1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP'nin yapması gereken açılım
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'nin yapması gereken açılım

A+A-

CHP Türkiye’nin demokratik dönüşüm döneminde yerine getiremediği alternatiflik sorumluluğunu, yerel yönetim seçimlerinde karşılayabilmelidir. İçerisine sürüklenilen belirsiz çekişme halinden kurtulabilmenin başka yöntemi bulunmamaktadır. CHP’nin bütün yönetim birimleri, partililere, sivil toplum kuruluşlarına, alternatif yerel yönetim beklentisi olan gönüllülere açık çağrı yapmalıdır. Alternatif yerel yönetim çalışmalarına katılınız, katkı veriniz. Hak ettiğiniz sorumluluğu ve temsili, katılımcı, demokratik, eşitlikçi, çoğulcu yaklaşımlarla, çalışarak, üreterek, yarışarak, başararak elde ediniz diyebilmelidir.

 

YENİDEN YAPILANMA KARARLILIĞI

 Alternatif yerel yönetim çalışmalarında izlenecek yöntem ortaya konularak güvenilirlik sağlanmalıdır. Alışkanlıklarla, anlayışlarla yüzleşmelerin yapılabileceği, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanacağı yapılanmanın yerel yönetim seçimlerini takiben başlayacağı ilan edilmelidir. Yeniden yapılanma çalışmalarının, tüzük değişikliği ve program değişikliği kurultaylarıyla uygulamaya gireceği açıklanmalıdır. Bütün örgüt birimlerinin yeniden yapılanma kapsamında, örgüt seçimleri ve kurultayla değişeceği yaklaşımı sergilenmelidir.

 

DEMOKRATİK DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM

CHP’de, liderlik ve temsil, görevi hedefleyenlere açık çağrı yapılmalıdır. Alternatif yerel yönetim seçimleri çalışmalarına ve yeniden yapılanma çalışmalarına katılınız, katkı veriniz. Kendinize en uygun gördüğünüz yeri hedefleyerek bütün birikiminizi ve yeteneğinizi sergileyeniz daveti yapılmalıdır. Alternatif yerel yönetim seçimlerinde ve yeniden yapılanma çalışmalarında, birikiminizi, enerjinizi, yeteneğinizi hedeflediğiniz sorumluluk için kabul edilebilirliğe taşıyarak hak ettiğiniz yere ulaşınız denebilmelidir.

 

ALTERNATİF ANLAYIŞ

Alternatif anlayış, demokratik kurumsal sürdürülebilirlik kapsamında, çalışmak, üretmek, yarışmak ve başarmak hedefiyle, hiçbir birikimi, katkıyı, duyarlılığı, dışarıda bırakmadan en verimli gerçekleştirmek yaklaşımıdır. İlçelerde, illerde, bölgelerde, merkez yönetim alanında aynı anlayışla, benzer şekilde oluşturulacak kurullar ve çalışma gruplarıyla başarılabilecektir.

 

ALTERNATİF  ANLAYIŞIN ÇALIŞMA  VE TEMSİL ALANLARI

•        Ölçme, değerlendirme, danışma kurulu ve çalışma grupları alanı.

•        Eğitim, tanıtım, etkileşim kurulu ve çalışma grupları alanı.

•        Alternatiflik sağlayacak çalışma, üretme, temsil kurulu ve çalışma grupları alanı.

•        Yönetim, uygulama, denetim, iletişim kurulu ve çalışma grupları alanı.

•        CHP ilçe meclisi kurulu.

 

İLÇE ÖLÇME, DEĞERLENDİRME, DANIŞMA KURULU VE ÇALIŞMA GRUPLARI ALANI

•        İlçede yaşayan, eski ve yeni milletvekillerinden, eski ve yeni belediye başkanlarından, eski ve yeni parti meclisi üyelerinden, eski ve yeni ilçe ve il örgütü üyelerinden, eski ve yeni kurultay delegelerinden, ilçedeki sivil toplum kuruluşu ve meslek odaları yönetim kurulu üyelerinden, kurulun uygun bulduğu gönüllülerden,  eski ve yeni ilçe ar-ge komisyonu üyelerinden oluşur.

•        Kurul çalışmaları, ihtiyaç duyulan alanlarda çalışma grubu çalışmaları, diğer çalışma alanlarıyla ve sorumlularla iletişimi, ar-ge sorumlusu ve ar-ge komisyonu tarafından karşılanır.

 

İLÇE, EĞİTİM, TANITIM, ETKİLEŞİM KURULU VE ÇALIŞMA GRUPLARI ALANI

•        İlçenin yeni ve eski eğitim sekreterleri, eğitim komisyonu üyeleri, ilçe örgütüne üye öğretmen ve öğretim görevlileri, kurulun uygun gördüğü gönüllülerden oluşur.

•      Kurul çalışmaları, ihtiyaç duyulan alanlarda çalışma grubu çalışmaları, diğer çalışma alanlarıyla ve sorumlularla iletişimi, ilçe eğitim sekreteri ve eğitim komisyonu tarafından karşılanır.

 

ALTERNATİFLİK SAĞLAYACAK, ÇALIŞMA, ÜRETME, TEMSİL KURULU VE ÇALIŞMA GRUPLARI ALANI

•        Eski ve yeni ilçe delegeleri, eski ve yeni ön seçim delegeleri, Eski ve yeni sandık sorumluları, eski ve yeni mahalle delegeleri, eski ve yeni komisyon üyeleri, eski yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları üyeleri, katılıp, katkı vermek isteyen bütün gönüllülerden oluştur.

•        Kurul çalışmaları, ihtiyaç duyulan alanlarda çalışma grubu çalışmaları, diğer çalışma alanlarıyla ve sorumlularla iletişim, İlçe yönetim kurulu ve komisyonları tarafından karşılanır.

 

YÖNETİM, UYGULAMA, DENETİM, İLETİŞİM KURULU VE ÇALIŞMA GRUPLARI ALANI

•        İlçe yönetim kurulu, denetim kurulu, komisyonları ve çalışma gruplarından oluşur.

•        Kurul çalışmaları, ihtiyaç duyulan alanlarda çalışma grubu çalışmaları, diğer çalışma alanlarıyla ve sorumlularla iletişim, İlçe yönetim kurulu, disiplin kurulu, komisyonlar ve çalışma grupları tarafından karşılanır.

 

İLÇE MECLİSİ KURULU

•        Ölçme, değerlendirme, danışma kurulu üyelerinden, eğitim, tanıtım, etkileşim kurulu üyelerinden, alternatiflik sağlayacak çalışma, üretme, temsil kurulu üyelerinden, yönetim, uygulama, denetim, iletişim kurulu üyelerinden oluşur.

 

İLÇE MECLİSİ KURULUNUN İŞLEVİ

•        İlçelerin yerel parti meclis kurulu işlevini yerine getirir. Her genel ve yerel seçimlerden önce ve sonra, her oylamadan önce ve sonra, her örgüt seçimlerinden önce ve sonra, her önemli toplumsal olayda, ayrıca ihtiyaç duyulan dönemlerde, partinin bu alandaki politikalarını, önerilerini, ilçe gerçekliği kapsamında değerlendiren, öneri geliştiren, kararlar alan en yetkili ilçe kuruldur. İlçe meclisi, ilçe örgütünün ve çalışma kurul ve gruplarının hazırlıklarını, programlarını, eylem planlarını, değerlendirir ve onaylar.  Komisyon, kurul, çalışma gruplarını belirler. Parti örgütü çalışmalarını, seçimlerin ve oylamaların hazırlık çalışmalarını seçim süreçleri başlamadan önce değerlendirir, geliştirir, değiştirir onaylar. Olayları, oylamaları, seçim sonuçlarını, değerlendirir. Eksikleri, yanlışları, yeni hedefleri belirler. Sorumlulukların, uyarılması, değişmesi kararlarını alır.

 

ADAYLARIN ÜRETİMİ VE BELİRLENMESİ

•        CHP’nin siyasi sorumluluğu kapsamında yetki kullanacak adaylar alternatif çalışma kurullarındaki ve çalışma gruplarındaki, katılımı, katkısı, yeterliliği ile değerlendirilerek çalıştığı kurulda aday adayı olarak, üretilir, önerilir veya aday olurlar. 

•        Aday adayları, parti meclisinde değerlendirilip oylanarak, aldıkları oya göre sıralama belli olur.

•        Aday adayları, bütün üyelerin ve seçmenlerin oyları ile ortak aday haline gelirler.

Bu yazı toplam 1194 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.