1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuklara da yazık velilerine de
Çocuklara da yazık velilerine de

Çocuklara da yazık velilerine de

Yerel yönetimlerin öncelikli görevi, yetki alanları içinde kuralları koymak, düzeni sağlamak, bu sayede o kentte-ya da bölgede- yaşayan insanların mümkün olduğu kadar en konforlu ve en ekonomik

A+A-

Yerel yönetimlerin öncelikli görevi, yetki alanları içinde kuralları koymak, düzeni sağlamak, bu sayede o kentte-ya da bölgede- yaşayan insanların mümkün olduğu kadar en konforlu ve en ekonomik koşullarda yaşamalarını sağlamaktır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, görevinin bu kısmını, 2009’dan buyana çok ihmal ediyor.

29 Mart 2009’dan buyana ortaya konmuş yeni, önemli, geleceğe yönelik büyük bir projeden söz edemezsiniz.

Hiç değilse, Büyükşehir Belediyesi’nin kurallar koyup, bunları takip etmesi, vatandaşın hakkını koruması gerekmez mi?.. Ne yazık ki bunu da yapmıyorlar.

Başkan Karaosmanoğlu; kendisini artık Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı gibi değil de, partisinin, özellikle Başbakan Erdoğan’ın Kocaeli’deki temsilcisi gibi görüyor. Ayrıntılarla zaten ilgilenmezdi, artık ana görevlerini de boş veriyor, ihmal ediyor. Sadece siyaset yapıyor.

Başkan Karaosmanoğlu, son aylarda ayda sadece bir gün yapılan Büyükşehir Meclisi toplantılarının hiç birine katılmadı. Geçen cuma yapılan şubat toplantısına yine gelmemişti. Muhalefet, “Başkan neden Meclise gelmiyor” diye sorunca, oturumu yöneten Başkanvekili Şeker, “Başkan sizi seviyor. Ama Başbakanımızı daha çok seviyor. Bu nedenle Ankara’daki toplantıya gitti” diye açıklama yapmış.

Sayın Başkan elbette Başbakan’ı sevebilir, herkesten fazla sevebilir. Ama O’nu bu kentin halkı, bu kenti yönetsin diye seçtiler. Belediye Meclisi toplantısının gününü değiştirebilir, ya da kırk yılda bir Başbakan’ın toplantısına gitmeyip, burada Büyükşehir Meclisini yönetebilir.

Bu zihniyet, bu mantık ilimizde insanları sahipsiz bırakmaya başladı. Geçen gün, bir lise öğrencisinden gazeteye gönderilen bir mesaj da yüreğimi sızlattı.

Mesajı gönderen öğrenciyi tanıyorum. İzmit’te oturuyor. Bir memur babanın çocuğu.  Girdiği sınav sonunda Gölcük’teki liselerden birini kazanmış. Okumak istiyor. Çok tatlı, çok sevimli, geleceği olan çok çalışkan bir kız.

Gazeteye gönderdiği mesajda, hergün İzmit’teki evi ile Gölcük’teki okulu arasında toplu taşım araçları ile gidip geldiğini, bu hattaki yolcu taşıma ücretlerine zam yapıldığını anlatıyor, şöyle diyor:

“- Yapılan son zamla Kent Kartı olmayan öğrencilerin ücreti 1. 75 TL oldu.  Hergün ailemden 3. 50 TL yol parası alıyorum. Onlara da, bize de ağır geliyor. Bu hatta hala Kent Kart uygulamasına geçilmedi. Halbuki İzmit’teki gibi Kent Kart’a geçilse, öğrenci ücreti daha düşük olabilecek.”

Mesajı bana geçen öğrenci kardeşim, bu sitemini gidip Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi yetkililerinin yüzüne de yapmış. Yetkililer, “Haklısın. Ama bizim yapacağımız bir şey yok. Siz Büyükşehir Başkanı’na sesinizi duyurun” demiş. Öğrenciler Büyükşehir Başkanına nasıl gidecek de görüşecek?.. Başkan sürekli meşgul; siyaset yapıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, elindeki çok büyük güç ve yetkiye rağmen, ilimizde ulaşım sistemini bir türlü yerleştiremedi. Sözde yıllar önce bütün kentte toplu taşıma Kent Kart sistemine geçecekti. Türkiye’nin pek çok yerinde bu sistem uygulanıyor. Konya, Eskişehir, Kayseri, Antalya, Samsun.. Bütün kent içi ulaşımlarında Kartlı sistemi kullanıyor.

Büyükşehir, bunu da beceremedi. Kartlı sistem, hem toplu taşıma sektöründeki araç sahiplerinin, hem yolcuların işine yarıyor.

Sisteme düzen getiriyor. Kayıpları önlüyor. Araç sahibi daha çok kazanıyor, fiyatlar da düşüyor.

Büyükşehir Belediyesi ite kaka İzmit’te kooperatiflere Kent Kart’ı yerleştirdi. Ama burada da öğrencilerin büyük kaybı var. Hem öğrenci kimliği, hem öğrenci indirimi sağlayan Kent Kartları Belediye hazırlayıp verecekti. Bütün öğrencilerden 7-10 TL para toplandı. Hala binlerce öğrencinin Kent Kartı verilemedi. Onlar da indirimden yararlanamıyorlar.

Kocaeli’nin bütününde toplu taşımanın artık Kent Kart’la yapılması lazım. İzmit’te oturup  sınavda kazandığı için zorunlu olarak Kandıra, Karamürsel, Gölcük, Kartepe, Başiskele’deki liselere giden, hergün toplu taşıma araçlarına binmek zorunda olan binlerce öğrenci var. Aynı şekilde, Kandıra, Karamürsel, Gölcük,  Başiskele, Kartepe’de oturup, hergün İzmit’teki okullara gidip gelen binlerce öğrenci var.

Hepsi, hergün toplu taşım araçlarında peşin para ile yolculuk yapmak zorundalar. Her öğrenci ailesine, sırf bu nedenle ayda 50-60 TL’lik ek mali yük geliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanımız, biraz siyaset yapmayı bıraksa, biraz asli görevine önem verse, ilimizdeki bütün minibüs kooperatiflerinin yöneticilerini bir araya getirip, yumruğunu masaya vursa, bir hafta içinde Kocaeli’nin tamamında bütün toplu taşım araçlarında Kent Kart uygulamasını başlatır.

Hergün toplu taşım araçlarını kullanmak zorunda olanlar, özellikle öğrenciler, ayda 50-60 TL tasarruf ederler.. Sisteme düzen gelir. Kocaeli kenti, toplu taşıma hizmetinde çağ atlamış olur. Bütün imkanlar var. Büyükşehir’in bunu yapacak gücü var.

Tek eksik, irade. Tek eksik,  kararlılık. Kentimiz ne yazık ki, “Saldım çayıra, mevlam kayıra” mantığı ile yönetiliyor. Nasıl olsa bu kent, AKP iktidarına yüzde 60 destek veriyor ya temel sorunlar askıda kalmış, çözümsüzlük ve belirsizlik sistem haline getirilmiş, kimsenin umurunda olmuyor.

Ama yazık.. Hergün İzmit’teki evinden Gölcük’teki okuluna gitmek zorunda olan öğrenci kızımızın feryadına birileri kulak vermelidir. Okula gidip gelen bir öğrencinin bu yolculuk için aile bütçesine hergün 3. 50 TL ‘ye malolması kabul edilebilir değildir. Büyükşehir kooperatifleri Kent Kart’a ikna edemiyorsa, onlara söz geçiremiyorsa, hergün sabah ve akşam kendi otobüsleri ile sadece öğrenciler için özel servisler koyup, hepsini ücretsiz de taşıyabilir. Emin olun, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bugünkü gücü için, bu hiçbir şey değildir. Belediye’deki birkaç müdürün altından her türlü özel işlerinde ve ailelerinin hizmetinde kullandıkları kiralık makam araçlarını çekip alırsınız, binlerce öğrenciyi bu araçlara ödenen paranın maliyeti ile bedava taşıyabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.