1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'nin vaatlerine seçmen ne diyor?
CHP'nin vaatlerine seçmen ne diyor?

CHP'nin vaatlerine seçmen ne diyor?

7 Haziran genel seçimleri öncesinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçim beyannamesi ile gündem değiştirdi.

A+A-
Kılıççdaroğlu’nun “Emeklilere iki maaş ikramiye, 1500 TL asgari ücret” gibi vaatlerini, kimileri “Bol keseden atmak”, kimileri de “neden olmasın” şeklinde değerlendiriyor. Bu hafta CHP liderinin seçim vaatlerini İzmit’te 12 seçmene sorduk. Bakın nasıl değerlendirmeler yapılıyor. 
DOĞUDAN OY ALMADAN İKTİDAR OLUNMAZ
“- CHP’nin seçim vaadlerini güzel ve gerçekçi buluyorum.  Asgari ücret neden 1500 Tl olmasın.. CHP ilk kez bir genel seçime, halkın önüne somut vaadler koyarak giriyor. Ama sokak sokak, ev ev gezip anlatmak lazım. Ayrıca, doğu ve güneydoğudan oy almadan iktidar olunamaz,. CHP Türkiye’nin bu bölgelerinde sıfır çekiyor.CHP Kürt halkı için, dindar kesimler için de somut  vaadler ortaya koymak zorunda. CHP , 77 milyonu kucaklayacak açılım yapamadı.”
SEHER FERMAN(43-Bankacı)
NE YAPARSA YAPSIN, ALACAĞI OY YÜZDE 20’DİR 
“-CHP’nin vaadleriyle, Türkiye 1.5 yılda Yunanistan’dan beter hale gelir. Kasalar boşalır, para için gidip Merkel’in elini öpmek zorunda kalırlar.Bunlar sayı saymayı da bilmiyorlar.AKP yine oyları götürür,  kılıçdaroğlu milletvekili seçildiğine şükreder.  Türkiye’nin anladığı dil farklı. İmam Hatip, cami açıyor mu?.. CHP bu kafayla yüzde 20’nin  ötesine geçemez. Türkiye’nin anladığı dil farklı.”
DESTAN BEKAROĞLU(58-Pazarcı) 
13 YILDIR PSİKOLOJİMİZ BOZULDU 
“-  Artık CHP’nin zamanının geldiğine inanıyorum. 13 yıldır bu ülkede insanların psikolojisi bozuldu. Geçen gün bir yaşlı amca ile tanıştım. her seçimde AKP’ye oy vermiş. Şimdi lanet yağdırıyor, oyunu CHP’ye veeceğini söylüyordu. Çok duygulandım ve umutlandım. Hükümet değişsin de kim gelirse gelsin. Bu dönemin bütün aktörlerinden de hesap sorulsun. “
NİLAY ÇINAR(42-Ev hanımı) 
KILIÇDAROĞLU HESABINI İYİ YAPMIŞTIR 
“- CHP7nin bol keseden attığını söyleyenler, kendilerini kandırıyor. Kılıçdaroğlu, İmam hatip mezunu değil. Hesap uzmanı. Türkiye’nin en iyi ekonomistleri CHP’nin içinde.Kimse, boşuna karalamaya çalışmasın.  Bizim milletimiz çok tuhaf. Adam, asgari ücreti 1500 Tl yapacağım diyor, inanmıyorlar.  Ama AKP’ye çalınanların, çırpılanların hesabını sormuyorlar. her şeye rağmen bu defa CHP iktidar olacak.”
GÜRKAN ARDA(40-Öğretmen)
KILIÇDAROĞU ÇOK İNANDIRICI GELMİYOR 
“-CHP iktidara gelirse, emekliye iki maaş ikramiye verir, asgari ücreti 1500 TL yapabilir. Bunlar zor işler değil.  Ama bu nedenle iğneden ipliğe pherşeye zam gelirse  ne olacak?..Herşey eskiye döner. Madalyonun bir de bu yüzü var.  CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu,  halka bu konuda güven vermelidir. Bu nedenle vaadler çok inandırıcı değil.”
DERYA BOZATLI(45-Emekli) 
CHP’YE GÜLÜP GEÇİYORUM, AKP FARK YAPACAK 
“- CHP asgari ücreti 1500 TL yaparsa,  işverene maliyeti  2570 Tl olacak. Bu maliyetle, kim sigortalı işçi çalıştırır?.. her şeyin bir dengesi var. Ben asgari ücreti 1500 Tl yapacağım demekle olmaz. kılıçdaroğlu’na milletçe gülüyoruz. Oyumuzu yine AKP’ye vereceğiz.  AKP anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşacak,. Recep Tayyip Erdoğan Devlet Başkanı olacak.”
YALÇIN UYAR(40-Emlakkçı)
BU VAADLER YETERLİ DEĞİL. ÇOK SORUN VAR 
“-Kılıçdaroğlu’nun vaadleri çok güzel. Ama Türkiye’nin başka sorunları var. şsizlik ne olacak?.Kkürrt sorunu nasıl çözülecek?. Hayvancılıkv e tarım nasıl geliştirilecek?Trafik sorunları, sokak çocukları sorunu , yaşlıların sıkıntıları ne olacak?. Dilendirilen çocukmlar nasıl kurtulacak? CHP daha çok çalışmalı. her şey para değil. Bu söylemler  AKP’nin yöntemi. CHP de aynı zihniyete gömüldü. “
ERMAN BERTAN(36-Tiyatrocu)
BU VAADLER RAHATLIKLA GERÇEKLEŞEBİLİR
“- CHP7nin vaadlerinin hayata geçirilmesi zor değil. Türkiye çok zengin bir ülke.  Taram canlandırılsın, hırsızlık ve israf önlensin, Türkiye bu vaadlerin iki katını karşılayacak potansiyele sahip.  Artık bir ayağı Avrupa’da olan Türkiye’’de asgari ücret 2.500 TL olmalı. 13 yıldır hiçbir icraat yapılmadı.  100 milyar doları çalınan, her ay milyonları çöpe giden  Türkiye hala ayakta. Bu paralar çalınmasa, Türkiye uçar.” 
SELDA ŞENOACAK(23-Öğrenci) 
NE DERSE DESİN CHP HİÇBİR SEÇİMİ KAZANAMAZ
“- CHP istediği kadar halka vaadtte bulunsun. 80 yıl boyunca milleti hakir gördüler. Bu nedenle  seçim kazanamazlar.  Haccı yasaklamışlardı. dersim’de  binlerce kadın, cçocuk öldürüldü. Başötüsünden iğrendiler.  Ezan duymaya tahammül edemediler.  AKP belki sahte Müslüman ama, islama saldırmıyor. Millet din düşmanlarını istemiyiz. CHP yine  seçim kaybetmeye mahkumdur.” 
SÜLEYMAN DENİZ(50-Memur) 
HIRSIZLIK ÖNLENSİN ÜLKENİN KAYNAKLARI HER ŞEYE YETERLİDİR
“- Türkiye’de hırsızlık önlensin, israf bitirilsin, CHP7nin vaadlerinin bile ötesine geçilebilir. Türkiye, bir ayağı Asya’da, bir ayağı Avrupa’da olan çok önemli bir ülke.  Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip.  Ülke kaynakları, Üllah Allah diyerek milleti soyanlara değil de halka aktarılsa,  Türkiye 5 yıl içinde bambaşka yerlere gelebilir.  Kimse, AKP7nin makarnasına, kömürüne muhtaç kalmaz. 7 Haziran’da bir çok AKP’li ve MHP’li de CHP’ye oy verecektir.” 
NURAN TİMUR(43-Sekreter)
CHP’YE İKTİDAR OLMA ŞANSINI VERMEK LAZIM  
“-Halkımız artık ükesini, ailesini, çocuklarının geleceğini düşünmelidir. Ön yargılardan, korkulardan kurtulup,  CHP’ye oy vermeli, iktidar olma şansı tanımalıdır. Vaad edilenler, olması gereken insanı şeyler. Çağdaş yaşamın, toplumsal barışın, mutluluğun gerektirdiği şeyler.  Öyle mutsuz ve umutsuz duruma düşürülmüş,  baskı ve korkuyla yıldırılmışız ki  bu vaadler bazılarına masal, hayal gibi geliyor. Bunlar bizim hakkımız. 7 Haziran’da halk, AKP’ye ders vermelidir.” 
NİLÜFER ERCAN(45-Kuaför)
KARDEŞLİK, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İÇİN HDP’YE OY VERECEĞİM
“- CHP’nin seçim vaadleri çok güzel., Ama uygulanabilir mi?.. Bunları yerine getirebilmek için, üretim ekonomisine geçmek lazım. Biz, tüketim ekonomisi içindeyiz.  Asgari ücretin arttırılması, herkesin dileğidir. Ama CHP’nin bu vaadleri 12-15  yılda uygulanabilir. Ben, kardeşliği, inanç özgürlüğünü, demokrasiyi  , eşitliği önemsiyorum. Bu nedenle, 7 Haziran’da oyumu HDP’ye vereceğim.” 
PERİHAN ERSÖZ(42-Masöz)
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum