1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. CİNSİYET EŞİTLİĞİ EVDE, AİLEDE BAŞLAR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

CİNSİYET EŞİTLİĞİ EVDE, AİLEDE BAŞLAR

A+A-

Cinsiyet eşitliği olması gereken ama çeşitli sebeplerle olmayan, olamayan bir konu. Cinsiyet eşitliği için çalışmalar yapılmakta, yenileri planlanmakta olsa da bu konu  sadece bizde değil, dünya da aşılamayan bir konu. 
Sebepleri biliniyor, çözüm önerileri geliyor tam uygulanamıyor. Bu gün hala kadının   aile ve toplum içindeki sorunlarından bahsediyor, olumsuz durumlar için kınamalar yapılıyor, yeni çalışmalar planlanıyor ama konu hızla çözüme ulaşamıyor. Hatta gıdım gıdım ilerliyor,  diyebiliriz. 
Aslında hepimiz biliyoruz ki cinsiyet eşitliği evde başlıyor. Yani anne ve babanın kız ve erkek çocuklarına eşit davranması. Sevgide, imkanlarda, yaşantıda, harcamalarda aklınıza gelebilecek her konuda. Gerçekte böyle mi?  Kadın veya erkek herkes kendine bu soruyu sormalı.  Çocukken  neler öğretildi, ayrımcılık bilerek veya bilmeden yapıldı mı?

Evde Eşitlik Var mı?
Cinsiyet eşitliği evde başlıyor. Her anne ve babanın bu konuda davranış ve sözlerine dikkat etmesi gerekiyor. Her birimiz çocukluğumuzda bize söylenenler ve hafızamızda fark etmediğimiz cümlelerle çocuklar ile iletişim kuruyoruz. 
Çocuk yetiştirirken anne ve babanın bu konuda ortak  sorumluluğu var. Fakat anneler bu konuda biraz daha  dikkatli olmak zorunda. Elbette sebepleri var. Bunları da uygun bir ortamda anlatmak isterim.

8 Mart Yaklaşıyor
8 Mart da kadınlarla ilgili bir çok söylem olacak. O gün kadınlar  hatırlanacaklar. Ama o günde de  sorunlar  devam ediyor olacak. 
Bu gün yapmamamız gereken bu konuda çözüm üretmek, uygulamak, uygulamaya destek olmak. Kadına ve erkeğe yapması gereken görevleri söylemek, hatırlatmak, bu konunun öncelikle evde başladığını çarpıcı bir şekilde göstermek.
Bu  konuda hazırladığım, uygun ortam ve zamanda duymak isteyenlerle paylaşmak istediğim bir çalışmam var. 
8 mart ta akılcı davranarak artık hızlı yol almak için klasik söylemlerin dışına çıkılması, yeni düşüncelerin dinlenmesi ve yapılan etkinliklerde samimi olunması, göstermelik etkinliklerden kaçınılması gerekiyor.  
Sözün özü; Bu konuda zaman geçirmeden somut yapılabilecek işler ve söyleyip yapabileceklerimiz var. Paydaş olmak isteyenlere de aklımız ve kapımız daima açık.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN
[email protected]:Tü[email protected] /Facebook:Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1698 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.