1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Çok anı anlattık; çok kulak çınlattık
Çok anı anlattık; çok kulak çınlattık

Çok anı anlattık; çok kulak çınlattık

Çok dar bir alanda, kapalı devre yaşayan bir adamım.

A+A-

Her günkü hedefim, işimi en iyi şekilde yapıp, ailemle evime kapanmaktır. İşimin dışında siyaset konuşmak, ekonomi konuşmak, bazı şeylere burnumu sokmak bana terstir. Pek çok kişiden, “Yahu bir gün birlikte oturalım”, “Bir Çarşamba gününü bana ayır” “Memleketin hali hakkında sohbet edelim” teklifi alırım.

Benim dünyam küçüktür. Açılmamaya, dağılmamaya özen gösteririm. Birlikte oturmaktan keyif aldığım 7-8 tane dostum vardır. Gitmekten hoşlandığı 4-5 tane mekan. Bu kalıpların dışına çıkmam. Neden çıkayım ki; ben ihale kovalamam. Siyasette gözüm yok. Çok mütevazı yaşayan sıradan bir adamım. Biri bana yemek ısmarlamışsa, en kısa zamanda karşılığını vermem gerekir ki, benim bütçem bunları karşılamaz.

………………..

Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanlığını çok uzun yıllar sürdüren, bu dönem kendini emekliye ayıran bu kentin değerli büyüklerinden Kemal Kaya “Birlikte yemek yiyelim, geçmişi konuşalım” diye çok değer verdiğim meslek büyüğüm Tanju Cılızoğlu aracılığıyla haber göndermişti.

Benim için gerçekten angaryadır. Ama bazı kişileri, özellikle kent büyüklerini kıramam. Üç hafta önce gidecektik, kardeşim Nahit vefat etti. Geçen hafta Çarşamba günü bu birliktelik gerçekleşti.

Kemal Kaya’nın siyah Mercedes’i ile gittik. Arabayı, Kaya’nın hala başkanı olduğu Şoförler Odası’nın yönetim kurulu üyesi İbrahim Ateş kullanıyor. İçimizdeki en genç o. Tanju Cılızoğlu, Adem Turgut ve ben…

Kerpe’ye gittik. Yolda fazla muhabbet olmadı. Çarşamba günü Kerpe cıvıl cıvıl. Ben kış aylarında giderim. Akşamları okey için 4 ncü şahsı bulamazlardı. Öyle tenha olur Kerpe. Şimdi sezon.. Araba koyacak, adım atacak yer yok.

Değerli dost Rahmi Karagöz’ün Kerpe Plajı’na yukarıdan bakan Karagöz Balık lokantasına oturduk. Diğerleri pek bilmiyor ama Kemal Kaya ve Ben, Karagöz’ün müdavimlerindeniz.

 

Karadeniz’de çingene palamudu çıkmış.  İzmit’ten, İstanbul’dan gelmiş bayan grupları. Plaj tamamen dolu, Rahmi Karagöz’ün mekanında da yer yok.

Çingene Palamudu söyledik. Tavada. Salata, Kandıra yoğurdu, peyniri; sigara böreği, biraz kalamar, kavun, karpuz. Bir de “70’lik” dedik.  İbrahim Ateş araba kullanıyor. Çok az içti, adeta kokladı. Adem Turgut da “Sosyal içici” ayıp olmasın diye, kadeh önünde duruyor. Tanju Cılızoğlu zaten ağzına alkol sürmemiş. Sürekli su içiyor. 70’lik, Kemal Amca ile bana kaldı.

Tanju Cılızoğlu 84 yaşında, Kemal Kaya 79 olmuş. Adem Turgut 52 yaşında. Ben 60. Kemal Kaya anılarla dolu. İzmit Tepecik köyünde doğmuş. “Ben 50 bin esnafın başkanlığını yaptım. Bir tanesinin burnunu kanatmadım” dedi. Cep telefonunu gösterip, devam etti:

“-Zamanı geldi, başkanlığı bıraktım. Bu elimdeki telefonun çalma sayısı, yüzde 80 azaldı. Arayanlar hep bir şey isterdi. Artık böyle aramalar yok” dedi. Başiskele’deki evinin bahçesine çok çeşitli domatesler, mısır ekmiş. Çiçek meraklısı. Cep telefonunun kapağında torununun resmi var. Bahçeyle, torunları ile ilgilendiğini anlattı. Her gün çok uzun mesafeli yürüyüşler yapıyormuş. Çok dinç..

Konu dönüp dolaşıp; eski İzmit’e, eski İzmitlilere geliyor. Kemal Kaya, özellikle rahmetli Rıdvan Alyürük ile anılarını anlattı. Rıdvan Alyürük ile Kemal Kaya, bu kentte çok uzun süre hep omuz omuza çalıştılar. Ne anılar var. Kaya, “Ben lise mezunu, meslek lisesinden motor bölümü mezunu bir adamım. Ama Rıdvan Alyürük üniversitesinden mezun oldum” dedi.

Eski DP zamanlarını anlattı. Hüseyin Şenses’ten, Tahsin Marmara’dan söz etti. Sefa Sirmen’i yere göğe koyamıyor. “Ben DP’li, AP’li, DYP’liydim. Ama hep Sefa Sirmen’e oy verdim, O’nun insanlığı başkaydı “ dedi.

Dündar Çiğit’ten girdi, Cevat Çetin’den çıktı. Tepecik köyünün eski halinden, Fethiye Caddesi’nin eski haline geldik. Tanju Cılızoğlu ile Adem Turgut, benim kadar eski İzmit’e, İzmit’in eskilerine vakıf değil. Arada bir lafa giriyorlar. Kemal Kaya anlattıkça açılıyor, açıldıkça kadehini benimkine vuruyor. Ne de olsa Rıdvan Alyürük Üniversitesi mezunu.

Oflaya puflaya gittiğim Çarşamba gezisinde tarihe döndüm. Eskilere döndüm. Hiç günün siyasetçilerinden, günün popüler isimlerinden söz etmedik. Hep rahmetliler konuşuldu. Kemal Kaya, “Kimsenin arkasından konuşmamayı, Rıdvan Alyürük’ten öğrendim” diyor. Bu nedenle dedikodu yok, yasak.

70’lik bitti. Palamutlar gitti. Küçük bir helva, biraz da meyve geldi. Kemal Kaya’dan bir de Müslümanlık dersi aldım. Gerçek Müslüman kimdir, Kuran’ı Kerim’de hangi konuda ne yazar, bunları da anlattı. Kemal Ağa’nın misafiriyiz. Hesap işini halletti. Dönüşe geçtik. Hadi bir de “Kenan Evin’e selam verelim” oldu. Kandıra’nın önemli ismi, eski Belediye Başkanı Kenan Evin’in benzin istasyonuna girdik. Evin, pazar yapmış, işyerindeki ofisinde.

İşte burada biraz dedikodu yaptık.  Ben Kenan Evin’e, “Neden yerel seçimlerde CHP’ye karşı çalıştınız” diye sordum. Kenan Evin, Kandıra’daki CHP’lilerden yakındı. İsmail Sarıca, Mustafa Öğren, Sevim Deren isimleri bol bol geçti. Kimse için tek bir kötü laf olmadı. Ama Kandıra siyasetini de şöyle bir harmanladık.

Ben saat 18.00 gibi evdeydim.

……………..

Kıssadan hisse. Ben de artık yaşlandım. Bu kentte doğup büyümüş, Rıdvan Alyörük’ün, Cevat Çetin’in, Ahmet Küçükörs’ün masasında oturma şerefine nail olmuş bir adamım.

İzmit’le ilgili anıları, İzmit’le ilgili eski önemli insanları konuşmak, anmak meğerse bana büyük keyif veriyormuş. Balık-rakı muhabbetinde, konuyu bu kadar dağıtmadan anlatan, geçmişi bu kadar iyi hatırlayan, üstelik ne kadar içse hiç kendini bozmayan Kemal Kaya gibi insanlar bu kentte artık çok az.

Onlara saygı duymamız, onları el üstünde tutmamız lazım. Kemal Kaya,  “Hala pek çok şeyi konuşamıyorum. Başımı zonklatıyor. Oturup yazmak istiyorum” dedi. Kemal Kaya bir kitap yazarsa, bu kentte pek çok taş yerinden oynar.

Çünkü onda, siyasete, ticarete ait çok fazla anı var.

Bu yazı vesilesiyle, sizin huzurunuzda yaşattığı o anılarla dolu Çarşamba günü ve çingene palamudu nedeniyle Sayın Kemal Kaya’ya bir kez daha teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. Umarım, daha çok uzun yıllar İzmit’in bir büyüğü olarak başımızda kalır.

Saygılar, sevgiler. Bayram tatilinde de biz buradayız. Görüşürüz efendim.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.