1. YAZARLAR

  2. Elif SARAL

  3. Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Elif SARAL

Elif SARAL

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

A+A-

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dikkatin kolayca başka yöne kaymasının, aşırı hareketliliğin ve dürtüselliğin, işlevselliği etkileyecek derecede yüksek olduğunu ifade etmektedir.

  • Dikkat eksikliği, dikkatin kolayca dağılmasını içeren kısımdır. Dikkatin sadece bir yere odaklanmasında ve yoğunluğunda, çocuğun yaşının gerektirdiği özelliklere oranla, düşüklük gözlemlenmektedir. Dikkat eksikliğine sahip olan çocuklar, ödevlerini bitirirken gereken dikkati veremedikleri için, ödevlerinin tamamını yapmakta zorlanırlar, karşısındaki kişiyi dinlemiyormuş gibi görünür, hayal kuruyormuş gibi dururlar ancak ses tonu değiştirildiğinde ve göz teması sağlandığında bir süreliğine odaklanabilirler. Unutkandırlar, bir işi bitirebilmek için komuta ihtiyaç duyarlar fakat sıralı komutları uygulamakta zorlanırlar. Eşyalarını okulda unutabilir veya okula getirmesi gereken eşyalarını evde unutabilirler. Sevmedikleri ve uzun süre çaba gerektiren işleri yapmamak konusunda direnç gösterirler.
  • Hiperaktivite, aşırı hareketliliği içeren kısımdır. Hiperaktiviteye sahip olan çocuklar, yaşının gerektirdiği seviyeye oranla daha fazla hareketlilik, yerinde durmakta güçlük çekme, kol bacak sallama, yemek yerken sürekli ayağa kalkma, sağa sola koşturma, çok konuşma, oyun oynarken yüksek sesler çıkarma, sınıf içerisinde gezmek isteme, farklı pozisyonlarda oturma ile dersin işleyişini bozma gibi belirtiler gösterirler.
  • Dürtüsellik ise, çocukların kendi davranışlarını kontrol edemediğini ifade etmektedir. Dürtüselliğin bulunduğu çocuklarda, birisi konuşurken söz kesmek, sorduğu sorunun cevabını dinlememek, düşünmeden konuşmak, sıra bekleyememek, bulunacağı davranışların sonuçlarını düşünmemek, insanların, davranışları karşısında ne düşüneceklerini ve ne hissedeceklerini hesaba katmadan hareket etmek, daha önce yaşadığı benzer olaylardan dersler çıkaramamak ve bu doğrultuda hareketlerini şekillendirememek gibi belirtileri bulunmaktadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Alt Tipleri

1) Birleşik Tip: Birleşik tip belirtilerini gösteren çocuklar, dikkatini bir yere odaklama ve sürdürmede problem yaşadıkları gibi çok hareketli ve dürtüsel davranışlar da sergilemektedirler.

2) Dikkat Eksikliği Tipi: Dikkat eksikliği önde olan tipte aşırı hareketlilik ve dürtüsellik davranışlarına rastlanmamasıyla veya tanı koyulamayacak derecede varlığından söz edilebilmesiyle birlikte, dikkatin bir yerde yoğunlaşmasında ciddi problemler yaşanmaktadır. Fakat bu çocuklar çok sakin oldukları için, akademik olarak bir problem yaşandığında, dersi veya öğretmeni sevmedikleri düşünülerek, hiperaktiviteye sahip olan çocuklara oranla daha geç fark edilirler.

3) Hiperaktif ve Dürtüsel Alt Tip: Bu alt tipe sahip çocuklarda, sürekli hareket etme isteği, düşünmeden davranma ve davranışlarının sonuçlarını öngörememe yoğunluktayken, dikkat eksikliği tanı koyulamayacak derecede düşüktür.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna Sebep Olabilecek Etkenler

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu genetik sebeplerden veya çevresel etmenlerden, hamilelik sürecinde annenin stresli olmasından, sigara veya alkol kullanımından, doğum esnasında oluşan problemlerden veya doğum sonrasında yaşanan rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Tedavisi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda, ilaç tedavisi ve psikososyal tedaviler birlikte yürütülmelidir. Tedavi sürecinde bireysel terapi, ebeveyn eğitimi ve okulla iş birliği içerisinde olmak büyük bir öneme sahiptir.

Bu yazı toplam 16417 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.