1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’NİN BAŞARISI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’NİN BAŞARISI

A+A-

31 Mart yerel seçimlerinde en başarılı farklılığı CHP ortaya koydu. Kesinleşmeyen sonuçlara göre oy oranını % 31 çıkardı. Millet ittifakı veya muhalefet kapsamında, iş birliği yaptığı, destek aldığı, gözettiği partilerin oy oranları, İyi Parti, 7.45 – HDP,4.24 – SP,2.71 odu. Türkiye’nin dinamizmini temsil eden büyük şehir belediye başkanlıklarını kazandı. İl ve ilçe belediyelerinde önemli artışlara ulaştı. İktidar partisinin iş birliği yaptığı alanda ise, AK PARTİ %44.33 – MHP 7.31 oranında oy aldı.

 

1989 YEREL SEÇİMLERİYLE KARŞILAŞTIRMA

CHP, 31 Mart seçimlerine en yakın başarıyı, 26 Mart 1989 yerel seçimlerinde % 28.71 oy oranıyla kazanmıştı. 1989 Seçimlerinde birinci parti haline gelmiş, toplam 8 büyükşehirlerin, 6’sında başarıya ulaşmıştı. DSP, % ,9.03 oy almış, sosyal demokrat ağırlıklı oy oranı % 37.74 olmuştu. O dönemde, iktidar partisi konumundaki ANAP hezimete uğradı. Merkez sağ alanda, DYP, % 25.13 - ANAP, 21.80 - RP, 9.80 – MÇP, 4,14 oy oranıyla temsil edilmekteydi. 1989 Seçimlerinde, SHP’nin ( CHP ) konumu, Türkiye’yi daha iyi bir geleceğe taşıyacak siyasetin beklendiği konumdu. Birinci parti olabilmesinin anlamı buydu ve alternatiflik beklentisinin doğal sahipliğini temsil etmekteydi. Ancak SHP (CHP), alternatiflik beklentisini kabul edilebilirliğe taşıyamadı. 12 Eylül darbesiyle, bir daha dönüştürücü siyaseti temsil edemez hale getirilen edilgenliğini aşmayı başaramadı.

 

CHP’NİN 12 EYLÜL ÖNCESİNDEKİ SİYASETİ

CHP, 12 Mart 1971 ile 12 Eylül 1980 arasının Türkiye siyasetinde, dönüştürücü siyaseti temsil etmekteydi. 12 Mart müdahalesine “ halka karşı yapılmıştır “ anlayışıyla karşı çıktı ve temsil ettiği dönüştürücü siyasi yaklaşım halk tarafından desteklendi. Yerel ve genel seçimlerde dönüştürücü beklentiyi sahiplenebilen ve temsil edebilen siyaset konumundaydı. Sınıf egemenliğini gözeten toplumcu siyasetle olan etkileşimini, evrensel demokrasinin kurumsal sürdürülebilirliğine taşımayı başaramamış olması en önemli eksikliğiydi. 12 Eylül 1980 darbesiyle, bütün birikimleri yok edildi, kadroları etkisizleştirildi ve bir daha dönüştürücü siyaseti temsil edemeyecek hale getirildi.

 

31 MART BAŞARISININ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

CHP, 31 Mart seçimlerindeki başarısıyla, dönüştürücü siyaseti temsil edebilecek konuma ulaşmış olmadı. İktidar partisine en etkin uyarıyı yapabilecek hale geldi. Türkiye’nin dönemsel ihtiyaçlarının karşılanabilmesini sağlayacak dönüştürücü siyaseti temsile en yakın konuma taşındı. CHP, 12 Eylül darbesinden sonra, darbenin hasarlarını, etkisini aşarak, dönüştürücü siyaseti temsil edebilecek konuma hiç ulaşamadı. 1989 seçimlerinde, oy oranı, %28,71 olmasına şimdikinden daha düşük olmasına rağmen birinci partiydi. Toplam 8 büyük şehir belediyesinin 6’sını belediye meclislerindeki çoğunlukla yönetebilmekteydi. ANAP dönemindeki liberal, ekonomik yapılanmalarla ulaşılamayan, dönüştürücü siyaset beklentisini birinci parti konumuyla temsil etmeye adaydı. Ancak bu beklentiyi kabul edilebilirliğe, vesayet sistemiyle yüzleşebilmeye, aşılmasını sağlayabilecek yapabilirliğe taşıyamamıştı.

 

31 MART BAŞARISININ ALTERNATİFLİĞE TAŞINMASI

CHP, Türkiye’nin, bütün sıkışmışlıklarının, değişim, dönüşüm, gelişim dönemlerindeki yaşanmışlıklarının içerisinde yer almıştır. İçerisinde bulunduğumuz dönemin dönüştürücü siyaset eksikliği, iktidar partisinin, vesayet sisteminin çözülmesini sağlayan siyasetini merkeze almasından kaynaklanmaktadır. Bu yaklaşım, en demokratik, en kapsamlı, en eşitlikçi, en çoğulcu yaklaşımlarla Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanmasına yetmemektedir. Ana muhalefet partisi, Türkiye’nin dönüştürücü siyaset gerçekliğiyle yüzleşemediği, yapısal demokratik dönüşümünü başaramadığı için dönüştürücü siyaseti temsil eder hale gelememektedir. CHP’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki başarısındaki en önemli etken, iktidar partisi siyasetinin sürdürülemez hale sürüklenmesine yapılması gereken uyarı ihtiyacıdır. İkinci önemli etken ise uyarının ana muhalefet üzerinden yapılabilirliğini sağlayan yaklaşımdır. Dönüştürücü siyaseti temsili sağlayamayan genel başkan, yerel yönetim adaylarının belirlenmesinde, halkın kendisi gibi olma özelliklerinin merkeze alınmasını başarabilmiştir. CHP, 31 Mart yerel seçim başarısını, alternatifliği sağlayacak kabul edilebilirliğe taşımak zorundadır. Alternatifliğin, dönüştürücü siyasetin temsiline ulaştırılması ise, yapısal demokratik dönüşüm ihtiyacının karışlanabilmesiyle başarılabilecektir.

PKK terörünü lanetliyor, şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyor, yakınlarının ve halkın acılarını paylaşıyorum.

Ana muhalefet partisi liderine yapılan saldırı, Türkiye’nin, huzuruna, güvenliğine, normalleşmesine, demokrasisine, ekonomisine yapılmıştır. Lanetliyor ve bir daha yaşanmamasını diliyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum.

Bu yazı toplam 746 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.