1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çocuklar tatile; büyükler sokağa
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklar tatile; büyükler sokağa

A+A-
İzmit trafiğinin en sıkıntılı olduğu sabah ve akşam saatlerinde, üstelik bizzat araba kullanarak  günde  ortalama 1 saat civarında şehiriçi trafiğinde yaşayan biriyim.. Bir tespitim var: Bizim şehrimizde ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri, dünya ve Türkiye ortalamalarının çok daha üzerinde şehiriçi trafiğine giriyorlar.
Özellikle ilkokul eğitiminin esası, okul çağına gelmiş her çocuğun oturduğu mahallede, evine en yakın, yürüme mesafesindeki okula gitmesi esastır. İlimizin eski Milli Eğitim Müdürlerinden biri, “En iyi okul, çocuğun evine en yakın okuldur” demişti ki, çok doğru bulduğum bu sözü hiç unutmadım. Ben de iki çocuk okuttum; hiç özel okula gitmediler. İlkokulu hep eve en yakın devlet okulunda okudular. 
İzmit trafiğini dikkatli analiz etmek gerekir. Okulların kapalı olduğu günlerde, bu şehir için çok büyük sıkıntı olan sabah ve akşam trafiği çok daha rahat ve tenhadır. Şehiriçi minibüslerindeki yolcu sayısı bile çok düşük seviyeye iner. Bizim şehrimizde çok fazla çocuk evlerinden uzaktaki okullara gidip geldikleri için, onların yarattığı ciddi bir trafik yoğunluğu içindeyiz. 
Bu nedenle, hemen her yıl bağırırım; yaz aylarında okullar tatile girdiğinde bu şehirde yapılması gereken işlerin yapılması gerektiğinden söz ederim. Yazın, çalışanlar da yoğun biçimde tatile çıkarlar, yazlıklara gidilir. Şehir merkezi yolları kapatıp, gereken çalışmaları yapmaya çok müsaittir. Geçtiğimiz günlerde okullar 3-4 gün kar yüzünden tatil yaptığında bile trafik birden bire çok rahatlamıştı. 
………..
Bugün, bu şehirde 350 bin civarında öğrenci, 20 bin civarında öğretmen için, iki haftalık yarı yıl tatili başlıyor. İlimizde üniversite öğrencilerinin-Umuttepe’deki yurtlarda kalan küçük bir bölümü hariç- tamamı üniversite açıkken trafik içindedir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin de en az yarısının okulları ile evleri arasında her gün araçlarla ulaşım yaptığını tahmin ediyorum. Hem üniversitede, hem ilk, orta ve liselerde tatil dönemi İzmit’te bazı işleri yapmak için de fırsat olarak görülmelidir. 
Şehir merkezinde ve yakın çevrelerinde çok büyük sıkıntılar var. Şubat ayında gelmesi beklenen ikinci kar ve buz dalgasında bu sıkıntılar çok daha fazla artacaktır. Caddeler, sokaklar, kaldırımlar pek çok yerde perişan durumda. Alt yapı çalışması bittikten sonra üst yapısı tamamlanmamış, kazılan yerler doğru dürüst kapatılmamış caddeler, sokaklar var. Kaldırımların büyük bölümü kırık dökük..Son yıllarda şehir içinde irili ufakla pek çok yeni inşaat başladı. Bunların neden olduğu tahribatlar var.. 
Cumhuriyet Mahallesi ağlıyor, bağırıyor.  Gidin Alikahya bağırıyor, ağlıyor. Karabaş, Ömerağa, Kozluk.. İzmit’in her yerinde bakım, onarım çalışmasına ihtiyaç var. Kaldırımlarda kırık taşları, çatlak patlak yer altı kapaklarını değiştirmek lazım.. 
İki haftalık tatilde, elbette köklü bakım, onarım yapılamaz. Caddeler sokaklar baştan başa asfaltlanamaz. Ama bazı işler hızlandırılabilir. 
İzmit’in doğusunda İSU’nun alt yapı çalışmaları yüzünden bazı cadde ve sokaklar kapalı. İş hızlandırılıp, yarı yıl tatili bitene kadar bu caddeler açılabilir. Geçen gün bir okurum anlattı.. Malum, şu sıralar D-100 Goodyear kavşağındaki köprü çalışması yüzünden bu bölgede trafik tıkanıyor. Okurum, “Baumax yanından girilip, eski Maga Deri fabrikası yanından geçerek Kartepe’ye, Rahmiye-Çuhane bölgesine ulaşımı sağlayan bir yol vardı. Elden geçirilse bu yol alternatif olarak kullanılabilir” diye beni uyardı. Böyle bir formül üzerinde çalışılabilir.
Geçtiğimiz günlerde elektrik kesintileri yüzünden Sedaş’la çok uğraşmıştım. Sedaş’a yakın bir tanıdığım şunu söyledi: “Özellikle İzmit’teki elektrik kesintilerine neden olan sıkıntıları Sedaş da biliyor. Bazı yerlerde alt yapı şebekelerini yenilemek gerekiyor. Ama İzmit Belediyesi kazı izni vermiyor. Bu yüzden bilinen arızalara da gerekli müdahale yapılamıyor” dedi. 
Bu iki haftalık dönemde Sedaş’ın şehir merkezinde yapması gereken işler yapılabilir.
Özetle, okulların yarı yıl tatili, İzmit’te iş yapmak, İzmit’i onarmak, elden geçirmek için fırsattır. Okullar açıkken trafikteki sıkıntı nedeniyle yapılamayacak pek çok iş  bu iki haftalık dönemde yapılabilir. 
……….
Türkiye’de eğitim, bu ders yılı başlarken, geçen eylül ayında çok sıkıntılı bir durumdaydı. Özellikle ilk öğretimden orta öğretime; orta öğretimden liselere geçişte büyük kargaşalar vardı. Milli Eğitim Bakanlığı, okul müdürleri ve müdür yardımcıları üzerinde büyük bir değişim fırtınası başlatmıştı. Doğrusu,  ilimizde çok umutsuzdum. 
Birinci yarı yıl biterken, ilimizdeki eğitimde çok büyük sıkıntı olmadı. Öğretmen eksikliği,  açıkta kalmış öğrenci, ısınmayan okul binası, taşımalı sistemde aksaklık gibi şikayetlerle çok fazla karşılaşmadık. İlimizdeki eğitim kalitesinin birden bire çok yükseldiğini söyleyemeyiz. Eğitim kalitesi konusunda sıkıntılar var. Ama geçmiş yıllara göre daha disiplinli, daha düzenli bir eğitim tablosu ile karşı karşıyayız. 
Bu kentin renksizleşmesi biz büyüklerden çok çocukları, gençleri bunaltıyor. Keşke bu iki haftalık tatil döneminde bu şehirde öğrenciler için ücretsiz tiyatro oyunları sahneleniyor olsaydı. Keşke yerel yönetimler, öğrenciler için etkinlikler düzenlemiş, öğrencileri sinemalara götürmüş olsaydı. Hatta, Kocaelispor maçları için öğrencilere yönelik toplu organizasyonlar yapılabilirdi. 
Çocukların, gençleri karne notları elbette önemlidir. Ama çocukların ve gençlerin ruh sağlığı,  hayatla olan diyaloglarının gelişmesi çok daha önemli olsa gerektir. Şimdi iki hafta tatil var. Bütün öğrenci kardeşlerimin, bu tatillerini ailelerinin ekonomik durumu ile orantılı şekilde en iyi şekilde geçirmelerini dilerim. Hazır okullar tatilken, yerel yönetimlerin de artık sokaklara çıkmasını, tatilin getireceği avantajları kentin geleceğine yönelik en verimli şekilde kullanmalarını diliyorum.
Bu yazı toplam 419 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.