1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’nin mazereti kalmadı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’nin mazereti kalmadı

A+A-
Genel ya da yerel fark etmez. Her seçim dönemi, ilimizde CHP’de  aynı sıkıntılar yaşanır.. Sıkıntıların temel kaynağı, hiç haddini bilmeyen pek çok partilinin bile, büyük bir heves ve iddiayla aday adayı olmasıdır. Yerel seçimlerde belediye başkanlığına veya belediye meclisi üyeliğine; genel seçimlerde milletvekilliğine aday adayı olanlar, yerel gazetelerde, internet sitelerinde birkaç haberleri, fotoğrafları yayınlanınca havaya girerler. Çoğu, dünyanın kendi eksenleri etrafında döndüğünü, parti içinde aynı göreve adaylık başvurusu yapanlar içinde  en üst sıraya en çok kendilerinin layık olduğunu düşünmek bir tarafa, buna bütün benlikleri ile inanırlar.
CHP’de her seçim döneminde olması gerekenden çok fazla sayıda aday adayının çıkması kaçınılmazdır. Üstelik, partililer de işin kolayını bulmuştur. Her aday adayına gaz verir, “Sen varken bu partide başkasına birinci sıra yakışmaz” diye doldururlar. 
CHP’nin yöneticileri, aday adayları yine her seçim döneminde tam bir koro halinde, “Ön seçim isteriz” diye bağırırlar. Sanırsınız ki, parti içinde herkes gerçek demokrasiyi özümsemiş, herkes parti üyelerinin vereceği kararı içine sindirmeyi kabullenmiş.. Ama aday adayları ortaya çıkıp, kendi içlerinde yarış başladıktan sonra, seçim tarihi yaklaştıkça, “Ön seçim yapılsa iyi olar. Ama ön seçimin de şu şu şu sakıncaları var. Yani Merkez Yoklaması ile liste belirlense de fena olmaz” demeye başlarlar. Sanki, merkez yoklaması ile liste belirlendiğinde hiç ses çıkartmayacak, partilerine ihaneti akıllarından geçirmeyecekmiş gibi tavır gösterirler. Ama hele bir merkez yoklaması ile aday listesi belirlensin, kendisini listenin ilk sırasına, hadi bilemediniz ilk 3 sırasına yerleşmeyi hak gören, ama amacına ulaşamayan bütün CHP’li aday adayları, 180 derece dönüş yaparlar. 
Parti genel başkanının, MYK üyelerinin, partinin ilimizdeki yetkili ve etkili isimlerin üzerine küfürler yağdırır, CHP’nin o seçimdeki en önemli rakibi kimse O’nun saflarına geçip, partinin aleyhine çalışırlar. Yakınlarına, “CHP’ye oy vermeyeceğim” diye yemin ettirirler. 
………
Hiç  tereddüt etmiyorum ki, aynı olayları görecek ve yaşayacağız.. Nitekim, 7 Haziran seçimleri yaklaşırken, bundan bir ay önce, “Mutlaka ön seçim yapılmalı. Üstelik, bütün üyelerin katılımıyla, hakim nezaretinde ön seçim olmalı” diyenler, “Ön seçimin de başka önemli sakıncaları var” demeye başladılar. 
Ön seçimin sakıncalı olduğunu, aday belirlemesinin parti genel merkezi tarafından yapılabileceğini söylemeye başlayanların bu konuda üzerinde en çok birleştiği gerekçe ise, “Yüksek Seçim Kurulu (YSK), ön seçim tarihini çok geç belirliyor. Seçimden 45 gün önce yapılacak ön seçimle aday belirlersek çok geç kalmış olacağız” şeklindedir. 
Oysa, YSK geçen hafta 7 Haziran seçimlerinin resmi takvimini açıkladı. Takvim son derece makul. 7 Haziran seçimleri için Seçim Başlangıç tarihi 10 Mart. 14 Mart’ta seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıkacak. 15 Mart’ta siyasi partiler, hangi seçim çevresinde adaylarını hangi yöntemle belirleyeceklerini YSK’ye bildirecekler. Yani,  Kocaeli’de CHP’nin ön seçim yapıp yapmayacağı 15 Mart’ta kesinleşmiş olacak. Zaten kimse ilimizde CHP dışındaki herhangi bir partinin  adaylarını ön seçimle belirleyeceğine ihtimal bile vermiyor. 24 Mart’ta siyasi partilerin ön seçim yapacağı seçim bölgelerindeki seçmen listeleri(üye listeleri) kesinleşip, askıya çıkartılacak. Bu konuda da sıkıntı yok. Ön seçimde oy kullanacak parti üyelerinin listeleri, parti örgütleri tarafından değil, yüksek yargıdaki kayıtlara göre açıklanacak. 
YSK, resmi ön seçim tarihini 29 Mart Pazar günü olarak ilan etti. Yani ön seçim günü ile seçim günü arasında öyle 40-45 gün falan yok. 29 Mart’ta ön seçim yapılacak, aday listeleri kesinleşecek. YSK’nın açıkladığı takvim, CHP’nin ilimizde ön seçim yapmasından korkan partililerin en önemli mazeretini ortadan kaldırıyor. 
Ön seçim yapan siyasi parti, aday listelerini hakim nezaretindeki bu seçimlerin resmi sonuçlarına göre, 30 Mart Pazartesi günü resmen belirlemiş olacak. YSK’nın seçim takvimine göre, siyasi partilerin seçim çevreleriyle ilgili aday listelerini 7 Nisan günü saat 17.00’ye kadar seçim kuruluna teslim etmesi gerekiyor. 
Herkesle her türlü bahse girerim ki, ön seçimi ağzına bile almayan AKP, MHP ve diğer siyasi partilerin kesin aday listeleri, son gün olan 7 Nisan gününden önce belirlenemeyecek, açıklanamayacaktır. Bu durumda, 29 Mart’ta resmi ön seçim ile aday listesini belirleyen partinin listesi, diğer partilerden neredeyse 2 hafta önce kesinleşmiş olacaktır. 
Yani, adayı resmi ön seçimle belirlemek, bunu yapacak parti için gecikme değildir. Yine iddia ediyorum. CHP ilimizdeki aday listesini ön seçimle belirlemezse büyük kargaşa çıkar. Aday listelerinin son teslim tarihi olan 7 Nisan’da parti yöneticilerinin eli ayağına dolaşır. 
………
YSK’nın açıkladığı seçim takvimi ile birlikte, CHP’nin ilimizde resmi ön seçimden kaçmak için hiçbir mazereti kalmamıştır. İlimizdeki bütün partililer topyekün ve büyük bir samimiyetle, genel merkezi 29 Mart’ta resmi ön seçime ikna etmelidir. Üstelik bu ön seçim yapılırken, parti genel merkezinin en azından ilk üç sıra için kontenjan hakkı bulunmamalı, partili üyelerin hakim nezaretinde yapacağı oylama sonucu ortaya çıkacak tablo, partinin resmi aday listesi olmalıdır. 
CHP’liler, parti genel merkezini, 29 Mart’ta yapılacak ön seçimde oy pusulalarının “Barkot cihazları ile okunması” için önlem almaya çağırması, mutlaka ön seçimi isteyip, kopartması lazımdır. Bakın, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni Türkiye için” 400 milletvekili istiyor. CHP aday belirlemede büyük bir iç karışıklık içine girerse, 7 Haziran’da bu kentte 11’in 3’ünü alması bile çok zorlaşacaktır. Zaten bir Gebze skandalı durup dururken yaratıldı. Bir de ön seçimsiz aday belirleme yapılırsa, CHP’deki fırtınanın tahribatı, sanılandan çok daha büyük olacaktır.
Bu yazı toplam 353 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.