1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. CHP’ye gerekenler: Ön seçim ve disiplin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’ye gerekenler: Ön seçim ve disiplin

A+A-
Hiç kuşku yok ki, 7 Haziran seçimlerinin sonuçları bütün siyasi partilerde çok dikkatli ve titiz biçimde irdelenecektir. Bizi öncelikle ilgilendiren Kocaeli’de ortaya çıkan sonuçlardır. Hiç kuşku yok ki,  Türkiye ortalamasının 5 puan üzerinde oy alan AKP’nin Kocaeli Teşkilatı başarılıdır. AKP teşkilatlarının başarısında, Bakan Fikri Işık ve Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da çok önemli katkısı vardır. AKP’nin bütün ilçe başkanları, bütün ilçe belediye başkanları çok fedakarca çalıştılar. Partilerinden ilimizde özellikle HDP’ye büyük miktarda oy kaymasını önlediler. 
MHP teşkilatlarının da başarılı olduğu söylenebilir. MHP’de aday listesinin açıklanmasıyla birlikte parti içinde önemli tepkiler oluştu. MHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin elindeki malzeme ile Kocaeli’de çok daha iyi aday listesi hazırlama şansı vardı. Bunu kullanmadı. Teşkilatlar ve parti tabanı içinde büyük çalkantılar yaşandı. 7 Haziran öncesi açık açık CHP’lilerle birlikte çalışan çok MHP’li gördüğümü söyleyebilirim. Buna rağmen MHP’nin Kocaeli’de ezilmemiş olması teşkilatın başarısıdır. Bu seçim döneminde gerçekten çok çalışan Lütfü Türkkan’ın “Milletvekili seçildim” diye sevinirken, yurt dışı oylarıyla kıl payı seçimi kaybetmesi, MHP’nin başarısına gölge düşürdü. MHP Kocaeli teşkilatı, çok başarılı bir maç çıkartıp,  90 dakikadan sonraki uzatma dakikalarına 1-0 önde girmişken, son anda çok talihsiz bir şekilde kendi kalesine gol atmış takım durumuna geldi. 
HDP örgütleri için koşullar sınırlıydı. Türkiye’nin bütün batı illerinde olduğu gibi, seçim dönemi boyunca çekingen kaldılar. Kürt vatandaşların yoğun yaşadığı bölgelerde çok etkili oldular. Ama, son dakika golüyle bir milletvekili çıkartmalarına rağmen, özellikle AKP içindeki Kürt oylarını toparlayamamış olmaları nedeniyle HDP örgütlerinin de bu seçimde çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. 
………..
Her genel veya yerel seçim döneminden sonra olduğu gibi, hiç kuşkusuz en çok tartışılacak örgüt CHP örgütü olacaktır. Zaten şimdiden kongrelere yönelik çalışmalar başladı. CHP’nin ilimizde baştanbaşa yenilenmesi artık kesinlikle şart olmuştur. 
CHP Kocaeli örgütü açısından en büyük handikap, bizim ilimizde aday listesinin merkez yoklaması ile belirlenmesidir. Sözde ilimizde bütün partililer  “Ön seçim” istiyordu. Ama yerel ortamda “Ön seçim” diye bas bas bağıranların, Ankara’da Genel Başkan’ın yanına gidince  “Efendim en doğrusunu siz bilirsiniz. Ön seçim olursa Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’ya yarar” dediklerini artık hepimiz biliyoruz. 
CHP’de seçim döneminde ilçe örgütlerinin çalışmadığını, partililer, partinin kaybeden milletvekili adayları kendileri açıkça söylüyorlar. Seçim mücadelesi 3 ncü sıra adayı Tahsin Tarhan, 4 ncü sıra adayı Turan Dumlu’nun üzerine adeta yığıldı.  Cuma Karavar gibi bir ismin, sanki CHP’de adam kalmamış gibi son anda AKP’den istifa ettirilip listeye konulması da parti adına büyük bir yanlışlıktı ve örgütler üzerinde kırıcı oldu. 
Bakın, çevre illerden 7 Haziran seçimleriyle ilgili bazı örnekler vereyim.  CHP Kocaeli’de 
7 Haziran seçimlerinde 24.2 oy aldı. Bu oran, partinin Türkiye ortalamasının altında. 2011 genel seçimlerinde alınan oyun da yaklaşık 0.5 puan altında kaldı. 
Kocaeli gibi adayların merkez yoklaması ile yapıldığı Sakarya’da 2011’de yüzde 16.2 olan CHP oyu, 7 Haziran’da 15.9 ‘a indi. Bizim ilimizdeki bazı CHP’lilerin nedense çok sevdiği Muharrem İnce’nin şehri Yalova’da da merkez yoklaması uygulandı.  2011’de yüzde 32.3 olan CHP oyu, 7 Haziran’da 29.1’e indi. 
CHP, Bilecik’te ön seçim yaptı.  2011’deki oyu 25.4’ken,  7 Haziran’da 29.5’e yükseldi. Ön seçim yapan CHP, Bilecik’ten milletvekili çıkarttı.  Zonguldak’ta 2011’de CHP 37.4 oy almıştı. Bu seçimde ön seçim yaptı. CHP Zonguldak’ta yüzde 39 oyla birinci parti oldu. Yine ön seçim yapılan bolu örneği var. 2011’e göre CHP oyları 4.5 puan yükseldi. Bursa çok çarpıcı. CHP Bursa’da da ön seçim yaptı. 2011’de yüzde 24.9 olan oyunu, 7 Haziran’da  yüzde 28’e yükseltti. 
………….
Bu örnekler de çok açık biçimde gösteriyor ki, CHP Kocaeli listesini ön seçimle belirlemiş olsaydı, Kocaeli’de oy oranı yüzde 30’a dayanabilir, bu da 4 milletvekilinin çıkması anlamına gelirdi. Örneğin bir Turan Dumlu olası bir ön seçimde yine ilk 4 arasında yer alabilir ve bu defa milletvekili olabilirdi. 
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini ziyaret için Ankara’ya en çok gelen, kapısından ayrılmayanlarla liste yaptı. Kocaeli’ye kötülük etti. Sirmen ve Erenkaya gibi isimleri ön seçim yapmayarak, Hurşit Güneş ve Yalçın Kuşkan gibi isimleri merkez yoklamasında üzerlerini çizerek diskalifiye etti. Çok yakından biliyorum..  CHP Kocaeli’de ön seçim yapmama kararı aldığında çok kırılan Sefa Sirmen’e, Gaziantep’ten milletvekili seçilen eski dostu Celal Doğan  “Kocaeli’de HDP 1 nci sıra adaylığını” teklif etti. Düşünün, Sirmen HDP’nin teklifini kabul edip Kocaeli’de adayı olsaydı, CHP oyları ne kadar daha azalırdı?. 3 ncü milletvekilliği de tehlikeye düşerdi. 
CHP’nin Kocaeli’de 27 bin civarında üyesi var. Bu üye yapısı sağlıklı değil. Genel Başkan Kılıçdaroğlu da bu açıdan haklı. Yalçın Kuşkan 4 yıllık il başkanlığı döneminde elinde bu yapıyı değiştirecek yetki de bulunmasına karşın kullanmadı. CHP şimdi üyelikleri sıfırlamalıdır. Yeniden ve çok sağlam şekilde üye kaydı yapılabilir. Yeni bir genel seçim çok uzakta gözükmüyor. CHP Kocaeli’de tamamen yenilenecek üyeleri ile birlikte kongrelerini yapar,  yine bu üyelerle hakim nezaretinde bir ön seçimle adaylarını belirlerse, genel ya da yerel seçim fark etmez, oy oranlarını kesinlikle yüzde 30’un üzerine çıkartabilir. 
…….
Bir de disiplin konusu var. 7 Haziran Pazar günü ilimizdeki sandık başlarında en yaşlı, en dağınık temsilciler bulunduran parti CHP’ydi. AKP, MHP ve özellikle HDP bütün sandıklarda zıpkın gibi gençler bulundururken, CHP temsilcilerinin çoğu yine seçim bitmeden evine gitti. İddia ediyorum: CHP örgütlerinin elinde ilimizdeki sandıkların en az yarısının ıslak imzalı tutanağı bile yoktur. 
CHP Kocaeli’de ayağa kalkmak istiyorsa-ki bu kent açısından da çok önemlidir- üye yapısını yenilemeli, bütün seçimlerde koşulsun ön seçim yapma kararı almalı ve parti içinde disiplini sağlayacak bir mekanizma oluşturmalıdır. Yoksa, bir sonraki genel seçimde 3 milletvekili de bulamazlar. 
Bu yazı toplam 502 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum