1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM SİYASET!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOK BİLİNMEYENLİ DENKLEM SİYASET!

A+A-

Çok bilinmeyenli denklemlerle karşı karşıyayız. Doğrusu siyasete akıl sır ermiyor. Ne yapılmaya çalışılıyor, kimse kestiremiyor. Önümüzde bir yerel seçim var ve partiler canhıraş bir şekilde seçime hazırlanıyorlar. Hazırlanırken de, her parti kendisine yakın gördüğü diğer partilerle ittifak arayışı içerisine girdi. Yani bir nevi, üstü örtülü birkaç koalisyonlar göze çarpıyor.

Partiler aday gösterirken, birbirlerini kollaması ve antitez ortaya koymaya çalışması gayet doğal. Neticede bu bir yarış ve herkes yarışı önde bitirmenin gayreti içerisinde. Bu, normal.

Partiler içerisinde en çok talep, her zaman olduğu gibi yine Ak Parti’de var. Hemen hemen her il ve ilçede onlarca aday adayı yarışıyor. Hele hele sayılar çoğaldıkça, yeni taliplilerin eklenmesi çok ilginç… Üst üste bu müracaatlar karşısında özgüven patlaması olarak değerlendirenler var. “Ya nasip” deyip de yola çıkanlar var. Ümitli olanlar var. Bürokraside sıçrama tahtası olarak değerlendirenler var. Gerçekten hizmet etmek maksadıyla tecrübesini, bilgi birikimini ve buna paralel olarak üsve-i hasenesini ortaya koyup da aday adayı olanlar var. Her kim ne maksatla aday adayı oluyorsa, ameli, niyeti ve talebi nispetinde Mevla muvaffak etsin.

Kocaeli özeline dönersek;

Dikkatimi çeken bir husus, mevcut ilçe başkanlarının aday adayı olup olmamaları hep muamma idi. Birçokları arzu etmelerine rağmen, aday adaylık için izin verilmiyordu. İcazet alamadıkları için de, istifa edip de gönlünden geçenleri hayata geçirmeyi bir türlü elde edememişilerdi. Doğrusu, birçoklarının ümidi de kalmamıştı. “Daha bize aday adaylık izni çıkmaz” düşüncesi her geçen gün ağır basmışken; 30 Kasım 2018 Cuma günü birçok ilçe başkanına aday adaylık yolu açıldı ve bu arkadaşlar da hiç zaman kaybetmeden gün içerisinde istifalarını İl Başkanı Av. Abdullah Eryarsoy’a sundular. Sundular, fakat İl Başkanı Sayın Eryarsoy’un sıcağı sıcağına yaptığı açıklama, son derece dikkat çekici ve istifa eden bu ilçe başkanlarımızın adaylıklarının “çantada keklik” olmadığını söylemesi, beklentilerinin boşa çıkabileceğinin habercisi gibiydi. En azından buna hazırlıklı olmaları uyarısıydı. Tabi, Sayın Eryarsoy bu sözleri kendiliğinden söylemiş olamaz. Kuvvetle muhtemeledir ki, genel merkezin bir uyarısıdır bu.

Hakikaten, eğer bu arkadaşların adaylıkları kesinleşmeyecekse, durduk yerde bunlara aday adaylık yolunun açılmasının başka manalara gelebileceğini (Siyaseten nadasa bırakılmaları) söylemek yanlış olmasa gerek. İstifa eden bu arkadaşların tüm bu açıklamalara rağmen, kesin aday olma vehmi ile hareket edip ardından hüsrana uğrarlarsa, şikâyet etme, ayak sürtme ya da aksi istikamette çalışma gibi bir hakları yok. Zira ta işin başında il başkanı gereken uyarıyı yaptı ve buna rağmen istifa edip aday adayı olanların hesaplarını kışa göre yapmalarını; yaz çıkarsa bahtlarına olabileceğini anlamış olmaları gerekir. Tabi, bu kadar aday adayı yoğunluğu yaşanırken, bunlara yenisinin eklenmesinin partiye kârı ne olur; zararı ne olur, yetkililer hesap etmişlerdir. Umarım, kırgınlık ve dargınlıklara sebebiyet vermeden en az zararla atlatılır bu süreç.

Özellikle İzmit açısından CHP penceresinden bakıldığında, onların durumu hepten vahim… Medeni cesaret gösterip de aday adayı olmayı bile göze alamıyorlar. Halbuki en iddialı oldukları yer İzmit merkez. Buna rağmen, Bu yazıyı kaleme aldığım cuma günü itibarıyla hala doğru dürüst birkaç tane aday adayları bile yok. Bir tek Dilovası’nda Av. Kemal Memiş’i açıkladılar ki CHP’nin Dilovası’nda re’sen bir varlık göstermesi mümkün değil.  Ardından Derince’de Av. Sertif Gökçe’yi alelacele açıkladılar. Açıkladıkları diğer yerlerin tamamı kazanma ihtimallerinin sıfıra yakın olan yerler. Zaman hızla ilerlemesine rağmen, hala ittifak peşindeler ve netleşmiş hiçbir şey de ortada yok.

Aynı muamma, “İyi Parti” için de geçerli ve onlar da ittifakın peşinde ve ortada net bir durum yok.

HDP’de ise, hiç ses-seda çıkmıyor. Diğer partiler tarafından “şeytanlaştırılmış” ve dışlanmışlığın şokunu yaşıyorlar. Her zaman olduğu gibi, yine Doğu ve Güneydoğu’da kazanabileceklerini hesaba katarak bunun mutluluğunu yaşamakla yetiniyorlar. Kürt nüfusun yoğun bir şekilde yaşadığı batı kentlerinde bir iddialarının olduğu söylenemez. Zira bu kentlerdeki Kürt seçmenin çoğu tercihlerini Ak Parti’den yana kullandıklarını onlar da kabul ediyorlar. Sadece CHP gizliden gizliye kendileriyle görüşüyor. O da, ittifaklarını bile saklı tutmanın ürkekliğini yaşıyor. Halbuki kökenleri aynı. Nitekim çok önceleri HDP’liler CHP’nin birer üyesi idiler ve aynı çatı altında seçime gidiyorlardı. Tabi, şimdi konjonktür farklı.

Ezcümle;

Siyasi tabloya baktığımız zaman, sonuç ne çıkar bilinmez ama yine en hızlı yolu alan Ak Parti’dir.  

“Bekleyelim görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler”

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1213 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.