1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çin'de Uygur Türklerine yönelik saldırılar
Çin'de Uygur Türklerine yönelik saldırılar

Çin'de Uygur Türklerine yönelik saldırılar

- BM İnsan Hakları Konseyine dilekçe gönderen Çanakkale Baro Başkanı Şarlan, Doğu Türkistan'da yaşanan hak ihlallerinin tespit edilerek, rapor hazırlanması talebinde bulundu - Dilekçeden: "Dini inançlarını yaşamak arzusunda bulunan masum 28 insanın inanç

A+A-

ÇANAKKALE (AA) - Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine dilekçe göndererek, Doğu Türkistan'da, Çin yönetiminin Uygur Türklerine yönelik hak ihlallerinin araştırılıp rapor hazırlanmasını talep etti.

Şarlan'ın dilekçesinde, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Doğu Türkistan'da yıllardır asimilasyona tabi tutulan Uygur Türklerine yönelik sistematik baskı ve şiddettin artarak sürdüğünü vurguladı.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde kabul edilen ilkelerin hatırlatıldığı dilekçede, şunlar kaydedildi:

"Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Türklerin düşünce, ifade ve din hürriyeti, barışçı örgüt kurma hakkı, toplanma hakkı, siyasi haklar, kanun önünde eşitlik hakkı, azınlık hakları, eğitim hakkı, çalışma hakkı, mülkiyet hakkı, seyahat hakkı ve serbest seçimlere katılma hakkı ile adalet, haysiyet ve ünü koruma, göç ve iltica gibi hakları kullanmalarının mümkün olmadığının incelenerek raporlanması gerekmektedir. 

Doğu Türkistan'da devlet memurlarının, işçilerin ve öğrencilerin ibadet yerlerine gitmeleri ve ibadetle meşgul olmalarının yasaklandığı, ibadet yaptığı tespit edilen kişilerin işten ve okuldan atıldığı, ramazan ayında oruç tutmanın yasaklandığı, oruç tutan Müslüman Uygur Türklerinin fişlendiği, cezalandırıldığı, bu kişilerin keyfi olarak gözetim altına alındığı ya da para cezalarına çarptırıldığı, dini eğitim almak isteyenlerin herhangi bir şekilde gidebileceği bir eğitim kurumu bulunmadığı, camilerde dini değerler yerine devlet yasalarının tebliğ edildiği, evlerinde dini kitap bulundurmanın bir suç unsuru olarak kabul edildiği, kitaplara el konulduğu, cezalar verildiği, ibadet anlamına gelebilecek pek çok davranışın yasaklandığı, camilerin kapatıldığı yönündeki ihbar edilen vakaların araştırılması lazım. 

Çin devleti hakimiyetinde bulunan Doğu Türkistan'da yaşanan hak ihlallerinin tespit edilerek, rapor hazırlanmasını talep ederiz."

Dilekçede, sırf Müslüman ve Türk olmaları nedeniyle, inançlarını yaşamak isteyen 28 Doğu Türkistanlı Türk'ün acımasızca katledildiği belirtildi.

Çin devletinin, dünya kamuoyuna yaptığı açıklamalarda bu kişilerin güvenlik güçlerine silahla saldırdığı iddiasında bulunmasına rağmen herhangi bir görüntü kaydı ya da delil paylaşmadığı bilgisi aktarılan dilekçede, "Bu haliyle, dini inançlarını yaşamak arzusunda bulunan masum 28 insanın inançları uğruna katledildikleri, hak ihlalinin mağduru oldukları ortadadır. Konseyinizin hiç şüphesiz dünya milletleri arasında saygınlık ve güvenilirliğinin etkinleştirilmesi bakımından başvurumuzu objektif değerlendirerek incelemelerde bulunacağından kuşkumuz bulunmamaktadır" ifadesine yer verildi.

Bu haber toplam 499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.