1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuk kongresine İzmit de katıldı
Çocuk kongresine İzmit de katıldı

Çocuk kongresine İzmit de katıldı

İzmit Belediyesi, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Dünyanın İlk Çocuk Hakları Kongresi’ne katıldı. Türkiye’de sadece İzmit Belediyesi bünyesinde kurulan Çocuk Hakları Masası hakkında

A+A-

İzmit Belediyesi, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Dünyanın İlk Çocuk Hakları Kongresi’ne katıldı. Türkiye’de sadece İzmit Belediyesi bünyesinde kurulan Çocuk Hakları Masası hakkında Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’e bilgi verdi.

Çocuk Vakfı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen kongre üç gün sürdü. 280 çocuk ve 240 yetişkin delegenin katılımıyla gerçekleşen kongreye siyasiler ve devlet erkanı yoğun ilgi gösterdi.  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Aile ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, belediyeler ve üniversiteler başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, UNİCEF yetkilileri, 81 ilin çocuk meclis temsilcileri ve çocuk dernekleri kongreyi takip ettiler.

TBMM Başkanı’ndan kutlama

Kongrede Türkiye’nin ilk ve tek çocuk hakları masasını kurması nedeniyle İzmit Belediyesi yetkililerine hayli yoğun ilgi vardı. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, kongrede delege gözlemcisi olarak aktif bir rol üstlendi. Başkan Doğan, Türkiye Büyük Milet Meclis Başkanı Şahin’e, Çocuk Hakları Masasının faaliyetleri, çocuklara ve gençlere yönelik projeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. TBMM Başkanı Şahin, Başkan Doğan’ın söylediklerini ilgi ve memnunlukla dinleyerek kutladı.

Verimli geçti

Kongrenin amacı Türkiye’deki çocuk hakları ile ilgili izlenecek yol ve stratejinin belirlenmesi yönünde ortaya çıkan önerilerin değerlendirilmesi temelini taşıyordu. Delegeler özenle hazırladıkları sunumları katılımcıların bilgisine aktararak üç günlük çalışmanın hayli verimli geçmesini sağladılar. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominics kongrede birer konuşma yaptılar. İzmit heyetinde Başkan Doğan’ın yanı sıra Çocuk Hakları Masası Sorumlusu Zeynep Tarı yer aldı. Kongrenin çok verimli geçtiğini belirten Doğan;   “Çocuk Hakları konusunda kongrenin belirlemeye çalıştığı yol haritasında İzmit Belediyesi’nin bugüne dek yaptığı çalışmaların da iyi bir örnek teşkil ettiği inancındayım. Yararlı bir çalışma oldu. TBMM Başkanımıza da kentimizde çocuklara, gençlere ve kadınlara yönelik yaptığımız çalışmalardan söz etme fırsatını buldum. Çok önemli kararların alındığı bu kongrenin dünya ve ülkemiz çocuklarına mutluluklar getirmesini diliyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.