• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 6 °C

Cinsel istismar haberleri

İbrahim GÜRSEL

Cinsel istismar ve tecavüz haberlerinin hızla arttığı şu günlerde ilimizde çok önemli iki olayı yan yana getirip, bazı sonuçlar elde etmek mümkün. 
Hatırlayacağınız gibi ilk olay iki hafta önce İzmit Malta Mahallesi’nde bir sığınma evinin penceresinden bağıran bir genç kızın görüntüleriydi. 
Yoldan geçen bir grup genç tarafından çekilen bu görüntüler internette hızla yayıldı. 
Normalde orada bulunan, tedavi gören insanların yakınlarının bile yerini bilmediği bu sığınma evi bu görüntüler ve bu görüntüler üzerinden yapılan haberler nedeniyle bir anda gizliliğini kaybetti. 
Orada bulunanların can güvenlikleri tehlikeye girdi. 
Aslında haber ilk elimize geldiğinde ÖZGÜR KOCAELİ olarak, olayı adli makamlar üzerinden takip etme kararı almıştık. Sadece görüntülere bakarak haber yapmayı doğru bulmamıştık. 
Ancak olay büyünce başta valilik olmak üzere, birçok resmi kurumdan peş peşe açıklamalar gelince kayıtsız kalamadık. 
Bu açıklamalar üzerinden ertesi gün gazeteye haberi hazırladık. Olayın yaşandığı sığınma evinin fotoğrafını da –nerede olduğu anlaşılmasın diye- görüntüyü bozarak verdik. 

İkinci olay geçen hafta yaşandı. 
Körfez İlçesi Kalburcu Köyü’nde oturan Aktaş Ailesi’nin kızları Kader Aktaş, tecavüzle başlayan bir dizi korkunç olayla karşı karşıya kalmıştı. 
Kader, 15 gündür kayıptı. Ailesi onu her yerde arıyordu. Jandarmaya, polise gitmişti ama sonuç alamayınca ilçedeki yerel bir gazeteden sesini duyurmasını istedi. Daha sonra diğer gazetelere de haberler gitti. 
Kader’in başına gelenlerden dolayı fotoğrafını gazetede olduğu gibi yayımlamak, yüzünü kapatmadan vermek yasal olarak doğru değildi. Ama ortada farklı bir durum vardı. Kader kayıptı, bizim için olayın şekli ikinci planda kalmış, öncelikle Kader’in bulunması önemli hale gelmişti. 
Ertesi gün gazetede Kader’in fotoğrafını bozmadan, olduğu gibi yayımladık. Ve Kader, öğlene doğru jandarma tarafından bulundu. Büyük ihtimalle ÖZGÜR KOCAELİ’nin yaptığı haber bu kadar kısa sürede bulunmasını sağlamıştı. 
Tesadüfe bakın ki, Kader şimdi ilk haberde bahsettiğim sığınma evlerinden birinde tutuluyor. 
Yaşadığı travma nedeniyle hem ailesinden hem de onu tanıyan diğer kişilerden gizli tutularak, yeniden sağlığına kavuşması için uğraşılıyor. Bu evlerin gizli kalmasının, adresinin bilinmemesinin önemini buradan anlamak bile mümkün. 
Bu kentte bizim dışımızda da çok sayıda gazete var. Her gün yayımlanan, asıl amaçları toplumu olaylardan haberdar etmek olduğu halde, insanlara yön vermek için uğraşan gazeteler... 
Bu iki olayda diğer gazeteler, ÖZGÜR KOCAELİ’nin yaptıklarının tam tersi bir yol izledi. İlk haberde sığınma evi açıkça deşifre edildi, ikinci haberde can güvenliği tehlikede olan ve ailesinin çaresiz biçimde her yerde aradığı Kader’in yüzü kapatıldı.
Her defasında tekrarlıyorum, Türkiye çok hassas bir dönemden geçiyor. Birilerini taraf göstermek, yanlı olmakla suçlamak, iftira atmak çok kolay. Ama ortaya çıkan sonuca, ürüne baktığınızda kimin kafasının arkasında başka hesaplar olduğunu, kimin gerçekten halktan, toplumdan yana olduğunu ayırt etmek de mümkün. 
Çok okunmak, çok tıklanmak mutlaka önemlidir. Ama sizi okuyup, takip edenlerin kaçının size güvendiği, kaçının yazdıklarınıza hiç kuşku duymadan inandığı çok daha önemlidir. 
ÖZGÜR KOCAELİ’nin yıllar içinde oturmuş, okuyucusuna güven veren bir çizgisi var. 
Bu yüzden ÖZGÜR KOCAELİ yazıyorsa doğrudur deniyor. Veya başka bir gazetede yazılmış bir haber, ÖZGÜR KOCAELİ’de ne yazılmış diye kontrol ediliyor. 
Geçmişten gelen bu güveni devam ettirmek için çok çalışacağız.

Adliyede basın odası

Kocaeli Adliyesi’nde geçen hafta basın odası açıldı. Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, burada sürekli iki sorumlunun olacağını ve basın mensuplarına adliyeye yansıyan haberler hakkında doğru bilgi aktarımı yapılacağını söyledi. 
Çok doğru ve gerekli bir çalışmanın hayata geçtiğini düşünüyorum. 
Çağımız iletişim çağı. Herkes birbiriyle iletişim halinde. Ancak asıl konuşması gerekenler, asıl haber kaynakları olan resmi kurumlar, özellikle basın mensuplarıyla iletişim kurarken hala eski kafadalar. 
Bugün bir olayla ilgili resmi kurumlardan bilgi almak için birçok prosedürü yerine getirmek zorundasınız. Bunu yapsanız bile, bilginin gizli tutulması için müthiş bir çaba ve dirençle karşılaşıyorsunuz. Oysa herkes açık olsa, halka ilk doğru bilgi aktarılsa birçok konu kriz olmadan çözülmüş olurdu. 
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın basın mensuplarıyla bu iletişimi kurma girişimi bu nedenle çok önemli. 
Aslında bu uygulama Adalet Bakanlığı’nın Türkiye geneline yaymaya çalıştığı bir proje. Dilerim amacına ulaşır. 
Sayın Küçük’ün dediği gibi buradan basın mensuplarına doğru ve doyurucu bilgi aktarımı dilerim sürekli yapılır. Yoksa içi boş, sadece internet hizmeti sunulan bir oda olarak kullanılması doğrusu hiç kimsenin işine yaramaz. 
 

Formaya öğretmenlerinizin adını yazdırın

Kocaelispor’a 1 milyon TL gelir kazandırmak amacıyla Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz yeni bir kampanya başlatmış, 50.Yıl’a özel yaptırılacak formaların üzerine 1000 TL verenlerin isimlerinin yazılacağını duyurmuştu. 
Kampanya 3 ncü haftasına girdi. Bağışlar devam ediyor. Ancak Kocaelispor’un müthiş taraftarının büyük bölümünü asgari ücretli çalışanları oluşturuyor. Bu taraftarların neredeyse bir aylık maaşlarını kulübe bağışlaması çok zor. 
Bu nedenle kampanyaya katkı sunmak isteyen ama maddi gücü elvermediği için çaresiz bekleyen birçok taraftar var. 
Benim onlara bir önerim var. 
1000 TL’yi tek kişi üstlenmek yerine, ilkokul, ortaokul veya liseden arkadaşlarıyla görülenler varsa, kendi aralarında para toplayıp, öğretmenlerinin adını formaya yazdırabilir. 
Bu sayede bizim bugünlere gelmemizde büyük emeği olan öğretmenlerimize vefa borcumuzu bir miktar olsa da ödemiş olur, hem de kampanyaya destek sağlarız. 
İlkokul arkadaşlarımızla biz bunu yapacağız. 

Bu yazı toplam 1695 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37