1. HABERLER

  2. CHP'nin fabrika ayarları
CHP'nin fabrika ayarları

CHP'nin fabrika ayarları

Yakup Kadri Karaosmanoğlu: Kurtuluş Savaşı'nda cephede bulunmuş, Gazi Mustafa Kemal’e en yakın edebiyatçılardan.

A+A-

Yunanlılar savaşı kaybedip kaçarken yakıp yıktıkları köylerde zulmü tespit etmek için kurulan Tetkik-i Mezalim Komisyonu’yla Anadolu'yu gezmiş. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve CHP'nin kuruluşunda bulunmuş. 1962'de Atatürk ilkeleriyle ters düştüğü gerekçesiyle ayrılana kadar CHP’nin içinde görev yapmış.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Pkk ile bağlantıları nedeniyle tutuklanan HDP'li vekillerin yakınlarını arayıp geçmiş olsun dileklerini iletmesinin ardından Yakup Kadri'nin 'Yaban' romanı geldi aklıma. CHP’nin fabrika ayarlarını düşündüm. Yaban’da şöyle diyordu Yakup Kadri Karaosmanoğlu: "Anadolu halkının bir ruhu vardı; nüfuz edemedin. Bir kafası vardı; aydınlatamadın. Bir vücudu vardı; besleyemedin. Üstünde yaşadığı bir toprak vardı; işletemedin. Onu hayvani duyguların, cehaletin, yoksulluğun ve kıtlığın elinde bıraktın. O, katı toprakla kuru göğün arasında bir yabani ot gibi bitti. Şimdi elinde orak, buraya hasada gelmişsin! Ne ektin ki, ne biçeceksin?"

Kurtuluş Savaşı yıllarında yazılmış bu satırlar. Yeni Türkiye’nin kuruluşunda siyasete yol haritası çizilmiş. Cumhuriyet kuşağına, “Bugüne kadar el uzatmadığın Anadolu’da ne ektik ki, ne biçeceğiz” denilmiş. Aradan yıllar geçti. Yola çıkarken bu kadar idealist olan CHP kadrolarının bugün Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da oyları yok denilecek kadar az. Birçok ilde, ilçede tabelası yok. Oy ortalaması %2’nin üzerine çıkmıyor. Kılıçdaroğlu, dokunmadan, bilmeden, hissetmeden, bakmadan, geliştirmeden uzaktan baktığı o bölge halkına şimdi HDP’nin cezaevine giren vekilleri üzerinden dokunmaya çalışıyor.

Son iki seçimde bu partiye giden emanet oyları belki de geriye almaya çalışıyor. Ama CHP’nin kuruluş ilkelerine, fabrika ayarlarına tamamen ters bir yol izliyor. Bunu birçok olayda görmeye, yaşamaya artık alıştık.

‘Cumhuriyet Gazetesi eski gibi değildi’

Bunu sadece gazeteye operasyonu gerçekleştirenler değil, Atatürk ilke ve inkılaplarına sonuna kadar bağlı gerçek solcular da söylüyor.

"Pkk"ya "gerilla" diyen, tam ve bağımsız bir Türkiye mücadelesi yerine, bölücü yayımlar yapan Cumhuriyet Gazetesi'nin başına gelenleri tesadüf görmüyorlar.

Cumhuriyet Gazetesi, eski Cumhuriyet olsa bunlar yaşanmaz, yaşansa bile hepimiz sokağa inerdik diyorlar. Bana göre de doğru söylüyorlar. Birçok kişi, Cumhuriyet Gazetesi’nin ismine ve geçmişine bakarak yargıya varıyor. Ama isme bakarak sonuç çıkarmak mümkün olsaydı, hepimiz çocuklarımıza “Barış” adını verir, savaşların da önüne geçerdik.

Seka Park’a ulaşım sorunu devam ediyor

Aracı olan için otopark, yaya gidenler için yol sorununu Seka Kağıt Müzesi’nin açılışı için dün Seka Park’a gittiğimizde bir kez daha tüm çıplaklığı ile yaşadık.

Öncelikle, Seka arazisinin fabrika kapandıktan sonra alışveriş merkezi veya konut alanı yerine, halka açık park ve kültürel etkinliklere ayrılmış olmasının önemli olduğunu, zamanında bu kararı alanlara bir kez daha teşekkür etmemiz gerekli olduğunu düşünüyorum. Seka Park’ta deniz kenarında, rengarenk ağaçların altında çoluk-çocuk gezeceğiniz, dinlenip vakit geçirebileceğiniz bir çok alan bulunuyor. Bunun yanı sıra Bilim Merkezi’nden sonra Seka Kağıt Müzesi’nin de burada bulunması cazibesini daha da artırmış oldu.

Seka’nın içinde hala değerlendirilecek birçok alan bulunuyor. Zamanla daha da genişleyip, İzmit için önemi artacaktır. Ama gidip göremedikten sonra bu kadar yatırım ve çalışmanın bir önemi kalmıyor.

Seka Park’a ulaşım gerçekten çok zor. Aracınız olsa, otopark alanı bulmak güç. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapılmıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Seka Devlet Hastanesi tarafında yeni bir otopark alanı oluşturup, bu soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Ama herkesin arabası yok. Seka Park’a yaya gelenler için Seka Kağıt Müzesi’ne veya Seka Park içine Batı tarafından şehir içi minibüslerinin durağından geçen bir yol var. Doğu’dan gelenler de İzmit Seka Devlet Hastanesi yanından geçerek parka giriyor. Seka’dan geçen toplu taşıma araçlarının sayısı yetersiz. D-100’den her iki yönden de parkın içine giden daha düzgün ve geniş yolların açılması gerekiyor. Seka içinden geçen şehir içi otobüs sayısı da artırabilir. Eminim bu konuda iyice çalışılsa, daha farklı ve pratik çözümler de bulunacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum