1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Civelek de haklı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Civelek de haklı

A+A-
Kabul etmek lazım.. AKP’de bir şeyler oluyor. Bugüne kadar görmediğimiz türden bir şeyler oluyor.. 
Geçen kongreler döneminde, Derince’de yaşanan “Foto Mehmet” olayı, bu kongre döneminde önce Kartepe, sonra Gebze’de yaşananlardan farklıydı. Bu defa, çok büyük olasılıkla daha önce partinin içinde ve güçlü konumdayken artık dışlanan ve parti dışında kalan bazı grupların organize hareketinden söz etmek mümkündür. İlimizde kendi siyasi geleceklerini de düşünüp, risk almamaya özen gösteren parti büyükleri, yaşananlar karşısında bütün yükü İl Başkanı Mahmut Civelek’in üzerine attılar. 
Tanıdığım Civelek, hayat pratiğinde çoğundan zekidir. Ama siyaset konusunda kendisini alabildiğine şartlandırmış. O’nun için tek siyasi hedef, parti genel merkezinin dediklerini, istediklerini koşulsuz hayata geçirmektir. Bu uğurda, kendi siyasi geleceğini de-bilerek veya bilmeyerek- riske atmak umurunda değildir. 
……….
Pazar günü Gebze ilçe kongresinde önemli olaylar yaşandı. Gazetedeydim. Sabah, neleri takip edeceğimizi tartıştık.  Kocaeli için, gündemi boş, sakin bir pazar günüydü. Ben zaten kendimi, Kocaelispor’un İstanbul’daki Erok maçına şartlamıştım.  Gündemde gözüken tek konu, AKP’nin Gebze ilçe kongresiydi. Gündem kalabalık olsa, elde ertesi günkü gazeteyi rahat rahat yapacak kadar malzeme bulunsa, samimiyetle itiraf ediyorum, AKP Gebze kongresine muhabir daha yollamaz,  nasıl olsa sonucu belli kongre haberini iki satır gazeteye koyup, geçerdim.  Ama gazeteyi yapacak malzemeye ihtiyaç vardı.  Gebze kongresi nasıl olsa kolay haberdi. Her zamanki gibi, partinin yerel büyükleri, hep bildiğimiz, artık ezberlediğimiz konuşmaları yapacak,  kongreye katılacağı açıklanan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan “Çözüm süreci” odaklı konuşacak, sonra seçime girecek tek liste Divan’a verilecek ve kongre alkışlar arasında bitecekti. Bu nedenle, zaten mesleğe başlayalı çok zaman olmayan ve gazetemizde çalışmaya başladığından buyana  bir siyasi parti kongresinde görevlendirmediğimiz genç bir arkadaşı Gebze’ye gönderme kararını destekledim. 
Gebze’ye gönderirken de tembih ettik; “ Arkadaş. Tek liste olacak. O listeyi bize geçersin, Başbakan Yardımcısı’nın konuşmasından önemli birkaç paragrafı geçersin. Yönetimin toplu fotoğrafını, eski-yeni ilçe başkanlarını yan yana çek, işin biter” dedik.
Gebze kongresi başladı. Aynı, beklediğimiz normal akışında gidiyor. Parti’nin İlçe Başkan adayı gösterdiği Soba’nın listesi elimize geldi. Konuşmalar bitti. AKP Gebze İlçe kongresiyle ilgili haber bizim açımızdan toparlanmış, gazeteye girecek şekilde hazırlanmıştı. Gebze’deki arkadaşımız aradı; “Burada bir şeyler oluyor. İkinci bir liste hazırlanmış. Salonda dalgalanmalar başladı” dedi. 
Emin olun, umursamadım. Hatta yaptığım ilk habere sadece iki cümle ile ikinci bir liste girişimi olduğunu ekledim. Nasıl olsa, ikinci listenin seçime girmesine izin verilmez diye düşünüyordum. Ancak, kısa süre sonra kongredeki arkadaşım yeniden aradı, “Burada durum karışık. İkinci liste seçime girebilir” dedi.
Takip ettiğimiz maçlar bitmiş, gazeteyi yazı işlerinden çıkartıp, baskıya gönderme vakti gelmişti.  Ben haberi, ikinci listeyi umursamadan,  Partinin adayı Hasan Soba’nın AKP’nin yeni Gebze ilçe başkanı olduğunu ilan ederek bitirdim. Daha fazla bekleme lüksümüz yoktu. Ya AKP Gebze kongresi haberinden tamamen vazgeçecek, yerine başka bir şey çalışacak, ya ertesi gün okurun eline geçecek gazetede kongre sonucunu veren bir haber koyacaktık. 
Tabii, risk vardı.  İçime sinmedi.. Gazeteyi baskıya teslim edip çıkmadan önce, İl Başkanı Civelek’in ağzından bir güvence almak istedim, aradım. Civelek’e, “Neler oluyor orada” diye sordum. Samimiyetle anlattı; “Benim herhangi bir engelleme çabam yok.  Hatta tam tersine ikinci liste seçime girsin istedim. Ama çok salla parti hazırlanmış. Kongre, hakim denetiminde yapılıyor. Kongreyi denetleyen hakim listeyi yetersiz buldu. Listede ismi olan insanların büyük bölümü bunu yeni öğreniyor ve çekiliyor” dedi. Civelek’e, “Kartepe kongresinde de böyle yapsaydın ya” dedim. 
AKP İl Başkanı, “Kartepe’de bana haksızlık yaptınız” dedi. “Oradaki durum farklıydı. Ben Kartepe’de kimseyi engellemedim. Parti tüzüğünü uyguladım” dedi. Gebze’deki ikinci listenin nasıl çıktığını, kimlerin yer aldığını sordum. Civelek şunları anlattı:
“- Bir saat öncesine kadar hiç haberimiz olmadı. Bu listeyi yapan kişi de bizim arkadaşımız. Mevcut yönetimde görev yapıyordu. Bu arkadaşlar Trabzonlu. Bir gece önce bir araya gelmiş, liste yapma kararı almışlar. Hiç haberimiz olmadı. Biz de burada öğrendik ve şaşırdık” dedi. 
Sonunda, Gebze’de ikinci liste de seçime katıldı. Civelek’e henüz seçim başlamadan önce, “Ben gazeteyi Soba kazında başlığıyla gönderiyorum. Seçimde farklı sonuç çıkar mı?” diye de sordum. Civelek, “Emin ol biz kongre delegelerinin seçiminde çok objektif davrandık. Kongre delegeleri bizim koşulsuz destekçimiz olsun diye bir çabamız olmadı. Elbette ikinci liste seçime girse de bir sürpriz beklemiyorum. Soba’nın listesi açık farkla kazanır. Ama nasıl derler, top yuvarlıktır.”
……
Seçim oldu. Parti genel merkezinin adayı Soba, son anda çıkan sürpriz listenin iki katına yakın oy alarak seçildi. Ama son anda çıkan liste de salonda 143 oy aldı. Yani, AKP içinde bu alternatif listeden haberi olan, en az 150 kişi vardı. Ama hiç kokusu çıkmamış, il başkanı bile kuşkulanmamıştı. 
Bunlar, ilginç ve önemli olaylardır. AKP’nin içi kaynıyor. Dışarıdan organize müdahaleler var. İl Başkanı Civelek, kongreler başlamadan çok önce genel merkez kararını ilan etti, “Bütün kongrelere tek liste ile gidilecek. Bu benim kararım değil. Ama ben uygularım” dedi. Şimdi, bu karara parti içinde başkaldıranlar var ki, daha önce AKP’de böylesi olaylar görülmemişti. Dün sabah kendi aramızda olayı değerlendirirken bir arkadaşım, “Bu iş, 
17 Ağustos büyük felaketi öncesindeki küçük, minik haberci depremlere benziyor. Hiç birini umursamamıştık. Sonra 17 Ağustos’ta 7.4 vurdu” dedi.  Aynen katılıyorum. Sanki AKP’de yaklaşan büyük depremin öncü ve haberci sarsıntıları hissediliyor. 
Bu yazı toplam 488 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.