1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Civelek’in yerini doldurmak çok zor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Civelek’in yerini doldurmak çok zor

A+A-
AKP’nin il kongresine şunun şurasında bir ay kaldı. 7 Şubat günü, eminim ki iktidar partisi İzmit’te büyük bir gövde gösterisi yapacak. Başbakan Davutoğlu, ilk kez ilimize gelecek. Yahya Kaptan’daki salon tıklım tıklım dolacak, AKP’liler tezahüratlarla ortalığı inletecek. AKP’nin yeni il başkanı ve il yönetimi de bu toplantının sonunda seçilmiş olacak.
……..
AKP tarihi, henüz çok yeni.. 2001’de partinin kurucu il başkanı Nihat Ergün olmuştu. Daha sonra milletvekili ve Bakan oldu.  Nihat Ergün, aktif siyaset hayatına, haziran ayındaki seçimlerle birlikte ara verecek. 
Partinin ikinci il başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2004’de Büyükşehir Başkanı seçildi. 
Sonra Fikri Işık dönemi var. Işık, zor dönemde il başkanlığı görevini çok iyi yaptı. Hem parti teşkilatlarında disiplini sağladı, hem kent sorunlarıyla da yakından ilgilenen aktif bir İl Başkanı oldu. Milletvekili seçildi, Bakan oldu. 
Işık’tan sonra, AKP Kocaeli Teşkilatlarında “Zeki Abi”  dönemi başladı. Zeki Aygün, insan kalitesi çok yüksek bir siyasetçidir. Hep kadife eldivenle, güleryüzle partiyi yönetmeye çalıştı. Ama, Aygün’ün İl Başkanlığı döneminde teşkilatlarda ciddi sıkıntılar oldu. İzmit İlçe teşkilatı ile, partili İzmit Belediye Başkanı neredeyse birbirine giriyordu. Dönemini tamamlayınca, Zeki Aygün de milletvekilliğine uzandı. 
………..
Sonra, Mahmut Civelek dönemi.  Civelek, çok genç yaşta, siyasetteki tek deneyimi Kullar Belediye Başkanlığı ile sınırlı biri olarak AKP İl Başkanı oldu. Partisi, O’nu  Başiskele Belediye Başkanlığı için uygun görmemişti. Ama atamayla İl Başkanı oldu. Başiskele’de aday gösterilmediği zaman sergilediği olgun duruş, Civelek’in siyasi kariyerinde önemli bir dönüm noktasıdır. Davaya, partisine bağlılığının da çok açık kanıtıdır. 
Önce atamayla İl Başkanı olan, daha sonra kongrede seçilerek bu göreve devam eden Mahmut Civelek, bence AKP tarihinin en başarılı İl Başkanı olmuştur. 
Üstlendiği görevi çok büyük bir aşkla yaptı. Gecesini gündüzüne kattı. Parti teşkilatlarında olağanüstü bir disiplin ve düzen sağladı. Parti büyükleri adına riskleri üstlendi. Bu dönemde çok büyük çalkantılar yaratabilecek hadiseler gelişti. Civelek, partideki hiçbir tercihte, “Ben yapmadım, O yaptı” demedi. Kimi olaylarda partililer kırılırken, Civelek o kırgınların tek hedefi haline geldi. İl Başkanlığını yaparken, “İleride ben de siyasette yükseleceğim. Neden insanları kırayım” hesabına hiç girmedi. 
30 Mart seçimleri öncesinde AKP ilimizdeki 12 ilçe belediye başkanından yarısını eledi, harcadı. Üstelik bu harcanan isimler, güçlü, karizmatik isimlerdi. Başka bir siyasi partide olsa; ya da o dönemde AKP İl Başkanı Civelek’ten başkası olsa ortalık toza dumana bulanırdı. Ama Civelek’in kurduğu otorite, disiplin, Civelek’in çalışkanlığı; kah güler yüzü, kah demir yumruğu AKP’nin bu dönemden sancısız, hatta tam tersine, Kocaeli siyasetinde bir daha tarih boyunca görülmesi mümkün olmayan 13-0’lık zaferle çıkmasını sağladı. 
………
Civelek, 7 Şubat’ta yeniden il başkanı adayı olmak istemiyor. Hedefi, kendisinden önceki il başkanları gibi siyasette bir adım daha yükselmek, milletvekili olmak. En doğal hakkı. Ama eminim ki, bir parti büyüğü, örneğin Başbakan Davutoğlu veya O’nun ağzından bir Genel Başkan Yardımcısı Civelek’i karşısına alsa, “Mahmut kardeş, bizim sana Kocaeli’de il başkanı olarak ihtiyacımız var” dese, hiç tereddüt etmeden, kendi hedefini erteleyecek kadar davasına bağlı, davayı kendi siyasi geleceğinin çok önüne koyacak bir yapıya sahiptir. Tereddütsüz kabul eder. 
Mahmut Civelek’i partide herkes sevmiştir, İl Başkanı Mahmut Civelek bu görevi sırasında bu kente faydalı olmuştur demiyorum. Ama üstlendiği görevde, siyasetin en zor döneminde, partisi adına çok başarılı olmuştur. Civelek, düzenlediği toplantılarda, salonda yüzlerce partilinin arasından toplantıya gelmeyeni fark edip, ilk fırsatta O’nu uyaracak kadar kendisini vererek bu işi yaptı. 
Şimdi, yerine yeni İl Başkanı aranıyor. Çok değerli isimler aday adayı oldu. Ama göreceksiniz, hiç biri Civelek’in yerini tutamaz. Mahmut Civelek gibi bir il başkanından sonra, AKP’de bu koltuğa oturacak kişinin işi çok zordur. 
AKP’de il başkanlığına talip olan aday adaylarından hiç birini yakından tanımıyorum. Hepsi hakkında bilgi sahibiyim, ama bir değerlendirme yapamam. Öncelikle, AKP Genel Merkezi yeni adayı belirlerken bir önemli karar alacak. AKP Kocaeli teşkilatında yönetim biçimi Civelek stilinde sürsün. Civelek’in devamı olsun deniliyorsa, tercih bu yönde yapılacaksa,  mevcut il yönetimi içinden aday adayı olan üç isimden biri tercih edilecektir. Bence, karar bu yönde verilirse, en uygun isim bence Adem Koç’tur. 
Yok eğer, parti genel merkezi Kocaeli teşkilatlarında havayı değiştirmek, yeni bir tarz getirmek istiyorsa, bu durumda da Zihni Yılmaz’ın uygun isim olacağını düşünüyorum. 
Ama göreceksiniz, parti her şekilde 7 Şubat’tan sonra Mahmut Civelek’i arayacaktır. Civelek kadar çalışkan, kendisini partisine, davaya adayan, bütün şimşekleri üzerine çekmek pahasına çok büyük teşkilatta tam bir disiplin ve otorite tesis eden başka bir isim bulmak imkansızdır. 
AKP’nin vefasını da 7 Haziran seçimlerinde göreceğiz. Partisi için böylesine çalışan Civelek’in, milletvekili olmaya herkesten çok hakkı vardır. Milletvekili aday listesi hazırlanırken de Civelek’in öyle 6 ncı, 7 nci sıralarda değil,  mutlaka ilk üç isim arasında ve belki Bakan Işık hariç, mevcut milletvekillerinin hepsinin üzerinde yer alması gerekir. 
Bu yazı toplam 543 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum