1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’NİN KOCAELİ’DEKİ KONUMU
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’NİN KOCAELİ’DEKİ KONUMU

A+A-

CHP Kocaeli’de son dönemlerde etkisizleşip gerileyebileceği en son noktaya ulaşmıştır. Son yerel seçimlerde, en etkili ve en tanınmış adayının, İzmit Belediye Başkanlığını kazanamaması, genel seçimlerde Türkiye ortalamasının altında oy alması bunun en somut göstergesidir. Geçtiğimiz iki sene içerisinde yapılan dört seçim sonrası yaşanan başarısızlıklara rağmen değerlendirmelerin yapılamamış olması, partinin demokratikleşmesi için uygulamaya konulan demokratik mekanizmaların göz ardı edilerek örgüt seçimlerinin yapılmış olması, eski alışkanlıkların aşılmasını zorunlu hale getirmiştir. Pazar günü örgüt yöneticileriyle yapılan çalışma, eksiklerin aşılmasına başlanması yönüyle dikkat çekicidir.

KENDİSİNİ YENİDEN ÜRETME KARARLILIĞI
CHP’nin Kocaeli özgünlüğünü ve dinamizmini içselleştirerek kendisini aşması, kendisini yeniden üretmesi için öncelikle içerisinde bulunduğu konumu, başarılarıyla, başarısızlıklarıyla, eksikleriyle, yanlışlarıyla müzakere edilip, değerlendirilerek, kendisini yeniden üretme kararlılığına ulaşmasına ihtiyaç vardır. Kararlılığa ulaşamayan yönetimler veya organizasyonlar, en verimli çalışmalarını nasıl yapmayı düşünüyorlarsa, o şekilde çalışmalarını sürdürerek, kapsayıcı, katılımcı çalışmalar yapabilecek durumda olanlara engel olmamaya özen göstermelidir. Kapsayıcı, katılımcı çalışmalara, daha önce çeşitli kademelerde sorumluluklar almış veya hiçbir görev üstlenmemiş bütün gönüllülerin katılımını sağlamak, katkılarını almak temel olmalıdır. Muhalif olarak bilinenlerin, bir yerlere aday olabilme potansiyeli olanların, öne çıkma, belirlenme eğilimlerini önleyemeyenlerin çalışmaların dışında tutulmaya çalışılması daha başlangıçta çalışma alanını daraltacaktır. İçerisinde bulunulan durumu aşmak, örgütün kendisini yeniden üretmesi yaklaşımı, eksiklerle, yanlışlarla yüzleşebilmeyi, olumsuzluklarla baş edebilmeyi, herkese yeniden kendisini üretebilme fırsatı sağlayabilmeyi içerisinde barındıracağı için katılımcılık ve kapsayıcılık her kes için her aşamada gözetilmelidir. 

KOLAŞLAŞTIRICI ÇALIŞMALAR
Yapılacak çalışmalarda, mevcut yönetimler, komisyonlar, çalışma grupları, kadın ve gençlik kolları vb. organizasyonlar, katılımı, tartışmayı, değerlendirmeyi, öneri geliştirmeyi,yöneten, raporlayan, kararların alınmasını sağlayan konumda olmalıdır. Başlangıç için “ genişletilmiş danışma toplantılarının “ , daha esnek, daha geniş, daha işlevsel hale getirilmesi yarar sağlayabilir. Şimdiye kadar yapılamayan, yapıldığında, yönetimdekilerin eleştirilmemesi, etkin durumda olanların beklentilerinin zedelenmemesi kaygılarıyla yapıldığı için hiçbir fayda sağlamayan eski alışkanlıklar tekrarlanmamalıdır. Halkın, üyelerin, sivil toplum kuruluşlarının katılımına ve katkısına açık olarak yapılacak toplantılarda, eleştirilerin, katkıların kayıt altına alınması yararlı olacaktır. Toplantılarda, analizler ve sentezler yapılarak verimliliğin artırılabilmesi için “ yönetim ve değerlendirme “ masasının oluşturulmasına ihtiyaç vardır.

KADIN VE GENÇLİK ÇALIŞMALARININ İŞLEVSELLİĞİ
CHP’nin demokratikleşmesine en önemli katkıyı yapması için uygulamaya konulan pozitif ayrımcılık kotaları işlevsel hale getirilmelidir. Kadınlar ve gençler, hayata tutunmak, gelişmek, değişmek, özgürleşmek, kendilerini en verimli gerçekleştirmek için, kadın ve gençlik hareketi oluşturabilme amacına kilitlenerek çalışmalıdırlar. Kendilerini en iyi nasıl hissediyorlarsa, mücadelelerini en verimli nasıl yapacaklarsa, kılık/kıyafetleriyle, inanç/ibadetleriyle, yetişmişlikleri/ uygur davranışlarıyla, laik/ özgür bireysel kaygılarıyla mücadeleye katılıp, haklarını almaları temel olmalıdır. Hayata tutunma kaygılarını, farklılıklarını yaşayabilme duygularını, hayata kattıklarının karşılığını alabilme taleplerini içselleştiremeyen çalışmaların dar, tanıdık grup etkinlikleri düzeyini aşamadığı bilindiği için tekrarlanmamalıdır. Kadın ve gençlik hareketine ulaşmayı içselleştiremeyen, hayata kattıklarının karşılığı alma kararlılığına ulaşamayan çalışmaların, pozitif ayrımcılık temelinde kendilerine sunulan hakları dahi sahiplenemedikleri bilindiğinden bir an önce bu konum aşılmalıdır.
Bu yazı toplam 787 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.