1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çizgili sırtlan Şanlıurfa’da görüntülendi
Çizgili sırtlan Şanlıurfa’da görüntülendi

Çizgili sırtlan Şanlıurfa’da görüntülendi

Türkiye’nin nesli tehlike altında olan ve görüntülenmesi çok zor olan çizgili sırtlan (Hyaena hyaena) Şanlıurfa’daki doğal yaşam ortamında görüntüleri alındı. Doğa Derneği ve Doğa Kültür ve Yaşam Derneği

A+A-

Türkiye’nin nesli tehlike altında olan ve görüntülenmesi çok zor olan çizgili sırtlan (Hyaena hyaena) Şanlıurfa’daki doğal yaşam ortamında görüntüleri alındı.

Doğa Derneği ve Doğa Kültür ve Yaşam Derneği tarafından BM Küçük Destek Programı (SGP) desteği ile yürütülen 'Bozkır da Güzeldir' projesi çalışması kapsamında görüntülenen çizgili sırtlan, bozkır ve kayalık alanlarda yayılış gösteren, aslanlara kafa tutan ender canlılar arasında.

Şanlıurfada yürütülen doğa koruma çalışmaları, Türkiye’nin pek bilinmeyen önemli canlı türlerini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Türkiye’de 305 Önemli Doğa Alanı’ndan biri olan ve yarı çöl iklimi yaşanan Urfa Bozkırları’nda Çöl varanı, Çizgili sırtlan gibi nesli tehlike altındaki türlerin doğal yaşam alanlarında görüntülenmesi, bu türlerin korunmasına yönelik umutları artırıyor.

Dernek uzmanlarından Turan Çetin yaptığı açıklamada "Çizgili sırtlanları korumak için muhtarlıklarla, köy imamlarıyla, tek tek köylülerle sohbetler edilerek, türün doğadaki önemi ve hassas durumunu anlatıyoruz. Köy okullarında eğitim çalışmaları yaparak çizgili sırtlan ve bölgenin diğer önemli türleri hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Yedi yıldır bölgede süren çalışmalarımızda çizgili sırtlanın yaşam alanları uzun ve zorlu koşullarda gözlemlendi. Türün görüntülenmesinde ve korunmasında bölgedeki yerel halktan büyük destek alıyoruz Çizgili Sırtlanların yaşadığı ve yuvalama alanlarının koruma altına alınarak yasal statü kazanması türün devamlılığı için çok önemli. Bölgemizdeki karar vericiler bu konuda destek olmalıdır." dedi.

ÇİZGİLİ SIRTLAN (HYAENA HYAENA)

Şanlıurfa il sınırlarındaki kayalıklı alanlarda yaşamayan çizgili sırtlanların bir zamanlar Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yaygın olarak yaşadığı biliniyor. Bozkırlarda, yarı çöl alanlarında, kayalıklı alanlarda yaşayan kirli sarı açık renkli çizgili sırtlan üzerinde siyaha yakın koyu renkli 6 – 10 cm eninde şeritler barındırıyor. Ensesinden beline kadar sert ve dik kıllardan oluşan bir yelesi bulunur. Ön bacakları arka bacaklarına göre daha uzun. Temel besinleri hayvan leşleri olan çizgili sırtlan geceleri aktif ve aile olarak yaşıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.