1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP’nin İstanbul mitingi, Kocaeli örgütünün tavsiyesi
CHP’nin İstanbul mitingi, Kocaeli örgütünün tavsiyesi

CHP’nin İstanbul mitingi, Kocaeli örgütünün tavsiyesi

CHP Kocaeli İl Örgütü’nde bugün bir basın açıklaması düzenlendi.

A+A-

Basın açıklamasını CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yaptı. Darbe girişimi ve OHAL ile ilgili değerlendirme yapan Akar ve Sarıbay Kocaeli halkını bugün Taksim’de gerçekleşecek olan mitinge davet etti. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar CHP mitinginin Kocaeli Örgütü’nün tavsiyesi olduğunu söyledi.  Basın açıklamasına il yönetimi ve ilçe başkanları da katıldı. 

Toplantıda ilk olarak konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Türk Silahlı Kuvvetleri ile yargı dahil çok sayıda kamu kurumlarına sızmış olan FETO Terör Örgütü nün TSK içindeki cuntasının 15 Temmuz gecesi Parlamenter demokrasimize yönelik darbe girişimi Türk Ulusunun karşı koymasıyla engellenmiştir. Yokluk içinde Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran yüce Türk Ulusunun önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Türkiye Cumhuriyetini Devletini kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan uğruna şehit olan canlarımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Yıllardan beri devlet içerisinde yapılanma içinde olduğunun dile getirdiğimiz Fethullah Cemaatinin gerçekte terör örgütü olduğu yolundaki beyanlarımızın yıllarca kulak arkası edildiği ve neticede bu cemaatin devletin tüm kurumlarına sızdığı; bu cemaatin gerçekte Cumhuriyetimizi ve Demokrasimizi yok etmeye kastettiği ve Terör Örgütü olduğu ne yazık ki darbe girişimi ile Devletimizi yönetenler tarafından kabul edilmiştir. Açık ve net olarak diyoruz ki Cumhuriyetimizin ve Demokrasimizi yok etmeye yönelik her türlü darbenin karşısındayız. Bu uğurda canımızı vermeye hazırız. 24 Temmuz 2016 Pazar günü saat 18.00’de darbelere karşı Cumhuriyet ve Demokrasi için Taksim Meydanında buluşuyoruz. Bütün vatandaşlarımızı siyasi parti gözemeksizin elinde Türk Bayrağınla Taksim Meydanına bekliyorum” dedi. 

4 SLOGAN ATILACAK
CHP Kocaeli Örgütü’nün buluşma yerinin Dolmabahçe sarayı önü olduğunu söyleyen Sarıbay, “Dönüşler de oradan olacak. Vatandaşların buna dikkat etmesi lazım. Buradaki demokrasi nöbetlerine katıldım. Katılmaya devam ediyoruz Şart olarak şova dönüşmemesi istemiştik. Bunu sağ olsunlar Vali ve belediye başkanlarımız sağladılar. Pazar günü yapılacak olan mitingde parti amblem ve flama olmayacak. Atatürk ve Türk Bayrağı olacak. 4 slogan olacak. Darbelere Hayır, Yaşasın Laik Demokratik Türkiye, Ne Dikta Ne Darbe Demokratik Türkiye, Cumhuriyet ve Demokrasiye Sahip Çıkıyoruz. Karışıklık olmaması için otobüslerde altı ok amblemi olacak. Kocaeli’den 50 araç kalkacak” dedi. 

AİLELER CEZALANDIRILMASIN
OHAL uygulamasını değerlendiren Sarıbay, “OHAL ilan edilmesine insanların özgürlüklerinin kısıtlanacağı için karşı çıkmakla birlikte FETÖ’ nün Kocaeli Valisinin hassas olacağını umut ediyoruz. OHAL ile gelen bazı özgürlüklerin kısıtlanmamasına dikkat edilmesi lazım. Bütün arkadaşlarımız sosyal medyada daha dikkatli olmaları lazım. Halkı galeyana getirecek paylaşımlardan herkes uzak dursun. OHAL kapsamında gözaltı süresi 30 gün. Çok uzun bir süre. Bunun 1,5 ay içinde ortadan kaldırılacağını düşünüyoruz Cadı avı meselesi var. Sorgusuz sualsiz insanların alınması doğru değil. İzmit’te uygulamalar başladı. Bu işle alakası olmayan insanların korunması gerekiyor. Ailesinin cezalandırılmasından kaçınmak lazım. Darbecinin karısı çocuğu şeklinde konuşmak doğru değil. Türk halkının bu ailelere özenli davranacağına inanıyorum” dedi. 

CEMAATLER TERÖR ÖRGÜTÜDÜR
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise, şu görüşlere yer verdi: “Süreci yakından izliyoruz. Temelinde dini referans alan iki gücün savaşını gördük. Bu savaş devlete karşı yapılmış bir savaştı. Buna Türk Milleti izin vermedi. Demokrasi ve Cumhuriyete sıkıntı verecek girişimlerin önüne geçti. Bundan sonra yapılması gerekenler devleti yönetenlerin barış diline sahip olmalarıdır. Hükümete önerim bu bir FETÖ değil. Adını koyup sıyrılamazsınız. Bu bir cemaat kalkışmasıdır. Cemaatler terörüdür. Alternatif cemaatler beslenilmekte. Türkiye’nin buna ihtiyacı yok. Bu cemaatlerden kurtulmamız gerekiyor. Atatürk yıllar önce bunu görmüştür. Sokaklar provoke edilmekten vazgeçilmeli. Normalleşmeye çağırılmalı. Sokak provokasyona açık. Askerimize sahip çıkmamız gerekiyor. 

MİTİNGİ KOCAELİ TAVSİYE ETTİ
Atatürk ilke inkılaplarına bağlı askerlere sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun hızla önüne geçilmeli. Hükümet uygulamaları darbe girişimi dışına taşırırsa önünde sıkıntılı günler var demektir. OHAL uygulaması ile ilgili Bülent Tezcan Başkanlığında komisyon kuruldu. Bu komisyonda ben de varım. Olumsuzlukları hükümet ile paylaşacağız. Hakimiyet milletindir diyorlar. Atatürk’ün imzasının olduğu, meclisin duvarında yazan ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ neden yazmıyorsunuz. Kocaeli İl Örgütü yönetim ile toplandı. Miting yapılması için tavsiye kararı aldı. Taksim mitingi Kocaeli Örgütünün tavsiyesi üzerine gerçekleşmektedir. Bu miting CHP mitingi değil. Kontrolsüz değil sokaklarda sabaha kadar durarak insanları rahatsız ederek değil kontrollü şekilde gerçekleştireceğiz.”   

Ayşegül KALAYCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum