışı var. Projelerimizden hangileri ön plana çıkıyor. Yaptırdığımız ankete göre Kocaeli’de yüzde 15 kararsız var. Ne kadarı bize gelecek. Bu kararsızların AKP’ye gitmeyeceğini düşünüyorum. İleriye doğru çalışma aynamızı gördük. Kocaeli’de HDP bizden yüzde 1, AKP’den yüzde 4 oy alıyor. AKP küsuratıyla oy veriyor. Siyasette 24 saat çok önemli. Rakam vermek çok doğru değil. Bunu nasıl yapıyorlar şaşırıyorum. Son dakikada yapılan hamlelerle her şey değişiyor. Bu anketin ardından son bir haftaya kadar bir anket çalışması daha yaptıracağım. Gönüllü ekiplerle hangi bölgelerde zayıfsak o bölgede çalışmalar yaptırıyoruz. 

ISLAK İMZALI SONUÇLARA YÜZDE YÜZ ULAŞACAĞIZ 

Sandık güvenliği konusunda konuşan İl Başkanı Cihat Altunyuva, “Genel merkez ve il düzeyinde çalışma içerisindeyiz. Kocaeli bu konuda iyi durumda. Son seçimlerde zaten bunu bayağı önemsemiştik. Seçim kuruluna bildirdiğimiz tüm sandıklarda 3578 sandıkta, bir asil bir yedek sandık görevlimiz var. Bunun haricinde her sandıkta bir kadın, bir gençlik kollarında ve her sandıkta 3, 4 gönüllümüz olacak. 20 bin görevlimiz sandıkları koruyacak. Sayım sonuçları okunurken tüm yurttaşlarımızı kendi sandığına gidip oyların sayılmasını izlemeye davet ediyoruz. 111 avukatın ismi belli. Bizim dışımızda oy ve ötesi gurubuyla da irtibat halindeyiz. Her bölgede okullara anında müdahale edecek avukatlarımız mevcut” dedi. Milletvekili Haydar Akar ise, “2009 yılından sonra yapılan tüm seçimlerde daha başarılıyız. Islak imzalı tutanaklara ulaşabilirsek kimsenin oy çalma gibi bir şansı olmayacak. Önceki dönemlerde sistemde bazı sıkıntılar oldu ama bu dönem tüm testler yapıldı. Yüzde yüz ıslak imzalı sonuçlara ulaşacağız” diye konuştu. Bir kadın adayın CHP’de 1. sıradan aday gösterilmesi kadınlar arasında nasıl bir algı oluşturdu, oyları arttıracağına inanıyor musunuz diye sorulan soruya Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Kadın oylarında artış olacak. Bir sahiplenme var” dedi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum