1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuklarımız ve biz
Çocuklarımız ve biz

Çocuklarımız ve biz

Her yetişkin insanın çocukluktan geçtiğini bilmemek için geri zekâlı olmak gerekir. O bile yetmez, insan olmamak gerekir. İyi bir insan olmaya çalışmak!.. Bu doğrunun yolu çocuğu iyi eğitmek

A+A-

Her yetişkin insanın çocukluktan geçtiğini bilmemek için geri zekâlı olmak gerekir. O bile yetmez, insan olmamak gerekir.

İyi bir insan olmaya çalışmak!..

Bu doğrunun yolu çocuğu iyi eğitmekten, adam gibi büyütmekten geçer. Bu nedenle de ülkeler, devletler, hükümetler, kurumlar, ayakta kalmak istiyorlarsa çocuklarını eğitmeliler ve geleceğe hazırlamalılar.

Bilinen şeyleri yinelemekten kaçınırım hep. Ne ki, konu çocuk olunca, konu çocuklarımız ve geleceğimiz olunca, olabildiğince bazı konulara değinmek, altını çizmek gibi bir görevimiz de var…

Kocaeli Valiliği 100. Yıl Toplantı Salonu’nda son gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Kocaeli İl Sosyal Hizmetler Müdürü Hamdi Kadıoğlu’nun yaptığı açıklamalar, yetkililere yaptığı bilgilendirmeler var. Sayın Kadıoğlu gibi, yılların deneyimli bürokratı ve aynı zamanda eğitimcisi bir insanın açıklamaları yabana atılır gibi olmamalıdır. Yaptığı her açıklama, altını çizdiği her konu ciddiye alınmalı ve gereği yapılmalıdır.

Habere baktım; 2005 yılında yürürlüğe giren 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’ndan söz etmiş sayın Kadıoğlu. O yasayla, korunmaya gereksinimi olan ve suça sürüklenen çocukların korunmasının amaçlandığını söylemiş.

Konu önemli. Bu denli önemli bir konu hakkında yasa olması da önemli kuşkusuz. Önemli de, yeterli mi?

Kadıoğlu yaptığı açıklamada Kocaeli’nin yoğun göç aldığını belirtmiş ve;

“Nüfusun hızla artması, meskenlerin yeterli yaşam koşullarına sahip olmaması, eğitim çağındaki çocukların çalıştırılması, çocukların gelişimini olumsuz etkilemektedir.” demiş.

Çok haklı. Bu söylenenlerin hepsi doğru. Özellikle kenar mahallelerdeki yaşam koşullarını gözlediğinizde, sayın Kadıoğlu’nun ne söylemek istediğini daha iyi anlıyorsunuz.

Devam etmiş sayın Kadıoğlu ve;

“Çocukların çalışarak erken yaşta para kazanması, akranlarıyla takılmamasına ve onlar gibi düşünmemesine sebep olur. Böylelikle çocuklar ailelerinin kontrolü dışına çıkarlar. Bu çocuklar daha sonra çalışma ortamına da uyum sağlayamamaktadır.” da demiş.

Sayın Kadıoğlu konusunda uzman bir insan. Bunları söylüyorsa mutlaka bilimsel verilere, gözlemlere dayandırıyordur.

Ne yapmalı, ne yapılmalı!..

Gecenin geç saatinde bile, sokak aralarında mendil satıp evine ekmek götürmeye çalışan kız çocuklarının bulunduğu bir ülkede ve ortamda, Hamdi Kadıoğlu’nun çok da bir şey söylemesi gerekmiyor aslında. Yönetim yerinde olan her insanın bu kadarını bilmesi gerekir. Çocuktan önce aileleri kontrol altında tutmak, barınma, beslenme, iş ve eğitim sorunlarını çözmek gibi bir görevinin olduğunu unutmaması gerekir.

Yapılıyor mu?

Siz söyleyin yapılıp yapılmadığını!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.