İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklar

A+A-
Güzel yetiştirilmiş, iyi huylara sahip , mutlu ve kendisiyle barışık bir çocuk önce kendi hayatını sonra da başkalarının hayatını değiştirebilir. Güzel gözleriyle bakan, size hayatın anlamını anlatan, inceliklerini bir şekilde gösteren bir çocuk sizin de bakış açınızı değiştirebilir. Öyle ya bir çocuğun ağzından aslında hep bildiğiniz ama çok da farkında olmadığınız bir şeyi duymak , hatırlamak ne de güzel duygular uyandırır bizde. Önce şaşırır , sonra ise ona hak veririz. Öğretmenliğin de en keyifli bulduğum yanlarından biridir bu ayrıca.. Öğretirken öğrenmek, yaşatırken yaşamak, anlatırken anlamak.. Sizin başka bir şeyi sorduğunuz ya da anlattığınız bir anda , bir cevabıyla, bir bakışıyla, bir gülüşüyle anlatır bir çocuk içinden geçeni hiç saklamadan, en şeffaf ve net haliyle.  Çocuklar anlatır bize hayatı aslında , iyiyi de kötüyü de en derin, en saf haliyle. Onlara biz ne kadar bir şeyleri öğretmeye, yaşatmaya çalışırsak çalışalım aslında zaten onlar her zaman davranışlarımızı, bizi ve elbetteki çevrelerindeki hayatı, olan, biteni almışlardır , süzmüşlerdir ve en sonunda da olmuşlardır Bir resmi bile yaparken hayal gücünün sınırsızlığıyla renkleri de , şekilleri de olabilecek en farklı yöntemle çizerler, boyarlar ve bize gösterirler hem dünyayı hem de kendi dünyalarını .  Gülmenin ve güldürmenin, arkadaş olmanın, oyun kurmanın anlamı çocuklarla kazanılır. Mutlu olmak için oynarlar, mutlu etmek için arkadaşlık yaparlar, birbirlerini güldürür, muziplik yaparlar.  Olaylara bizim bakış açımızla yaklaşmadıklarından her bir sorunun kendince kolay çözüm yöntemi vardır onlarda, kolay ve basit. Aslında hep orada olan ama hiç de farkına varmadığımız bir çok durumu, problemi ve çözümünü en yalın haliyle çocuklar anlatırlar bize. En çok onlar yaşarlar, yaşatırlar ve severler bayramları. Eğlenerek, gülerek , kahkaha atarak doyasıya zıplayarak, koşarak ve  oynayarak. Çünkü beraber olmanın, birlikte olmanın, farklılıklar içinde ama tek olarak varolmanın  , sevmenin , hesapsızca yaşamanın ve böylelikle de kendini ifade edebilmenin keyfini de zevkini de en çok onlar çıkarır..
 Bu hafta içerisinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacağız. Her bir çocuğun özel olduğunu ve saygıyı , sevgiyi hak ettiğini bilerek ve inanarak yaşamamız gerektiği ve bunu da onlara bir şekilde göstermemiz gerektiği inancındayım. Dilerim her çocuk hak ettiği gibi sevgi – saygı içerisinde , bayramlar gibi yaşar. Bütün çocukların bu mutlu gününü sevgiyle kutlarım. 
DÜNYAYI DÜZELTMEK- GÜZEL BİR HİKAYE
Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra, pazar sabahı kalktığında keyifle eline gazetesini aldı. Bütün gün miskinlik yapıp, dinlenip evde oturacağını hayal ediyordu. Tam bunları düşünürken oğlu koşarak yanına geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu. Baba, oğluna önceden söz vermişti; bu hafta sonu parka götürecekti onu ama canı hiç dışarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu. Sonra o gün gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti. Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı ve oğluna uzattı:
– Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim! dedi. Sonra da şöyle düşündü:
– Oh be dışarı çıkmak zorunda olmaktan kurtuldum! En iyi coğrafya profesörünü buraya getirsen bile  bu haritayı akşama kadar düzeltemez!
Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak, mutlu bir şekilde geldi:
– Babacığım, haritayı düzelttim. Artık parka gidebiliriz! dedi.
Adam önce inanamadı ve görmek istedi. Gördüğünde de hayretler içindeydi ve oğluna merak içerisinde bunu nasıl yaptığını sordu.
Çocuk ise şu anlamlı ve herkesin ders çıkarması gereken şu açıklamayı yaptı:
-Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzeltiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti! 

Çocuklarınız sizlerin değildir, onlar bizzat yaşamın çağrısının kızları ve oğullarıdır. Elinizden geçerler, sizden gelmezler... Eğer sizlerle birlikteyseler, bu sizindir anlamına gelmez. Onlara sevginizi verin, fikirlerinizi değil... çünkü onların kendi fikirleri vardır. Bedenlerini barındırın, ruhlarını değil... çünkü ruhları bize ve hayallerimize yasaklanan yarınlardadır. Sizler onlara benzemeye çalışın, onları kendinize benzetmeye değil.
Çin Atasözü
Bu yazı toplam 434 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.