1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ciddiyet ister
Ciddiyet ister

Ciddiyet ister

Kitleler karşısında söz söyleyen toplumu yönlendiren partisi ile ilgili görüşleri ortaya koyan insanların çok ince bir çizgide durmalarını anlatmak için falcı olmak gerekmiyor. Söylenen söz

A+A-

Kitleler karşısında söz söyleyen toplumu yönlendiren partisi ile ilgili görüşleri ortaya koyan insanların çok ince bir çizgide durmalarını anlatmak için falcı olmak gerekmiyor. Söylenen sözler kırılan potlar bazen öyle noktalara gelir ki sonunda o politikacı için zor ve içinden çıkılmaz hale dönüşür.

Ana muhalefet partisinin yaşadığı değişim ve dönüşüm sürecinde kendisine partinin en yetkili kurulunda koltuk sahibi olan Hurşit Güneş pot üstüne potlar kırıyor.

Efsane politikacı rahmetli Turan Güneş in oğlu olan Kocaeli politikasında söz sahibi olmak adına yaptığı hatalar ile sürekli gündemden düşmüyor.

Bu siyasetçi için önceleri yazdığım yazılar da dar alanda bireysel  siyasetin çekim alanında olmak adına başarısızlığa her an müsait bir yapıda olduğunu vurgulamıştım.

Çünkü birebir kendisinin yaptığı politikanın yarar sağlamadığını anlatırken geçmişte gözlemlediğim birçok örnekleri öne sürmenin de bunda etkisi olmuştur.

İster sevin ister sevmeyin eski genel başkan Deniz Baykal ın döneminde Hurşit Güneş in değil kendisi gölgesi bile parti içinde yer alamaz dı şöyle bir geçmişe yolculuk yapın görün tabloyu. Bu söylediklerimin doğruluk payının ne kadar yerinde olduğunu anlayacaksınız.

Siyaset güven ister siyaset kurşun gibi sözlerin ağırlığı altında insanlara ölçülü konuşmak gerekliliğini anımsatır insanlara, tabiî ki bunu başaranlara inanılmaz olanaklar sunar.

Ama gelin görün ki bunun başaranlar ne yazık ki çok azdır. Ve onlar özel insanlardır. Ağırdırlar saygındırlar toplumsal önderlik yetileri ışıltılar saçar, insanlar toplumun kanaat önderleri bu tür insanların karşısında her zaman bir şeyleri sorgular ve o siyasetçileri el üstünde tutarlar.

Şimdi sizlere soruyorum, ana muhalefet partisinin üstelik Genel Başkan yardımcılığı koltuğuna oturan Hurşit güneş için aynı düşünceleri paylaşan hak ettiği için o koltuğa oturduğunu söyleyen kaç kişi çıkar bu ülkede?  Hadi soruyu biraz daha yerele indirgeyelim Kocaeli genelinde kaç kişi buna doğru seçim yakışır diyenler inanın anket yapın çıkan sonuçlara şaşıracaksınız.

İşte bu yüzden yazımın başlığında ciddiyet isteyen siyasetçi profiline uymayan üstelik çok etkili ve yetkili olduğu konumda olmasına karşın  hata üstüne hata yapan bir politikacının mum gibi eridiğine tanık oluyoruz.

Yazık bana göre vekil olmak için rus ruleti oynadığını düşündüğüm bu politikacı aynaya bakıp neden hedef adam olduğunu kendi kendine sorgulamasını isterim. Partisi iktidar alternatifi olmak adına yırtınırken bu yetkin ve etkin politikacının kırdıkları döktükleri ülke gündeminde ses getirmeye devam ediyor.

Şaşırmamak gerekir

Bizler istediğimiz kadar elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce bir şeyleri anlatmaya çalışıyor olsak ta bugün kü toplumsal bilinç ve siyasetin doğasında egemen olan gerçek sürü psikolojinsin baskın olduğu yönündedir.

Bu kentin bırakın milletvekili isimlerini sokaktaki vatandaşa rastgele hükümetin bakanlarının  isimlerini sorun bakalım alacağınız yanıtlar sizleri ne hale sokacak. Hala bizlerin neyi anlattığını neyi sorguladığını bazen düşündükçe içim daralıyor ileriye dönük umutlarım iyice karamsarlığa yol açıyor.

Bir TV kanalı ülkenin dış işleri bakanını soruyor verilen yanıt Davut Güloğlu  bakar mısınız yanıta Ahmet Davutoğlu diyeceğine pop şarkıcısının adı bakanın soyadındaki Davut  belleğinde nasıl yer almış.

Siz böyle bir ülkede siyasetin hangi konumda olduğunu basit bir örnekle test ediyorsunuz. Sandıklarda seçilen vekilini kendini yöneten insanları tanımayan bir toplum hiç ağlamasın sızlamasın tabiî ki o zaman yüzde kırkların üzerinde tek parti olarak iktidar olmanın havasını atarlar.. Buna  da yazımın başlığında olduğu gibi şaşırmak gerekir.

Çünkü  Aziz Nesin gibi büyük mizah ustası toplumsal röntgeni bir cümle ile özetlemiş yıllar öncesinden  hala onun sözleri özelliğini koruyorsa bu ülkede olup bitenlere şaşırmayın derim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.