1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’NİN SOSYAL DEMOKRAT KİTLE  PARTİSİNE DÖNÜŞMESİ 
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’NİN SOSYAL DEMOKRAT KİTLE  PARTİSİNE DÖNÜŞMESİ 

A+A-

CHP’nin iktidara gelememe sorunu, sosyal demokrat kitle partisi olamamasıyla ilgilidir.  Sosyal demokrat kitle partilerinin kitle tabanı, insan önceliklidir. Dar gelirliyi, yoksulu, çalışanı, emeğinin karşılığını almak isteyenleri, değişmek, dönüşmek, gelişmek beklentilerini karşılar.  Bireyin özgürlüğüne, demokrasiye, eşitliğe, çoğulculuğa, dayanışmaya, çevreciliğe, sosyal adaleti sürdürülebilir kılma anlayışına yönelik politikalar üretir. Bütün çalışmaları, değerlendirmeleri  alternatif olmak, iktidara gelebilmek içindir.  İnanç, ibadet, kılık, kıyafet özgürlüğü talebi olanların, eşitlik, çoğulculuk anlayışına inanan ve ihtiyaç duyanların sahipleneceği, saydamlık ve hesap verebilirlik uygulamalarının vazgeçilmez olduğu siyasi işleyiş,  sosyal demokrat kitle partilerinde sürdürülür.

SOSYAL DEMOKRAT KİTLE  PARTİLERİNİN  İŞLEYİŞİ

Sosyal demokrat siyasi partilerde, halkın iradesi, seçmenin iradesi, üyelerin iradesi belirleyicidir. Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi, seçmen eğilimlerinin dikkate alınması, üyelerin katılımı  ve belirleyiciliği  vazgeçilmezlik düzeyindedir. Yönetim kadrolarının belirlenmesinde, halkın iradesi, seçmen iradesi, üyelerin iradesi, liderin veya merkez yönetimlerin kararları ile, belirlenemez, sınırlanamaz, değiştirilemez. Evrensel demokrasinin kuralları  kendiliğinden işleyen mekanizmalarla uygulanır. Yanlış, eksik, hatalı  politikalarla yüzleşmek için, değiştirip, düzeltmek için  hiçbir  kurumun veya  kişinin onayına ihtiyaç  duyulmaz. Her seçimde, her temel sorunun çözülmesinde, her ihtiyaç duyulan konuda, üyelerle, seçmenle, halkla katılımlı toplantı ve tartışmalar yapılarak eğilimler ortaya konur, ortak kararlar alınır ve uygulanır.

YÜZLEŞEBİLME 

Türkiye değişti. Türkiye’ nin sorunları, çözüm yöntemleri, iktidara gelme, iktidarı sürdürülebilir kılma koşulları  da değişti.  Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu dönem, devletin merkezde olduğu sistemin çözüldüğü, Demokratik Hukuk  Devleti sisteminin inşası için karşılaşılan sorunlarla uğraşılan sürece girildi.  dönemdir. İktidar partisi  iktidarını sürdürebilmek için, içerisinde bulunulan dönemi en verimle yönetmek zorunda olduğu kadar, muhalefet partileri de en uygun alternatifliği sergilemek durumundadırlar. İktidar partisi, yayılımında, güçlenmesinde belirli oranda sorumlu olduğu  FETÖ/PDY ile yüzleşip, karşılaşılan sorunları  aşmakla  karşı karşıyadır.  FETÖ/PDY yapılanmasının aşılması, terörle mücadelede kararlılık sadece iktidar partisinin değil, alternatif olmak isteyen muhalefet  partilerinin de en önemli sorumluluk alanıdır.

İKTİDAR  PARTİSİNİN  MUHAFAZAKAR DEMOKRAT  İŞLEVİ

İktidar partisinin kitle tabanı, önemli oranda devlet kurumlarının ve kadrolarının dışında kalan,  dini değerlerine ve ibadetlerine  daha özenli,  gelenek, göreneklerine, kılık,  kıyafetlerine bağlı geniş halk kesimince oluşmuştur.  AKP iktidarları döneminde, devletin merkezde olduğu sistemin dönüştürülmesi mücadelesinin daha fazla sahiplenilmesi, eski sistemin karşılayamadığı ihtiyaçlar nedeniyledir. Darbelerle şekillenen askeri vesayet sisteminin aşılabilmesi bunun yerine  ihtiyaçları karşılayabilecek,  gelişimi, değişimi,  kalkınmayı sürdürülebilir kılacak Demokratik Hukuk Devletinin inşa edilebilmesi hedefi iktidar partisinin ve  bütün siyasi partilerin ortak hedeftir. İçerisinde bulunduğumuz dönemde, Devletin merkezde olduğu sistem önemli oranda çözülmüş, devleti ele geçirmeye çalışan, FETÖ/PDY ‘ sının darbe girişimi önlenmiştir.  Dini, geleneksel her türlü değerleri  araçsallaştırarak, devletin merkezde olduğu sistemin içerisine sızarak,  15 Temmuzda darbe girişiminde bulunmuş FETÖ/ PDY’ sının bütünüyle aşılabilmesi toplumun ortak sorunu durumundadır. Darbe girişiminin halkın direnişiyle aşılması,  bir daha darbe şartlarının oluşmaması için, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’sinin inşası öncelikli ve vazgeçilemez duruma getirmiştir.  Eksiklerimiz olmasına rağmen yeni dönemin inşasıyla ilgili , pek çok birikimin oluştuğu, çok fazla bedellerin ödendiği ve ödenmekte olduğu açıktır.  Siyasi kadrolarda halen, eski dönemin siyasilerinin  ağırlıklı ve belirleyici olması  belirsizlikleri artıran en önemli etkendir.  Siyasi partilerin demokratik dönüşümlerini tamamlamaları  bu nedenlerle önemlidir. İktidar partisi de,  ana muhalefet partisi de, diğer siyasi partiler de demokratik dönüşümlerini tamamlayarak, ihtiyaçların karşılanmasını sağlamak durumundadırlar. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarını içselleştiremeyen, kendi siyasi işleyişini kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalarla sürdüremeyen siyasi partilerin Demokratik Hukuk Devleti’ nin inşasında yeterince başarılı olmaları  çok zordur.  Siyasi partilerimizin  siyasi konumlarını merkeze alan siyasi işleyişlerini aşabilmeleri,  kendilerini yeniden üretip, evrensel değerleri, demokratik kural ve kurumları merkeze almaları, karşılaştığımız sorunların çözülmesini kolaylaştıracak, belirsizlikleri azaltarak, halkın rahatlamasını sağlayacaktır. 

Bu yazı toplam 1805 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.