1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Çok çalışan AKP, boş oturan CHP
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok çalışan AKP, boş oturan CHP

A+A-
7 Haziran genel seçimleri için, son 3 aya girildi. Aslında 7 Nisan’da siyasi partiler aday listelerini  YSK’ya teslim edene kadar yapılabilecek fazla bir şey yok.. 
Ama siyasi partilerin genel merkezlerinin, özellikle yerel örgüt ya da teşkilatlarının şimdi çok çalışması lazım.  Hem aday adaylarını, hem partideki aday adaylarının taraftarlarını oyalamaları, dedikodudan uzak tutmaları, 7 Nisan’da listeler açıklandıktan sonra, fazla gürültü patırtı olmadan herkesi parti için çalışmanın içine çekecek antrenmanları yapması lazım. 
Partilerin şimdiden sandıklarda göre alacak üyelerini belirlemesi, onları eğitmesi lazım..
İlimizde AKP teşkilatları harıl harıl çalışıyorlar.  İl başkanlığından Mahmut Civelek gitti, Şemsettin Ceyhan geldi. İlçe başkanları, il yönetim kurulu, kadın kolları, gençlik kolları yöneticileri değişti. Ama kurulu bir düzen var. Parti disiplini, parti ahlakı, partiye sadakat var. Hiç durmadan, hiç oturmadan harıl harıl çalışıyorlar. 
1 Mart Pazar günü temayül yoklaması yaptı AKP. Hiçbir resmiyeti, hiçbir geçerliliği yoktu. Ama 2000 küsur partili önemsedi. Pazar günü koşa koşa geldi, Antikkapı’da oy kullandı. AKP’nin ilimizde 72 aday adayı var. Parti teşkilatı onları hiç boş bırakmıyor. Aday adaylarının hiç birinin ortalıkta kendi başına dolaşıp, abuk sabuk toplantılar yapmak, demeçler vermek yetkisi yok. Bu disiplinin dışına çıkanlar, genel merkezdeki not defterine kırmızı kalemle (-) yazılacağını biliyorlar. 
İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, mülakat dışı bırakılan aday adayları hariç, 67 aday adayını Cuma günü sabah saat 05.00’de topladı, otobüse doldurdu- keşke Cengiz Topel açık olsaydı da uçakla gitselerdi- Ankara’ya parti genel merkezine götürdü. Aday adayları bu kez “mülakata” girdiler. 
AKP’nin Türkiye genelinde 5 binden fazla aday adayı var. Hepsi belli program dahilinde mülakata alınıyorlar. Nedir mülakat dediğiniz?.
Bir genel başkan yardımcısı(bizimkilerle Süleyman Soylu ilgileniyor), etrafında 3 parti genel merkez yöneticisi. İl il masalar kurulmuş. Aday adayını tek tek odaya alıyorlar. Her aday adayı için 3, en fazla 5 dakika süre var. Ne soracaklar: 
“-Ananın adı, babanın adı?. Doğum tarihin, tahsilin?” 
Sonra, aday adayı olduğu ilin sorunları nedir diye sorsalar, bizimkilerin hiç biri bir şey söyleyemez, sınıfta kalırlar. Erdoğan’a, Davutoğlu’na bağlılık, “Paralel yapıya düşmanlık” konusunda birkaç kelam ediyorlar.  Neden milletvekili olmak istiyorsun diye sorulduğunda, “Yeni Türkiye’nin oluşumuna katkı vermek için. Kurucu Genel Başkanımızı  Devlet Başkanı yapacak Anayasa değişikliği çalışmasının içinde bulunmak için” yanıtını veren, öyle sanıyorum ki not defterine (10) tam puan alıyor.. 
Mülakata gidip gelen aday adaylarından birine sordum; “Ne yaptınız, size neler sordular?” dedim. “Aday adayı olurken, parti genel merkezine 5, yerel örgüte 3 bin TL olmak üzere 8 bin TL bağış yapmıştık. Genel merkezde bize 8 bin TL değerinde bir bardak çay ikram ettiler” dedi. 
Yapılan iş budur. AKP’de aday adayları önemsendiklerini hissediyorlar. En azından “7 Nisan’a kadar sesimizi çıkartmayalım. Belki listeye gireriz” umudu, hepsinin yüreğine yerleşiyor.. 
AKP Kocaeli teşkilatı, önceki gün de il genelindeki bütün sandık sorumlularını bir araya getirdi. Aslında organizasyon sadece bizim ilimize özgü değil. Parti genel merkezinin hazırladığı program çerçevesinde bütün illerde cumartesi günü sandık görevlileri toplandı, tatbikat yaptı, 
7 Haziran’ın provasını yaptı. 7 Haziran’da Kocaeli’de 3.548 sandık kurulacak. AKP’nin her sandık bölgesinde,  o sandıkta seçmen olan üyelerinden oluşan sandık görevlileri şimdiden belli. Dün, yüzde 100’e yakın katılım oranıyla hepsi görev yapacakları sandık bölgesinde toplandılar, “Biz göreve hazırız” dediler. 
Büyük bir organizasyon, saygıyı hak eden bir teşkilat disiplini.  Teşkilat bunlarla da yetinmiyor. Her ilçede toplantılar düzenleniyor. Zaman zaman genel merkezden gelen genelgeler kapsamında aday adayları bilgilendiriliyor. Kim ne söyleyecek, nasıl davranacak, vatandaşın elini nasıl sıkıp, nasıl kafa tokuşturacak, kadınlar ne yapacak, erkekler ne yapacak, hepsinin kuralları belli. 
AKP’de kimse boş kalmıyor. Kimse boş bırakılmıyor. Kimsenin dedikodu yapacak,  parti içindeki rakipleri hakkında kumpas kuracak zamanı bile olmuyor. 
……..
Ya ana muhalefet CHP’nin hali..  İçten içe herkes dedikodu üretiyor. Bugün gidin CHP il merkezine, Kocaeli’nin milletvekili aday adayı listesini isteyin. Yok sevgili okurlar. Henüz CHP örgütleri, Ankara’ya  kimlerin aday adayı olmak için başvurduğunu resmen bilmiyor.. 
Aday adaylığı başvurusu yapanlar, yerel gazetelerde kendileriyle ilgili haberlerin kupürlerini kesmiş, akıllarınca kendilerini tanıtan kitaplar, dergiler bastırmış,  bireysel propaganda için dolaşıp duruyorlar. 
Örgütler Allahlık..  Sandık görevlileri, ilçelerde programlar falan hiçbir şey yok.. Gazetede her sabah muhabir arkadaşlara, “CHP il merkezine gidin. CHP’den bana 1 nci sayfaya girecek haber getirin” diyorum.  CHP’den haber yok.. Partililerin birbirleri hakkında söylediklerini yazsanız haber çok da, bu da bizim tarzımız değil… 
AKP’de her geçen gün seçimin heyecan katsayısı yükselirken, CHP’de tam tersi bir durum var. AKP’de her gün, her saat programlanmışken, CHP’de  belirlenmiş hiçbir program yok.. Sonra, “5 çıkartırız, 6’yı zorlarız” beylik mesajları.. 
Arada çok fark var.. Üstelik, her geçen gün biraz daha açılan bir fark. Bir tarafta büyük bir heyecan, disiplinle hiç durmadan çalışan AKP, diğer tarafta henüz resmen aday adaylarının kim olduğunu bile bilmeyen CHP: 
Yazık, bu şehre de, bu ülkeye de yazık. Üstelik, 7 Nisan’da aday listeleri açıklandığında,  CHP’de kızılca kıyamet kopacak.. AKP’de ise, herkes hakkına rıza gösterecek, parti kararına saygı duyacak. 7 Haziran seçimleri, ağır sıklet boksör ile sinek sıklet boksör arasındaki bir dövüşe doğru gidiyor ki, buradan kimin galip çıkacağını kestirmek zor değil. CHP’nin daha şimdiden adeta havlu atmış gibi gözükmesi, en azından benim canımı acıtıyor. 
Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum