1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. CHP’NİN YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ DURUMU
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’NİN YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ DURUMU

A+A-

CHP, 24 Haziran seçimlerinde oluşan alternatif iktidar ihtiyacını karşılayamadığı için kargaşaya sürüklenmiştir. İçerisinde bulunulan dönem, vesayet sisteminin siyaseti kontrol ettiği, yönlendirdiği dönemlerden farklıdır. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanması için ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik alternatiflik ihtiyacı karşılanamamıştır. CHP, vesayet sisteminin çözüldüğü gerçekliğini yeterince içselleştirip, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edebilecek, demokratik kurumsal kitleselleşmeyi sağlayacak yapılanmayı başaramadığı için bulunduğu konuma sürüklenmiştir.

GERÇEKLİĞİN KABULÜ
CHP üst yönetimi içerisinde bulunulan gerçekliği kabullenip, yeniden yapılanma çalışmalarını başlatamamaktadır. Yaşanan kargaşada parti içi muhalefetin etkisi olmakla birlikte sadece muhalefete yüklenmek haksızlıktır. Parti içi muhalefetin eksikliği benzer siyaseti sergilemeleri, benzer alışkanlıkları ortaya koymalarıyla ilgilidir. Partinin aldığı oydan 8 puan fazla oy alarak parti içi alternatif lider konumuna ulaşılan kabul edilebilirlik yeterince değerlendirilememektedir.  Parti içi muhalefet karşılanamaya alternatiflik ihtiyacını kabullenerek, partinin yapısal dönüşümünü sahiplenebilseydi,  belirsizlik ve kargaşa ortaya çıkmayabilirdi.

SÜRÜKLENİLEN AÇMAZLAR
Partinin üst yönetimi, partinin sahibi biziz, belirleyiciliğimize uyulsun anlayışı sergilemektedir. Parti içi muhalefetin liderine,  Cumhurbaşkanı adayı olarak seni biz görevlendirdik, verdiğimiz görevi takdire şayan bir şeklide yerine getirdin, şimdi de yeni vereceğimiz görevleri beklemelisin tavrı gösterilmektedir. Merkez yönetimin gösterdiği davranışa parti içi muhalefet ise halk sizin liderliğinizi ve belirleyiciliğinizi onaylamadı karşıtlığıdır. Mevcut yönetimin partiyi elde tutması, muhalefetin partiyi ele geçirme girişimleri olarak yaşanan ve aşılamayan kargaşalar eski siyasi anlayışlar nedeniyledir.   

PARTİ ÜST YÖNETİMİN KABULLENEMEDİĞİ
Partinin üst yönetimi, siyaset yapıcılığını, belirleyiciliğini kullanarak 24 Haziran seçimleriyle ilgili bütün kararları alıp, uygulamıştı. Cumhurbaşkanı adayının belirlendiği dönemde, seçimin birinci turda bitip bitmeyeceği belirsizdi. Ayrıca CHP adayının ikinci turda muhalefeti temsil edip etmeyeceği de belli değildi.  Parti içi muhalefetin adayının bu koşullarda Cumhurbaşkanı adayı olarak belirlenmesinin iki temel siyasi karşılığı vardı. Parti içi muhalefetin lideri ya yeterince başarılı olamayacağı için liderlik yarışını sonlandırmış olacaktı, ya da başarılı olarak parti içi alternatif lider konumuna ulaşacaktı. Sergilenen davranışlardan, parti üst yönetiminin başarılı olma ihtimalini yeterince değerlendiremediği ortaya çıkmaktadır ki parti yönetimiyle ilgili umutsuzluğu oluşturan bu yetersizlik ve ben merkezliliktir.

YERİNE GETİRİLEMEYEN SORUMLULUKLAR
CHP bütün sorumluluk alanlarıyla, kullandığı yetkileriyle, karşılayamadığı alternatiflik ihtiyacını sorgulamak, tartışmak, değerlendirmek, yeni arayışlar ve açılımlar geliştirmek zorundadır. Merkez yönetimin, adalet yürüyüşündeki, kitleselleşmeyi, toplumsal muhalefetin desteğini doğru değerlendiremeyip, yapısal demokratik dönüşüme taşıyamaması alternatif iktidar ihtiyacının karşılanamamasıyla sonuçlanmıştır. Merkez yönetim, oluşan beklentiyi, kendi konumunu, önceliklerini merkeze alarak tüketmiştir. Bu defa halkın taşıdığı parti içi alternatifliğin, yapısal demokratik dönüşümle bütünleştirilememesi, benzer ben merkezli önceliklerle heba edilmesi endişelere neden olmaktadır. 

PARTİ İÇİ MUHALEFETTEN BEKLENİLENLER
Halk, parti içi muhalefetin liderini ana muhalefet partisinin alternatif lideri konumuna taşıdı. Muhalefet lideri ve kadrosu olmaya çalışanlar öncelikle halkın taşıdığı düzeyi parti içinde kabul edilebilirliğe taşımalıdır. İktidar hedefine yönelik yeniden yapılanma anlayışının geliştirilmesi, halkın taşıdığı alternatifliğin parti içinde yeni bir heyecan oluşturmasını sağlayabilecektir. Şimdiye kadar parti içi muhalefetin sergilediği performans, mevcut parti yönetimini aşamayan, demokratik dönüştürücü siyasetin temsilini hedefleyemeyen görünümdedir. Mevcut yönetim yönüyle ve parti içi alternatiflik sorumluluğu yönüyle,  toplumun ihtiyaç duyduğu alternatiflik ihtiyacı karşılanamadığı için belirsizlikler, kargaşa ve umutsuzluklar aşılamamaktadır.

Bu yazı toplam 1226 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.