1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda orta kulak iltihabı
Çocuklarda orta kulak iltihabı

Çocuklarda orta kulak iltihabı

Ağrı, kulak zarının delinmesi ve huzursuzluk belirtileri ile kendini gösterebilen orta kulak iltihabı, çocuklarda işitme kaybına kadar yol açabilen ciddi tablolara neden olabiliyor.

A+A-

Ağrı, kulak zarının delinmesi ve huzursuzluk belirtileri ile kendini gösterebilen orta kulak iltihabı, çocuklarda işitme kaybına kadar yol açabilen ciddi tablolara neden olabiliyor.

KBB Uzmanı Op. Dr. Deniz Kaya, çocuklarda orta kulak iltihabının tedavisi hakkında bilgi verdi. Orta kulak iltihabının çocuklarda üst solunum yolları şikayetlerinden sonra en sık görülen enfeksiyon olduğunu belirten Kaya, “Sıklıkla 3 şekilde görülmektedir. Birincisi oldukça şiddetli seyreden ve çocuklarda en sık görülen tip olan ‘akut orta kulak iltihabı’dır. Diğeri ‘serözotit’ adı verilen, halk arasında ‘kulak nezlesi’ olarak bilinen, daha çok işitme kaybı ile kendini gösteren durumdur. Üçüncü form ise çocuklarda nadir görülen kulak zarı deliğiyle seyreden, uzun süren kronik orta kulak iltihabıdır.” dedi.

Op. Dr. Deniz Kaya, orta kulak iltihabının nasıl oluştuğunu şöyle açıkladı: “Orta kulak, kulak zarının gerisinde içi hava dolu boşluğa verilen isimdir. Orta kulakta ses iletimini sağlayan kemikçikler bulunur. “Östaki borusu” denilen bir kanalla, orta kulak geniz ile bağlantılıdır. Bu kanal, orta kulağın basınç dengesini sağlamaktadır. Orta kulak iltihabının gelişiminde önemli rolü vardır. Orta kulağa hava girişini sağlayan östaki borusu çocuklarda daha kısa ve yatay konumdadır. Bu yüzden çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında mikroplar genizden kulağa daha kolay bir şekilde ulaşıp enfeksiyona yol açabilmektedirler.”

İLTİHABI TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Deniz Kaya, çocuklarda orta kulak enfeksiyonunu tetikleyen faktörleri ise; “Anne sütünün erken kesilmesi veya erken yaşta ek gıdalara başlanması. Biberonla beslenme. Yatay pozisyonda beslenme. Erken yaşta kreşe başlanılması. Evde sigara içilmesi. Büyük geniz eti olması ve alerjik bünye.” olarak sıraladı.

Orta kulak iltihabında en sık görülen belirti ağrı olduğunu ifade eden Kaya, "Ağrı orta kulaktaki iltihabi sıvının birikmesine bağlı kulak zarının gerilmesi ile ortaya çıkar. İltihabi sıvı çok arttığında bazen kulak zarı delinerek kulakta akıntıya yol açmaktadır. Akıntıyla beraber ağrı azalır. Akıntı genellikle sarı-yeşil renkte bazen kanlı olmaktadır. Akıntıya bağlı kulakta kötü koku hissedilebilir. Orta kulak iltihapları iki taraflı olduğunda, büyük çocuklarda fark edildikten sonra tedaviyle düzelebilen geçici işitme kayıplarına yol açabilmektedir. Bunun dışında her ateşe neden olabilir. Bebeklerde ise huzursuzluk, emmeme, kulağını tutma görülebilmektedir." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.