1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çiftçiler Günü’nü tarlada çalışarak kutlayan kadınlar
Çiftçiler Günü’nü tarlada çalışarak kutlayan kadınlar

Çiftçiler Günü’nü tarlada çalışarak kutlayan kadınlar

1995 yılında Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 4. Dünya Kadın Konferansı’nda, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği (IFAB) ile dünyada faaliyet gösteren çeşitli kırsal kadınlara yönelik

A+A-

1995 yılında Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 4. Dünya Kadın Konferansı’nda, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği (IFAB) ile dünyada faaliyet gösteren çeşitli kırsal kadınlara yönelik derneklerin temsilcileri tarafından 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edildi. Böylelikle 16 Ekim Dünya Kadınlar Günü’nden bir önceki gün Dünya Çiftçi Kadınlar Günü oldu. İzmit Ziraat Odası Çiftçi Kadınlar Meclisi bu önemli gün nedeniyle önceki gün Bayraktar Köyü’ndeydi.

 

Büyük Görev Bizde

Bayraktar Köyü’nde çalışan çiftçi kadınlarla bir araya gelen meclis üyeleri adına Sultan Avdan bir açıklama yaptı. Avdan, “Kadınların en önemli özellikleri, kırsal ekonomilerinin, ailenin ve özellikle gıda güvenliğinde anahtar role sahip olmalarıdır. Dünyada ve ülkemizde tarım nasıl önemli ve vazgeçilmez bir sektör ise biz kadınlar bu sektörü omuzlayan temel unsuruzdur” dedi.

 

Ama Pay Alamıyoruz

Avdan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizler tarlada, bağda, bahçede, serada, ahırda, bitkisel ve hayvansal üretimin gerçekleşmesinin yanında, evin işlerinin yapılmasında, çocuklarını ve eşlerinin her türlü işlerinin hazırlanmasında ve beslenmesinde en büyük görevi üstlenmekteyiz. Bizler tüm bunlara rağmen ciddi toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile karşı karşıya kalmakta elde edilen kazanımlardan yeterince pay alamamaktayız

 

Çoğumuz Kırsalda

Bizlerin bu yılki ana teması tarımda çalışan kadınların sosyal güvence sorunudur. Kadınların çiftçi yerine ev hanımı olarak görülmesi emeklerinin resmi istatistiklerde yer almasına neden olmaktadır. Oysa dünyada tarımsal işgücünün yüzde 40’nı kadınlar oluştururken ülkemizde istihdam edilen kadınların yüzde 75’ise kırsal kesimde yer almaktadır”

 

4 B Sigortalıları

Avdan, sigorta konusunda da büyük eksiklikleri olduğunu belirterek, isteklerini sıraladı. Avdan, şöyle konuştu: “2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Sağlık Sigortaları Kanunu ile tarımsal faaliyette bulunanlar 4/b sigortalısı olarak sisteme dahil edilmişlerdir. Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar yeni sosyal Güvenlik yasasına göre sigortalı olmak zorundadır.

 

Yalnızca Erkekler

Ancak kırsalda çalışan erkek çiftçi sayılmaktadır. Ülkemizde kadına ait mülkiyet olsa da arazi üzerinde söz sahibi olan erkektir. Yasal olarak kadının sigortalı olma hakkı olsa da, kırsalda yaşayanların ekonomik durumu göz önüne alındığında ailede erkek ve kadının sigorta primi yatırması çok olanaklı olmamaktadır.

 

Kayıtlı Değiliz

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu gibi tarımda çalışan kadınların yüzde 1,5 SGK’na kayıtlı yüzde 98,5’i kayıtlı değildir. Bizler bu bizim için önemli, onurlu ve gururlu bir Dünya Çiftçi Kadınlar Gününde sadece eşlerimizin Sosyal güvenliğinden faydalanmaktan ziyade kendi sosyal güvencemizi de garanti altına alacak yeni düzenlemelerin yapılarak mevcut sistemin tarımda çalışan kadınlarımıza yönelik olarak yüzde 50 indirimli yapılmasını ilgili yetkililerimizden talep ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.