1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’NİN İKTİDAR OLMA İHTİMALİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’NİN İKTİDAR OLMA İHTİMALİ

A+A-

CHP’nin izleyebileceği iki temel siyasi yaklaşım vardır. Birincisi, alternatifliğe, iktidara hazır olmayı sağlayacak, sorunların çözümüne, beklentilerin yönetilmesine yoğunlaşan siyaseti izlemek. İkincisi ise, mevcut konumun korunmasına çalışılan, iktidarın eksiklerine, yanlışlarına, hatalarına karşı çıkılarak sürdürülmeye çalışılan siyaset tarzı. İktidara hazır olmak için yürütülecek siyaset için demokratik dönüşümün tamamlanması zorunluluk durumundadır. Ulaşılan ve sürdürülmeye çalışılan yaşam tarzı, alışkanlıkların aşılamaması vb. nedenlerle şimdiye kadar hep ikinci seçenekte ısrar edilmiştir.

İKTİDARA  HAZIR  OLMAK

12 Eylül 1980 darbesinin Türkiye siyasetine verdiği en büyük zarar iktidara hazır olma eğilimini sürdüren siyasi anlayışların sonlanmasına neden olmasıdır. 12 Eylül öncesinin siyaseti, vesayet yönetimi kabullenmeyen, değiştirilmeye, dönüştürmeye çalışılan, halkın desteğini, sorunların çözümünü, beklentilerin yönetilmesini temel almaya çalışan yaklaşımlarla sürdürülmeye çalışılıyordu. CHP’ de Ecevit hareketinin başlangıcı ve etkili olduğu dönem bu anlayışın en somut göstergesidir. 12.Mart 1971 müdahalesinin halka karşı yapıldığı anlayışıyla verilen mücadeleler halkta karşılık bulmuş ve %42 oy oranına ulaşılmıştı. Demokratik birikim ve deneyim eksikliği, dünyanın ve Türkiye’nin koşulları vesayet sisteminin aşılmasına yetmemişti.

Oluşan dinamizm demokratik dönüştürücü kural ve kurumlarla yönetilemediği için kaos ortamına sürüklenildi ve12 eylül darbesi oluşan bu zemin gerekçe gösterilerek yapılmıştı.  12. Eylül darbesiyle başta anayasa olmak üzere bütün yasal düzenlemeler vesayet sistemine isteğine göre yapıldı ve bütün hayat kontrol altına alındı.

STATİK  SİYASİ  İŞLEYİŞLER

12 Eylül darbesiyle, siyasi partiler yasası, seçim yasası, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasası, basın yayın yasası vb. yasalar, dinamizmi, değişimi, gelişimi kontrol eden, baskı altında tutan anlayışlarla düzenlenmişti. Halkın iradesinin siyasi partilerin temsiliyle sağlanması gözetilse bile siyasetin her alanına müdahaleye imkan verecek kontrol esas alınmıştı. Siyasi partiler  vesayet sisteminin gözetimine bağlı olarak,  sınırlı, statik, bağlı görevleri yerine getiren kurumsallıklara dönüştürüldü. Siyasi partilerin vesayet sisteminin kontrolü altında olmaları, verilen siyasi mücadelenin liderlerinin ve merkezlerinin kontrolü altında yapılabilmesi  örgüt birimlerinin lidere ve merkeze bağlı statik görevliler konumuna gelmesine yol açtı.

12. EYLÜL SONRASI SİYASET

12.Eylül sonrasındaki siyaset zor şartlar altında yapıldı. Siyasetin iktidara hazır olma yaklaşımları ve iktidar olabilmeleri kontrol altında tutuluyordu. Vesayet sisteminin konjonktürel tutumu iktidar ihtimalini güçlendiren en temel etken durumundaydı. Bütün bu zorluklara rağmen, halkın iradesini, sorunların çözümünü, ihtiyaçların karşılanması gözeten siyaset izlenmeye çalışıldı. CHP’ nin 1999 seçimlerinde baraj altında kalması siyaset yapma tarzının dönüm noktası oldu. Genel başkanın istifa etmesinden sonra  demokratik yapısal dönüşüm sağlanarak, iktidara hazır olmak temelinde, halkın demokratik yapabilirliğinin sağlaması hedeflendi. Yeniden yapılanma çalışmalarının tamamlanıp kurallar ve kurumlarla sürdürülmesinin karar altına alınması sürecinin başlaması aşamasında istifa eden eski genel başkan yeniden partiyi ele geçirerek, ben merkezli, demokrasi dışı, vesayet sisteminin etkisine ve konjonktüre bağlı siyaset tarzının izlenmesini sağladı.      

DEĞİŞEN İHTİYAÇLARIN KARŞILANAMAMASI

Sanayi ötesi gelişim ve değişim, bileşim teknolojilerinin, iletişim devriminin etkisi, sermayenin, üretimin, tüketimin uluslar arası ilişkileri ve dengeleri, yaşanan hayatı ve ihtiyaçları değiştirdi.  Küreselleşen dünya ilişkileri otoriter, totaliter kapalı sistemleri etkisizleştirdi, sürdürülemez hale getirdi. Dünya dinamiklerinin etkisi altında değişen, gelişen Türkiye, vesayet sistemiyle yönetilemeyecek duruma geldi. Açık darbelerin, düzenlemelerin yerini, post modern darbe, elektronik muhtıra, dolaylı etkileme ve yönlendirmeler aldı.

DEMOKRATİK DEĞİŞİM İHTİYACI

Vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı geniş halk kesiminin ihtiyaçlarını, değerlerini, hayat tarzını temsil etmeye çalışan iktidar partisi sürdürülemez hale gelen vesayet sistemini değiştirmek hedefiyle iktidara geldi. Hedefine ulaşmayı sağlayacak kararlılıklar sergileyerek, mücadele ederek vesayet sisteminin çözülmesini sağlayabildi. Vesayet sisteminin etkisizleştirilmesi mücadelesinin evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla yapılamaması çok önemli zararlara ve mağduriyetlere neden oldu. Devam eden, Demokratik Hukuk Devleti’nin inşa sürecinde, kapsayıcılık, demokratiklik, evrensel değerler yeterince gözetilemedi. CHP’nin iktidar olma ihtimali, karşılanamayan, demokratik, çoğulcu, özgürlükçü ihtiyaçları karşılayabilmesine bağlı hale geldi.

Bu yazı toplam 1933 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum