1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’nin yeni çizgisi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’nin yeni çizgisi

A+A-
Türkiye, adeta karanlık bir tünelin içine girdi. İnsanlar hem kendileri, aileleri, hem de ülkelerinin geleceği açısından tedirgin. 
Aslında AKP iktidarı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkenin geleceğini aydınlatan çok önemli işi başarmış, büyük siyasi risklere rağmen Çözüm Süreci için, ellerini taşın altına koymuşlardı. Terör bıçak gibi kesilmişti. Güneydoğu’da boşaltılan, yakılan köylere, mezralara geri dönüş başlamıştı. Tarım başlamıştı. Çok uzun süredir bayrağa sarılı şehit cenazeleri gelmiyordu. Barışın dili konuşuluyordu. Buralardan insanlar,  “Memleketimizin o köşesini de görelim” diye GAP gezilerine çıkıyorlardı. 
Benim büyük oğlum, vatan görevini Erzincan ve Kars’ta yaptı. O askerdeyken annesini, babaannesi, anneannesini nasıl idare ettiğimi bir bana sorun. Ben de kaygı içindeydim. Ama pek haber-havadis dinlemeyen eşim, televizyonlarda haber bülteni kaçırmaz olmuştu. Her şehit haberinde oturup, ağladığını bilirim. Asker ziyareti için Erzincan’a, Kars’a gittiğimizde,  yanımıza aldığımız oğlumuzu saklamamız, çok fazla ortalıkta dolaştırmamamız istenmişti.
Son zamanlarda, gençler askere güle oynaya gitmeye başlamıştı. Annelerin endişeleri azalmıştı. Türkiye çok güzel günler yaşıyordu.
………
Birden bire iklim bozuldu. Barış söylemlerinin yerini, savaş çığlıkları almaya başladı. Kuşkusuz bu dönüm, Türk siyaseti için de çok ciddi bir test özelliği taşıyor. Halk, olup biten her şeyi dikkatle izliyor. 
Siyaset dünyamızda yine büyük çelişkiler var.. Samimiyetsizlik var. Her şeyi oy hesabına dayayan, halkın gözünün içine baka baka yalan söyleyen siyasetçilerimiz var. Savaşı destekleyen, bu kirli savaşta hayatlarını kaybedenlerin bir bölümü için “Oh olsun” diyen, diğer bir bölümü için timsah gözyaşları dökenler var.. 
AKP’yi anlamakta zorlanıyorum. Bu kadar büyük bir işi başardılar. Çok önemli siyasi riskleri göze aldı Erdoğan.. Türkiye’ye barış havasını getirdi. 7 Haziran öncesi Demirtaş’ın İzmit mitingine gitmiştim. 2-3 yıl önce Türkiye’de konuşulması bile yasak olan eylem, kavram ve söylemler o mitingde özgürce kullanılmış, ifade edilmişti. Şimdi AKP’ye bakıyorum. Dolmabahçe mutabakatını reddediyorlar. Yalçın Akdoğan, “Savaş ortamının”, Demirtaş’ın seçim öncesindeki Erdoğan’a yönelik “Seni Başkan yaptırmayacağız” sözüyle başladığını söylüyor. Genel kanı, AKP’nin ve Erdoğan’ın erken seçim istediği, 7 Haziran’daki oy kaybından sonra yeniden tek başına iktidar için HDP ve PKK ile savaş başlattığı havası var. Başbakan Yardımcısı Akdoğan, HDP’yi eleştirirken terör örgütünün kurucu lideri Öcalan’ı överek çelişkiye düşüyor.
MHP’ye bakıyorum.. Şehit cenazeleri üzerinden siyaset yapıyor. MHP, her konuda AKP ile birlikte hareket ediyor. Son olarak CHP’nin “Bu terör konusunda bir araya gelelim. Komisyon kuralım. Birlikte çalışalım” önerisine bile MHP, AKP ile birlikte hareket ederek red oyu verdi. Ama “Hadi git AKP ile koalisyon kur” denildiğinde buna yanaşmıyor.  
HDP’nin bu kanlı ortamda imajı iyice karardı. PKK’nın üstlendiği kahpe cinayetleri, Binbaşı’nın, yatağında uyuyan iki genç polisin, çarşı izninde babasıyla telefonda konuşurken ensesine kurşun sıkılan astsubayın şehit edilişini kınarken hiç de samimi görünmüyorlardı. 
………..
Çarşamba günü CHP’nin çağrısı üzerine TBMM’nin “terör“ özel gündemi ile yaptığı olağanüstü toplantıyı izledim.. AKP, MHP ve HDP’nin söylemde “barış istiyor” gibi görünürken, aslında savaştan siyaseten besleniyor olduklarını hissettim. 
Eskiden böylesi dönemlerde, Meclis’teki toplantılarda ortamı en fazla Baykal liderliğindeki CHP’liler gererdi. Çarşamba günü Meclis’te, hem Suruç’ta katledilen 32 genç insan için, hem bu olayın ardından yaşanan ve hepimizin içini dağlayan kahpe saldırılarda şehit olan asker, polislerimiz için gerçekten, samimiyetle ve yürekten “Üzgün” olduğunu ifade eden tek parti CHP’ydi. 
CHP sözcüleri, diğerleri gibi bağırarak, genel kurulu tahrik ederek konuşmadılar. “Gelin bir araya gelelim. Bu sorun çok büyüktür. Yitirilen her can bizimdir. Komisyon kuralım, birlikte bu işin üzerine gidelim. Bütün terör örgütlerine karşı birlikte mücadele edelim” dediler. 
Kimileri,  IŞİD’i (ya da DEAŞ) lanetleyemedi. Kimileri PKK’ya “Bu örgüt katildir” diyemedi. CHP sözcüleri, samimiyetle “Terörün hepsini” lanetledi. 
………..
Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi yeni bir çizgiye taşıdığını düşünüyorum. Elbette bu çizgiye geçişin götürüleri olacaktır. Kendilerini sıkı Kemalist, Ulusalcı görenler, “Sosyal demokrat” olmanın ötesindeki solcular- zaten 7 Haziran öncesi kendi partilerini kurmuşlardı- iyice CHP’den kopacaklar. 
Ama Kılıçdaroğlu’nun bu tarzı, CHP’yi marjinal olmaktan giderek uzaklaştırıyor. CHP’ye “Dinsiz” diyerek, “Genel Başkanı alevidir” diyerek, “Komünisttir” diyerek çok uzak duran geniş kitlelerin kafasını karıştırmaya başladı. 
Kılıçdaroğlu, 7 Haziran öncesinde de kavga üslubundan uzak durmaya özen göstermiş, emekliye, asgari ücretliye, taşeron işçilerine sahip çıkarak kafaları karıştırmıştı. Bugün ülke gündeminde “Terör” en öne çıktığında, CHP yine en mantıklı çizgiyi izleyen parti durumundadır. 
Çarşamba günkü Meclis toplantısında bir de CHP’li Başkan Vekili Şafak Pavey’in zarafeti vardı. Meclis’i gerçek anlamda tarafsızca ve en zor anlarda bile güler yüzle yönetti. Bu ülkede, bu mecliste zarafetin de olduğunu, zarif insanların da bulunduğunu ne kadar güzel herkese gösterdi. 
CHP, Meclis’te gerilim yaratmadı. Kavgadan, sataşmadan uzak durdu. Terörün nereden gelirse gelsin hepsini kınayan, teröre kurban giden kim olursa olsun, hepsinin acısını paylaşan,  birlikteliği, işbirliğini uzlaşmayı öneren tek parti görünümündeydi. 
Umarım, CHP’nin oturmaya çalıştığı bu yeni çizgiyi, Kılıçdaroğlu’na rağmen bazı aklı evvel partililer baltalamasınlar. Bence CHP iyi yoldu ilerliyor. Bu ülkenin insanları, akıllı, mantıklı insanlardır. Siz doğru siyaset yaparsanız, bunu anlar ve değerlendirirler. Sistem içindeki bütün siyasi partiler giderek marjinalleşirken CHP’nin aklı başında, ağırbaşlı siyaset çizgisi üzerine oturma çabaları, Türkiye için de önemli bir kazançtır. 
Bu yazı toplam 391 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum